
Számlaháború. Az Európai Bizottságon múlik, hogy mekkora lesz jövőre a villanyszámlánk
Fotó: Pinti Attila
Akár 20 százalékos drágulást eredményezhet, ha január elsejétől megtörténik a villamos energia árliberalizációja. A bukaresti kormány ennek úgy próbálja elejét venni, hogy lépcsőzetesen valósítja meg az árliberalizációt. Erről javában zajlanak a tárgyalások az Európai Bizottsággal, akárcsak a földgáz árszabályozásáról.
2019. szeptember 16., 08:092019. szeptember 16., 08:09
Lépcsőzetes árliberalizációt javasol a román kormány az Európai Bizottsággal való tárgyalás során, hiszen ha azonnal felszabadítják a piacot, az drasztikus áremelkedést eredményezne. Mint Nagy-Bege Zoltán, az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) alelnöke a Krónika megkeresésére elmondta, a múlt héten videokonferencián egyeztettek az Európai Bizottsággal, ahol tulajdonképpen a földgáz 2018/114-es sürgősségi kormányrendeletben előírt árszabályozása volt napirenden, ám a brüsszeli testület képviselői a villamos energia ügyét is felhozták.
Gyakorlatilag a földgáz és a villamos energia esetében is ugyanaz a helyzet, a 114-es kormányrendelet alapján szabályozott árak vannak érvényben, a háztartási fogyasztók részére a forgalmazók szabályozott nagybani felvásárlási áron veszik az energiahordozókat – mutatott rá a hatóság alelnöke. A parlament ipari bizottsága viszont már megszavazta a 114-es kormányrendelet eltörlését, és amennyiben ezt a parlament valóban meglépi, attól a pillanattól vagy
Ennek a kivédésére keresik a kompromisszumos megoldást, és javasolják a lépcsőzetes liberalizációt – mondta Nagy-Bege Zoltán. Hozzátette, a villamos energia esetében az Európai Bizottsággal szemben nincs kötelezettség, az ország nem kapott felszólítást vagy indoklással ellátott véleményt, mint a földgáz esetében, ennek ellenére mind a két téma napirendre került. A kormány a földgáz és a villamos energia árának lépcsőzetes felszabadítását javasolta a videokonferencián.
Nagy-Bege Zoltán elmondta, a javaslatot az EB tagjai elsőre jól fogadták, bár véleményt nem nyilvánítottak, nem bólintottak rá, hiszen nem voltak felhatalmazva, hogy az egyeztetéseket lezárják. Így ezen a héten a kormány javaslatait írásban küldik el a brüsszeli testületnek, s várják a hivatalos választ, majd annak a függvényében kezdik el a procedúrát.
A kormány vállalta, hogy sürgősségi kormányrendelettel módosítja a törvényt a földgáz és a villamos energia árára vonatkozóan, lépcsőzetesen szabadítanák fel a piacot, 2020. január 1., július 1., illetve 2021. január 1. lennének a határidők, és végül 2021. július 1-től liberalizálnák teljes mértékben a piacot. A hatóság alelnöke hangsúlyozta, egyelőre konkrétumok nincsenek,ha az EB rábólint az elvi mechanizmusra, akkor kezdenek számolni, megvizsgálják, hogy ezek az intézkedések pontosan milyen hatással vannak a fogyasztókra és a termelőkre, ez alapján döntik el, hogy hány százalékot engednek egy-egy lépcső során. Nagy-Bege Zoltán emlékeztetett, hogy
ezért akarnak ettől „szabadulni”.
A négy nagy romániai elektromos energiaszolgáltató közben arra figyelmeztet, hogy ha hirtelen felszabadítják az árakat, az 20 százalékos drágítást jelenthet a háztartási fogyasztóknak, hiszen a szabadpiacon sokkal nagyobb az ár, mint a szabályozott. Ez szintén a 114-es kormányhatározat eredménye, hiszen a termelők ezzel kompenzálták a szabályozott árakat. Hogy a drasztikus áremelkedést elkerüljék, a forgalmazók szintén a lépcsőzetes, másfél éves határidővel számoló liberalizálást javasolják. Ha ezt az Európai Bizottság nem hagyja jóvá, hangsúlyos és drasztikus áremelkedésre lehet számítani, amely a legérzékenyebb végső felhasználót, a lakosságot sújtja. Románia évek óta próbálkozik, de még nem sikerült kidolgozni egy támogatási mechanizmust számukra – figyelmeztetnek a forgalmazók.
Fokozatosságra törekednek. Az energiaárak liberalizációjáról tárgyal a bukaresti kormány az Európai Bizottsággal
Az Energiaszolgáltató Vállalatok Szövetsége (ACUE), amelynek a négy nagy szolgáltató a tagja, levélben hívta fel a kormány figyelmét a következményekre, az ár hirtelen felszabadításának veszélyeire. Meglátásuk szerint
Számításaik szerint, ha az árakat liberalizálják, 2020-ban az elektromos energia nagybani felvásárlási ára 300 lej lenne megawattóránként, miközben a szabályozott ár 200 lej volt, tehát ez 50 százalékos drágulást jelent, ugyanakkor ez a végső fogyasztókra nézve 20 százalékos áremelkedést eredményezne.
A drágulás mind a 6,55 millió háztartási fogyasztót érintené, aki jelenleg szabályozott áron kapja az áramot.
Kevesebb mint két év alatt megduplázódott a már nyugdíjba vonultaknak vagy az elhunyt tagok örököseinek kifizetett átlagos összeg, amely a romániai nyugdíjrendszer második, magánkezelésben lévő pillérén keresztül érkezik a kedvezményezettekhez.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
szóljon hozzá!