
Fotó: Veres Nándor
Lezárult a pályázás arra a programra, amelynek keretében tömbházlakások és közintézmények energiatakarékossá, földrengésbiztossá és tűzbiztossá tételére kérhettek finanszírozást a fejlesztési minisztériumtól az önkormányzatok. A helyreállítási alapból rendelkezésre álló 2,17 milliárd eurós pályázati keret elfogyott – jelentette be kedden Cseke Attila fejlesztési miniszter.
2022. május 31., 16:282022. május 31., 16:28
A szaktárcavezető emlékeztetett: április elsején indult a pályázás arra a költségkeretre, amelynek 30 százalékos meghaladását is biztosította a minisztérium annak érdekében, hogy minden rendelkezésre álló erőforrást felhasználjon Románia, és el nem költött támogatást ne küldjön vissza Brüsszelnek. Az eredeti, 2,17 milliárd eurós költségkeret így 2,8 milliárdra duzzadt, az önkormányzatok a határidő lejártáig 2,42 milliárd euró finanszírozást kértek – mutatott rá a miniszter.
A helyreállítási alapból a fejlesztési minisztérium összesen 4333 épületet, azaz 1 733 tömbházlakást és 2 600 közintézményt újít fel, ebből 130 tömbházat és 325 közintézményt földrengésbiztossá is tesznek. Továbbá 230 millió eurót szántak az elszegényedés-veszélyes környezetben található lakások energiatakarékossá tételére.
„A Vidraru vízerőmű éves kapacitásának megfelelő energiamennyiséget spórolunk, és annyival csökkentjük a szén-dioxid-kibocsátást, mint amennyit 755 000 hektár erdő tud belélegezni. Ez egyaránt fontos a megnövekedett energiaárak szempontjából és környezetvédelmi szempontból is” – nyilatkozta Cseke Attila.
Mint ismeretes, minden megye a számára kiszabott összegre pályázhatott a fejlesztési minisztérium által rendelkezésre bocsátott digitális felületen, így biztosította a szaktárca, hogy mindenki hozzáfér a támogatáshoz. A pályázás lezártáig 1437 pályázati kérés érkezett, az erdélyi megyék közül Kovászna, Kolozs, Bihar, Szatmár, Maros, Szilágy és Hargita is maximálisan kihasználta a rendelkezésre álló finanszírozást a tömbházlakások energiatakarékossá tétele érdekében.
Amennyiben egy kérés teljes, aláírhatják a finanszírozási szerződést. „Hamarosan aláírhatjuk a helyreállítási alapból finanszírozott első beruházásokat Romániában. Büszke vagyok minden helyi közösségre, amely rövid idő alatt megértette a fejlesztési minisztérium egyszerű, átlátható pályázási rendszerét, és a település fejlődése szempontjából fontos finanszírozást jól összeállított kéréssel megpályázta” – zárta nyilatkozatát a miniszter.
Cseke Attila elmondta: a fejlesztési minisztérium a települések fejlesztését és környezetbarát infrastruktúráját is támogatja, erre az alapra június végéig pályázhatnak még az önkormányzatok, vagy ameddig a 2,7 milliárd eurós költségkeret fennmaradó része elfogy – közölte az Agerpres hírügynökség.

Április elsejétől indítja a fejlesztési minisztérium az országos helyreállítási terv eddigi legnagyobb költségvetésű pályázati kiírását: 2,82 milliárd euróból tömbházlakásokat és közintézményeket tesznek energiatakarékossá, földrengés- és tűzbiztossá.
A versenyhivatal szerdán közölte, hogy megnyerte azt a két pert, amelyet a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló ROBOR bankközi kamatláb meghatározása ügyében vizsgált bankok közül kettő indított az intézmény ellen.
Románia az elmúlt három és fél évtizedben nem egyetlen energiaválságot élt át, hanem válságok sorozatát, egymást követő, egymásra épülő válságokat – fogalmazta meg Dumitru Chisăliță, az Intelligens Energia Egyesület (AEI) elnöke friss elemzésében.
Meghosszabbította a képviselőház szerdán az egyes alapélelmiszerek kereskedelmi haszonkulcsának mértékét korlátozó jogszabály hatályát.
A jelenlegi becslések szerint 6,32 milliárd lej kárt okozhatott az ügyfeleknek, hogy a romániai bankok a Versenytanács szerint trükköztek a ROBOR referencia-kamatláb meghatározásakor.
A Tarom egyenesen a csőd felé száguld – figyelmeztetett Oana Gheorghiu miniszterelnök-helyettes szerdán.
Az új személygépkocsik megvásárlásának támogatását célzó roncsautóprogramok történetében először a kibocsátási követelmények és a motortípus mellett az autó gyártási helye alapján is korlátozni készül a román kormány a választható járművek körét.
Dragoș Pîslaru ügyvivő munkaügyi miniszter bejelentette, hogy párbeszédet kezdeményez a társadalommal az új közalkalmazotti bértörvény tervezetéről, és csütörtökön élő beszélgetést indít a témáról a Facebook-oldalán.
Románia fokozott járványvédelmi intézkedéseket vezetett be, miután Magyarországon első alkalommal mutatták ki az afrikai sertéspestist házi sertésekben. Romániában jelenleg 13 fertőzési gócpontot tartanak nyilván.
Sokan nyugtázták örömmel és várakozással a Versenytanács döntését, amellyel rekordbírságot szabott ki a ROBOR referencia-kamatláb körüli trükközések miatt tíz romániai bankra.
Lezárult a 2026. évi APIA-támogatások igénylésére benyújtott kifizetési kérelmek kampánya, és a hatóságok közzétették az első hivatalos adatokat.
szóljon hozzá!