
A vállalkozások már készen állnak, hogy rácsatlakozzanak az ANAF rendszerére, az adóhivatal nem készült fel
Fotó: Haáz Vince
Hosszú évek halogatása után sem áll készen az Országos Adóhatóság (ANAF) számítógépes rendszere arra, hogy csatlakoztatni lehessen rá az országban működő valamennyi pénztárgépet. A hétvégén lejáró határidőt viszont most már nem halasztják el, de az adóhivatal március 31-éig nem bírságol, hiszen nem a cégek mulasztottak, ők készen állnak a csatlakozásra.
2021. január 29., 08:232021. január 29., 08:23
A hétvégén lejár a határidő, amikor elméletileg minden cég pénztárgépét rá kellene csatlakoztatni az Országos Adóhatóság (ANAF) hálózatára, ám a gyakorlatban március 31-éig újabb haladékot kaptak a vállalkozások. A hatóság nem módosította ugyan a határidőket, de március végéig felfüggesztették a bírságok kiszabását. A vállalkozások amúgy készen állnak,
Mint ismeretes, az ügy évek óta vajúdik, 2016-ban a Dacian Cioloş vezette technokrata kabinet már olyan rendeletet adott ki, hogy két évvel elhalasztják a csatlakoztatást. Azóta több ízben elnapolták a kötelezettséget, bár a vállalkozókat időközben sikerült rákényszeríteni, hogy megvásárolják a korszerű pénztárgépeket és szoftvereket.
A lapunk által megszólaltatott érintettek szerint valószínűleg már nem lesz újabb halogatás, erre utal az is, hogy a 2020/226-os sürgősségi kormányrendeletben már nem a határidőket tolták ki, hanem a büntetéseket függesztették fel március végéig.
sőt azt is szabályozzák, hogy a cég, amelyik február elseje után vásárol pénztárgépet, azt azonnal rá kell csatlakoztassa az adóhivatal rendszerére. Ezt nem tudják megtenni, de nem is bírságolják őket.
„A határidők érvényben maradtak, ám mivel nem sikerült csatlakozni, az adóhivatal március 31-ig nem bírságol” – szögezte le a Krónika megkeresésére György Attila, a pénzügyminisztérium államtitkára. Hangsúlyozta, a minisztérium a jogszabályokkal foglalkozik, a végrehajtás az adóhivatal hatáskörébe tartozik. A pénztárgépek 2018 óta elő vannak készítve, bármikor csatlakozni tudnak a rendszerre, erősítette meg az államtitkár is. Felidézte egyúttal, hogy 2018 előtt a pénztárgépek a nyugtát két példányban nyomtatták, egyet a vásárlónak, egyet az eladónak, a cégek zsákokban tárolták a papírokat. Azóta minden cég beszerezte az elektronikus naplós pénztárgépet, a nyugta második példányát elektronikusan lementik.
Elméletileg működhetne a rendszer, de a gyakorlatban nem indult el a csatlakoztatási folyamat – jelentette ki hasonlóképpen kérdésünkre Kardos Attila, a háromszéki IRMEB cég ügyvezetője. A vállalkozás több száz pénztárgép karbantartását végzi, a cégvezető elmondta,
A vállalkozó úgy véli, ez hónapokon belül megtörténik, erre utal az is, hogy már nem tolták ki újra a türelmi időt, csak a bírságokat függesztették fel március végéig. „Ez logikus lépés, nem büntethetnek amíg a saját rendszerük nem működőképes, nincs amire rákötni a pénztárgépeket” – tette hozzá.
Mint részletezte, jelenleg a folyamat úgy működik, hogy minden hónapban a cégek kiolvassák a pénztárgép adatait, elektronikus aláírással feltöltik az adóhivatal oldalára. A szakértő rámutatott, aki február 1. után vásárol pénztárgépet, egyelőre még ugyanabban a rendszerben fogja működtetni, mint azok, akik egy-két évvel ezelőtt szerezték be.
Kardos Attila meglátása szerint ha az ANAF informatikai rendszere elindul, nem lehet egyik napról a másikra csatlakoztatni az ország minden pénztárgépét. Ez több hónapos folyamat lesz, hiszen a gépeken a kommunikációs protokollokat át kell állítani, szavatolva az adatok biztonságos átvételét. „Ez nagy munka lesz, hiszen minden szakcégnek több száz szerződése van” – véli Kardos Attila.
A szakember arra is kitért, hogy
nem történik meg azonnal, apró lépésekkel haladnak, hiszen ha be is indul a rendszer, még nem fut be az adóhivatalhoz valós időben minden kiadott nyugta, mint ahogy történik például Magyarországon. Egyelőre csak a napi zárások jutnak majd be az egységes hálózatba.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
szóljon hozzá!