Hirdetés

Drasztikus nyugdíjreform

Csak a 3000 lejesnél magasabb különleges nyugdíjak csökkenhetnek a készülő nyugdíjtörvény hatálybalépését követően – nyugtatta tegnap a kedélyeket Emil Boc kormányfő azután, hogy a kormány elfogadta a vonatkozó jogszabály tervezetét. A miniszterelnök közlése szerint jelen pillanatban az 5,8 millió romániai nyugdíjasból alig 180 ezer polgár részesül úgynevezett különleges nyugdíjban, s közülük is csak 15 százalékot tesz ki azoknak a számaránya, akik a törvény elfogadása után kevesebb pénzt kapnak majd kézhez. A szakszervezetek elégedetlenek azonban amiatt, hogy a törvény visszamenőleg is hatályos lesz, azt szeretnék, ha csak azok részesülnének az alacsonyabb összegekből, akik a jogszabály gyakorlatba ültetését követően mennek nyugdíjba.

Bálint Eszter

2010. február 11., 08:092010. február 11., 08:09

Csak a 3000 lejesnél magasabb, különleges nyugdíjak csökkenhetnek a készülő nyugdíjtörvény hatálybalépését követően – nyugtatta tegnap a kedélyeket Emil Boc kormányfő azután, hogy a kormány elfogadta a vonatkozó jogszabály tervezetét.

A miniszterelnök közlése szerint jelen pillanatban az 5,8 millió romániai nyugdíjasból alig 180 ezren részesülnek úgynevezett különleges nyugdíjban, s közülük is csak 15 százalékot tesz ki azoknak a számaránya, akik a törvény elfogadása után kevesebb pénzt kapnak majd kézhez. Hozzátette: azok esetében például, akik 1500 lej körüli különleges nyugdíjat kapnak, még növekedésről is szó lehet. Hasonlóképpen nyilatkozott a tegnapi kormányülést követően Mihai Şeitan munkaügyi miniszter is. Mint tájékoztatott, egy 5 ezer lejes különleges nyugdíj a törvény gyakorlatba ültetése után 4500 lejre csökken majd.

Ki kap kevesebbet?

Emil Boc magyarázata szerint az összegeket a hozzájárulás mértéke alapján számolják majd ki, azaz mindenki aszerint kapja majd havi nyugdíját, hogy milyen mértékben járult hozzá a munka mezején letöltött évei során a nyugdíj-biztosítási alaphoz. „Azok részesülnek majd alacsonyabb összegű nyugdíjakban, akik esetében a nyugdíjat az utolsó hónapban kapott jövedelem 80 százalékában határozták meg. Ez diszkriminatív eljárásnak minősül. Hisz előfordulhat, hogy valaki a befizetett hozzájárulás alapján 2 ezer lejt kapna nyugdíjként, de utolsó havi jövedelme elérte a 10 ezer lejt, így 8 ezer lejt kap.

Nyugdíjtoplista

Ha szakmai átlagot számolunk, akkor napjaink Romániájában a nyugdíjba vonult pilóták részesülnek a legmagasabb nyugdíjban, ők átlagosan havi 9200 lejt kapnak kézhez. Ám akadnak közöttük olyanok is, akiknek havi juttatása eléri a 32 ezer lejt. A második helyen az egykori ügyészek és bírák állnak, akik havonta átlag 8600 lejt kapnak, körükben is van azonban, akinek nyugdíja 37 ezer lejre rúg.

A „bronzérem” a Számvevőszéktől nyugdíjba vonultaké, itt átlag 5400 lej jön ki, a volt diplomaták 4300 lejt, míg a nyugdíjazott honatyák 3600 lejt kapnak. A belügyi és védelmi minisztérium egykori alkalmazottai 1500 lej körüli nyugdíjban részesülnek. A különleges nyugdíjakra fordított költségvetési összegek 70 százalékát a nyugdíjas rendőröknek és volt védelmi alkalmazottaknak folyósítják.

A 6 ezer lejes különbözetet pedig minden egyes hónapban a román állampolgárok finanszírozzák. Ezt nem szabad folytatni” – szögezte le Emil Boc, aki szerint a törvény hatálybalépésével évi 500–800 millió eurót lehetne megtakarítani. Arra a szakszervezeti kérésre reagálva, hogy ne legyen visszamenőleges hatálya a jogszabálynak, a kormányfő leszögezte, szó sincs erről, hiszen nem fogják felszólítani azokat, akik korábban irreális összegeket kaptak, hogy a különbözetet szolgáltassák vissza az államkasszának, mindössze ezentúl kevesebb pénzt kapnak majd kézhez. Ha nem csökkenne a folyósított összeg, akkor a kormányfő szerint csak tovább súlyosbodna a diszkrimináció azok között, akik korábban mentek nyugdíjba, illetve akik csak ezután érik el a nyugdíjkorhatárt.

Az ügyészeknek és bíráknak folyósított tetemes összegű nyugdíjak kapcsán Boc elmondta, ez a kategória a továbbiakban is magas nyugdíjat fog kapni, hisz havi keresetük is jóval meghaladja az átlagbért. A kormányfő ugyanakkor arra is kitért, hogy a rövidesen a parlament elé kerülő törvénytervezettel a kormány tulajdonképpeni célja az, hogy visszaszorítsák a korhatár előtti, illetve a betegség miatti nyugdíjazások számarányát. A jogszabályjavaslat ugyanis többek között igen szigorúan rendelkezik e két kategória nyugdíjazásáról, a havi öszszeg esetükben drasztikusan csökken majd a jelenlegi szinthez viszonyítva.

A miniszterelnök abban bízik, hogy a parlament mindkét háza megszavazza a parlamenti vakáció kezdetéig, azaz júliusig a jogszabályt, így az 2011-től hatályba is léphetne. Boc leszögezte, erre a törvényre egyebek mellett azért van szüksége Romániának, mivel közép- és hosszú távon csak ilyen körülmények között tudja az állam előteremteni a nyugdíjak kifizetéséhez szükséges pénzösszegeket.

Különleges átlagnyugdíjak
Pilóták 9200 lej
Ügyészek, bírák 8600 lej
Számvevőszéki alkalmazottak 5400 lej
Diplomaták 5400 lej
Honatyák 3600 lej
Forrás: Realitatea Tv

Hogyan nőnek a nyugdíjak?

A Boc-kabinet által tegnap elfogadott tervezet 732,8 lejben állapítja meg a nyugdíjpont értékét, amelyet minden évben kiigazítanak az inflációs ráta 100 százalékával, illetve hozzáadják a bruttó átlagbér reálérték-növekedésének 50 százalékát. 2021-ben már csak a növekedés értékének 45 százalékát adják hozzá, ez a számarány pedig ettől az időponttól kezdődően évi 5 százalékkal csökken majd, így 2030-tól az összeget már csak az inflációs rátával fogják kiigazítani.

Elégedetlen szakszervezetek

Másképp látják azonban a törvény visszamenőlegességére vonatkozó passzust a szakszervezeti vezetők, akik szerint a nyugdíjak összegének csökkenése perek százaihoz fog majd vezetni, ugyanis akik megszokták korábbi magas nyugdíjaikat, nem fognak belenyugodni az alacsonyabb összegű juttatásba. Tegnap a munkaügyi minisztérium képviselőivel folytatott egyeztetésen le is szögezték, hogy eddig egyetlen törvény sem volt érvényes visszamenőleg. Petru Dandea, az Alfa Kartell szakszervezeti tömb alelnöke a tárgyalásokat követően úgy nyilatkozott, nem értenek egyet sem azzal, hogy a különleges körülmények között dolgozók 55 éves korukban mehessenek nyugdíjba, sem azzal, hogy az inflációs ráta határozza meg a nyugdíjak összegének éves növekedési ütemét.

Az érdekvédelmiek ugyanakkor azt követelik, hogy ne legyenek többé különleges kategóriák, se az ügyvédek, se az egyházi alkalmazottakat ne kezeljék külön, hanem a nyugdíjtörvény egyformán vonatkozzon valamennyi szakmára. A szakszervezetek azzal a kitétellel sem értenek egyet, hogy ha valaki öt évvel a törvény által rögzített korhatár előtt megy nyugdíjba, az a járandóság mindössze 45 százalékában részesüljön.

Ugyanakkor az az előírás is zúgolódást váltott ki, miszerint a férfiak és nők esetében egyaránt 65 évig tolnák ki a nyugdíjkorhatárt. A szakszervezetiek legalább annyi engedményt szeretnének belevinni a jogszabályba, hogy a gyermekeket nevelő nők esetében lehessen szó idő előtti nyugdíjazásról, s emiatt ne csökkenjen a nyugdíj összege. Az Alfa Kartell a közeljövőben összesíti módosító javaslatait, és beterjeszti azokat a parlamenti szakbizottságok elé.

A fegyveres erők elbocsátott tagjainak szakszervezete (SCMD) ugyanakkor már tegnap kilátásba helyezte, hogy amennyiben csökken havi járandóságuk az új nyugdíjtörvény életbelépését követően, készen áll beperelni a kormányt.

Hirdetés

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.

A GDP-nek is „befűt” a kánikula
A GDP-nek is „befűt” a kánikula
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

Hirdetés
2026. június 26., péntek

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét

Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét
2026. június 26., péntek

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank

A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank
2026. június 26., péntek

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter

Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter
Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék

Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék
2026. június 25., csütörtök

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat

Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat
2026. június 24., szerda

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben

Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben
2026. június 24., szerda

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára
2026. június 24., szerda

Ázsiai vendégmunkások Romániában: mennyivel keresnek jobban, mint otthon?

Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?

Ázsiai vendégmunkások Romániában: mennyivel keresnek jobban, mint otthon?
Hirdetés
Hirdetés