2009. február 26., 08:452009. február 26., 08:45
A szatmárnémeti ipari parkban öt gyár működik, egy befektető már elkezdte az építkezést, további három pedig az idei évre ígéri a beruházás beindítását. Három cég ugyanakkor bejelentette, felmondja a koncessziós szerződést. A Kolozs megyei három Tetarom ipari parkban öt beruházást halasztottak el a gazdasági válság hatására, ugyanakkor az üzemeltető reméli, hogy még idén sikerül koncesszióba adni több mint hatvanhektárnyi gazdátlan parcellát.
Beruházások egész sorát halasztották el az elmúlt hónapokban az erdélyi ipari parkokban. Az ezeket működtető cégek, önkormányzatok vezetői ennek ellenére optimisták, elmondásuk szerint a potenciális befektetők részéről továbbra is nagy az érdeklődés az ipari parkok iránt.
A Tetarom Rt. által üzemeltetett három Kolozs megyei ipari park a legsikeresebb ilyen jellegű hazai létesítmények közé tartozik, ám ezek is megérzik a világgazdasági válság hatását. Viorel Găvrea vezérigazgató elmondása szerint eddig öt, a cég ipari parkjainak területén tervezett beruházást halasztottak el.
A vezérigazgató ennek ellenére optimista, véleménye szerint a krízisnek pozitív vonzatai is vannak. „Öt nagyvállalattal folytatunk tárgyalásokat, olyanokkal, melyek fel akarják számolni nyugat-európai egységeiket, és ide szeretnének települni. Románia nagyon jó lehetőségeket kínál alacsony költség mellett, Kolozsvárt pedig különösen vonzóvá teszi, hogy nagy egyetemi város. Remélem, hogy az év végéig teljesen megtelik a Tetarom III is” – nyilatkozta Viorel Găvrea, hozzátéve, a potenciális beruházókat egyelőre nem nevezheti meg. A Kolozsváron található Tetarom I telkeinek 98 százalékát adták koncesszióba, míg a Tetarom II esetében az arány 100 százalék. A nemeszsuki Tetarom III 154 hektárjából eddig csupán 90 talált gazdára.
Felemásként értékeli a szatmárnémeti önkormányzat által üzemeltetett 70 hektáros ipari park helyzetét Illyés Gyula polgármester. Elmondása szerint az ipari park 2005-ös megnyitását követően nagy volt az érdeklődés, rövid idő alatt leszerződték az összes parcellát. Jelenleg öt üzem működik a létesítmény területén, három cég idénre ígéri, hogy elkezdi a munkálatokat, másik három pedig bejelentette, hogy továbbáll. „Vannak érdeklődők, amelyek elfoglalnák a távozó cégek helyét. Ezek a beruházók már most felkészülnek a két-három éven belül várható fellendülésre” – mondta a polgármester, hozzátéve, az önkormányzatnak nem a koncessziós díj beszedése a célja.
Bors község önkormányzatának jobbára a koncessziós díjakkal kell megelégednie, ingatlan- és jövedelemadó formájában ugyanis egyelőre a vártnál jóval kevesebbet termel a pályázati pénzből létrehozott első Bihar megyei ipari park. A határ közelében fekvő létesítménynek minden parcelláját koncesszióba adták, ennek ellenére a 17 hektárnyi hasznos területéből csupán két hektárt építettek be.
Bátori Géza polgármester elmondása szerint a beruházások azért nem kezdődtek el, mivel a cégek bankkölcsönből szerették volna finanszírozni ezeket, ám a hitelfeltételek szigorítása keresztülhúzta a számításaikat. „Ez nem jelenti azt, hogy vége mindennek” – véli a polgármester. A koncessziós szerződéseknek van ugyanis egy olyan kitételük, hogy ha a beruházó egy adott határidőn belül nem kezdi el a munkálatokat, a szerződés semmissé válik, s az önkormányzat új partner után nézhet.
A 40 hektáros marosvásárhelyi ipari parknak mostanáig hozzávetőleg 90 százalékát koncesszionálták 22 cégnek. Nagy István vezérigazgatónak nincs tudomása róla, hogy lenne olyan cég, amely fel szeretné bontani a koncessziós szerződést. Betervezett, de el nem kezdett beruházás azonban itt is van bőven: az East European Trade Kft. új székhelye építését halasztotta el, míg a legnagyobb hazai bútoripari vállalatnak, a Mobexpertnek már 2008 első felében meg kellett volna nyitnia négy gyárat és egy logisztikai központot az ipari parkban.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.