Hirdetés

Éledezik az európai turizmus, szabadabban utazhatunk, a járványügyi óvintézkedések viszont idén nyáron még velünk maradnak

•  Fotó: Pixabay

Fotó: Pixabay

A koronavírus-járványt ugyan nem sikerült még legyőzni, az oltási kampány felgyorsulása nyomán éledezik ma már a turizmus szerte Európában, az egységes oltási igazolvány bevezetésével pedig még szabadabbá válik az utazás, így egyre többen szövögetik nyaralási terveiket.

Hírösszefoglaló

2021. június 13., 10:522021. június 13., 10:52

Mint az AFP francia hírügynökség összeállítása is hangsúlyozza, az idegenforgalom az elmúlt bő egy évben a pandémia terjedésének megakadályozása miatt elrendelt korlátozások közepette az utóbbi idők legrosszabb periódusát élte át. 2020 nyarán jelentősen visszaesett az Európán belüli utazások száma, így az európai tengerpartok, a történelmi városok és a műemlékek – amelyek közül sok a világturizmus legjelentősebb célpontjai közé tartozik – kihaltak maradtak.

A járványhelyzet javulásának köszönhetően viszont ma már néhány jelentős turisztikai célpont, például Olaszország, máris a foglalások növekedéséről számolt be, Spanyolország pedig reméli, hogy idegenforgalma eléri a járvány előtti szint legalább 70 százalékát.

Hirdetés

Az Unión kívülről érkező turisták – köztük a britek is – továbbra is számos akadállyal szembesülnek az EU határain. Ugyanakkor

mindenkit egyformán negatívan érintenek a változatlanul érvényben lévő óvintézkedések, mint a maszkviselés kötelezettsége és a távolságtartás szabálya.

Noha a kormányok egyetértenek abban, hogy a turizmust meg kell menteni, ugyanakkor a rettegett, negyedik koronavírus-járványhullám elkerülését is nagyon fontosnak tartják.

„Össze kell egyeztetnünk a szabad mozgást a biztonság igényével” – idézte az Agerpres hírügynökség Jean-Baptiste Lemoyne francia turisztikai minisztert, akinek a szavai a tagállamok egyhangú álláspontját tükrözik. 

Amúgy Franciaország, a világ első számú turisztikai célpontja, nemrég bejelentette, hogy a nyári idényre színkódot vezet be a beutazási protokollok meghatározására, és feloldja a korlátozásokat az európai lakosok, illetve a „zöld” országokból érkező turisták számára. A maszkviselés továbbra is kötelező kül- és beltéren egyaránt, és június 30-ától eltörlik az éjszakai kijárási tilalmat.

•  Fotó: Madaras Éva Galéria

Fotó: Madaras Éva

Június 7-étől már nem kell negatív PCR-tesztet felmutatniuk az európai uniós országból Spanyolországba érkezőknek, minden beoltott személy beléphet az országba, származási helytől függetlenül. A maszkviselés itt is kötelező marad kültéren is. Kivételt képez a tengerpart, ha az emberek tartani tudják a másfél méteres távolságot. A tengerparti sétához azonban maszkot kell viselni. Madrid környékén és Katalóniában megszüntették az éjszakai kijárási tilalmat. A bárok és éttermek Madridban éjjel 1-ig, Katalóniában éjfélig tarthatnak nyitva. Spanyolország technikailag ugyan felkészült az európai Covid-igazolvány bevezetésére, de még nem csatlakozott a rendszerhez.

Az Olaszországba az Európai Unióból, Nagy-Britanniából és Izraelből érkezőknek 48 óránál nem régebbi negatív Covid-19-tesztet kell felmutatniuk és ki kell tölteniük egy űrlapot, a karanténkötelezettség azonban megszűnt. A védőmaszk továbbra is kötelező, de megtörténhet, hogy júliustól eltörlik a szabadtéri maszkviselési kötelezettséget. Éjféltől reggel 5-ig kijárási tilalom van. Az éttermekben és bárokban maximum 4 ember ülhet egy asztalnál.

A dél-portugáliai Algarve partvidéke a brit nyaralók kedvelt célpontja, és a foglalások száma megnőtt a múlt hónap óta, amikor Portugália újra fogadni kezdte az európai turistákat. Hogy beléphessenek az országba, az EU-tagállamokból, a schengeni térségből és az Egyesült Királyságból érkezőknek negatív PCR-tesztet kell felmutatniuk, amelyet legfeljebb 72 órával korábban kell elvégezniük. Továbbra is kötelező a távolságtartás és a maszkviselés. A strandokra, tengerpartokra külön szabályok érvényesek, legalább 3 méteres távolság kell hogy legyen a napernyők között. Portugália várhatóan július elsejétől csatlakozik az európai igazolvány rendszeréhez.

korábban írtuk

Hello tourist! A nemzetközi lazítások nagy kihívások elé állítják idén az erdélyi turizmust
Hello tourist! A nemzetközi lazítások nagy kihívások elé állítják idén az erdélyi turizmust

A tavalyinál nehezebb évre számítanak idén a székelyföldi, erdélyi turizmust illetően a szakemberek és az ágazat szereplői. Szerintük az a vállalkozó lehet a járvány miatt kialakult új helyzet nyertese, aki rugalmasan alkalmazkodik, folyamatosan kommunikál az ügyfeleivel, biztonságot sugall, jelen van az egyre nagyobb szerepet játszó online térben, együt

Az athéni kormány azt reméli, hogy idén nyáron Görögország turizmusból származó bevételei elérik a járvány előtti szint felét, ami a tavalyi bevétel kétszerese lenne. Az EU-ból és a schengeni országokból érkezők, valamint Kanada, az Egyesült Államok, Izrael, Kína, Thaiföld, Oroszország és Szaúd-Arábia lakosai beléphetnek Görögország területére. Minden beutazónak ki kell töltenie egy űrlapot, és be kell mutatnia vagy az oltási igazolványt, vagy egy 72 óránál nem régebbi negatív PCR-tesztet, vagy a betegségből való kigyógyulást igazoló dokumentumot. A maszkok továbbra is kötelezőek mind a zárt, mind a nyitott területeken. Továbbra sem működnek a zárt terű diszkók és előadótermek. Az éttermekben legtöbb 6 ember ülhet egy asztalnál.

Az Egyesült Királyságba való beutazást viszont szigorú intézkedések, költséges karanténkövetelmények és drága Covid-tesztek nehezítik meg a világ legtöbb állampolgára számára. A brit turisztikai ágazat elsősorban az ország saját állampolgáraira összpontosítja erőfeszítéseit.

korábban írtuk

Egyre többen terveznek utazni: a lazítások nyomán nőtt a repülőjegyet vásárlók száma Romániában
Egyre többen terveznek utazni: a lazítások nyomán nőtt a repülőjegyet vásárlók száma Romániában

Nő az átoltottság, egyre több európai állam lazít a korlátozásokon, aminek nyomán egyre többen kelnek útra. Míg eddig a romániai utazni vágyók számottevő többsége csak odaútra váltott jegyet, ma már nő a menettérti jegyek eladása, egyre többen utaznak turisztikai céllal egy utazási iroda elemzése szerint.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.

A GDP-nek is „befűt” a kánikula
A GDP-nek is „befűt” a kánikula
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

Hirdetés
2026. június 26., péntek

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét

Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét
2026. június 26., péntek

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank

A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank
2026. június 26., péntek

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter

Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter
Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék

Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék
2026. június 25., csütörtök

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat

Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat
2026. június 24., szerda

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben

Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben
2026. június 24., szerda

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára
2026. június 24., szerda

Ázsiai vendégmunkások Romániában: mennyivel keresnek jobban, mint otthon?

Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?

Ázsiai vendégmunkások Romániában: mennyivel keresnek jobban, mint otthon?
Hirdetés
Hirdetés