2009. augusztus 05., 07:592009. augusztus 05., 07:59
Átadták az észak-erdélyi autópálya 2B jelzésű, Torda és Gyalu közötti szakaszán megépített, 960 méter hosszú viaduktot. A 23 méter magas, egy nyolcemeletes tömbház méretét is meghaladó völgyhíd a Torda és Gyalu közötti szakasz legfontosabb műtárgyának számít. Megépítéséhez 192 U-alakú, egyenként 160 tonnát nyomó betongerendát használtak. Az Aranyos folyó fölötti viadukt megépítését 2007 júniusában kezdték el, a munkálatokat azonban a megfelelő mértékű anyagi támogatás hiányában az elmúlt évben többször is leállították.
Bogdan Sgârcitu, a sztrádaépítéssel megbízott amerikai Bechtel vállalat romániai kommunikációs igazgatója úgy nyilatkozott: a völgyhíd megépítése az észak-erdélyi autópálya projekt eddigi legnagyobb megvalósításának számít. Mint mondta, november 15-éig a Torda–Gyalu közötti, 42 kilométeres útszakasz is elkészülhet, amennyiben augusztus közepéig befejeződik a magasfeszültségű vezetékek, a telefonhálózat, valamint a földgáz- és vízvezetékek elköltöztetése a 2B jelölésű szakasz nyomvonaláról.
„Ígéretet kaptunk az Országos Útügyi és Autópálya-társaságtól (CNADNR), hogy a megmaradt 8-9 létesítményt időben elköltöztetik, és zökkenőmentesen folytathatjuk a munkát, amenynyiben az időjárás és a pénzkeret engedi” – fogalmazott Bogdan Sgârcitu, aki úgy tudja, az említett nyomvonalon a területkisajátítások is nagyjából megoldódtak.
Beszámolva arról, hogy jelenleg hogy állnak a munkálatok, Bogdan Sgârcitu elmondta, a 42 kilométerből már sikerült 23-at leaszfaltozniuk, s a további 20 kilométer is készen áll arra, hogy a burkolatot rávigyék. Az észak-erdélyi autópálya munkapontjain jelenleg 2400 munkást foglalkoztatnak, a Bechtel beszállítói ugyanakkor több mint 700 alkalmazottal dolgoznak. A sztrádaépítés – a Bechtel szóvivője szerint – hetente hat napon át zajlik, a munkások két váltásban, kéthetente vasárnap is dolgoznak.
Az észak-erdélyi autópályát építő amerikai Bechtel vállalat korábban már bejelentette: 250 millió euróra van szüksége ahhoz, hogy lezárja a munkálatokat a Kolozs megyei szakaszon, Torda és Gyalu között. A vállalat szóvivői ugyanakkor közölték: a sztrádaszakaszt átadás után meg lehet nyitni a forgalom előtt, mivel meg lehet találni azokat az ideiglenes megoldásokat, amelyek lehetővé teszik a felhajtást.
Júliusban ugyanakkor kiderült: már az idén folytatódhat az észak-erdélyi autópálya Bihar megyei szakaszának az építése is, mert a kormány még ebben a hónapban újabb összeget – 80 millió eurót – folyósít a Bechtel cégnek – jelentette be Daniel Gaşpar, a CNADNR észak-erdélyi autópályáért felelős igazgatója. Mint ismeretes, az amerikai vállalat az év elején felfüggesztette a munkálatokat a Bihar megyei Bors és Berettyószéplak között már elkezdett szakaszon, mert a kormány illetékesei közölték, a csökkenő költségvetési bevételek miatt ebben az évben csupán a Kolozs megyei szakaszra akarnak összpontosítani.
A román állam és az amerikai cég 2003-ban állapodott meg az észak-erdélyi autópálya megépítéséről. Az eredeti tervek szerint a 415 kilométer hosszú, Brassót Borssal összekötő korszerű utat 2012-ben kellett volna átadni a forgalomnak. A tavaly hatalomra került Boc-kormány szerint azonban addig az autópályának csak a fele készül el. Kiderült ugyanis, hogy az eredetileg 2,2 milliárd euróra tervezett költségvetésű autópálya legalább kétszer többe kerül. A vállalat vezetői közölték, hogy egy kilométer autópálya 10 millió euróba kerül, ami a román közlekedési minisztérium illetékesei szerint is reális ár, az erdélyi domborzatot figyelembe véve.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.