Hirdetés

Bukarest és Pozsony is aggódik

•  Fotó: MTI

Fotó: MTI

A pozsonyi sajtó szerint a szomszédos államok számára nem jó, hogy megszakadtak a tárgyalások a magyar kormány és az IMF között, s a romániai szakértők is hasonló véleményen vannak.

2010. július 20., 10:032010. július 20., 10:03

Három hónap bizonytalanság vár Magyarországra, miután a Nemzetközi Valutaalap és az Európai Unió felfüggesztette a magyar kormánnyal a hitelegyezményről folytatott tárgyalásokat, hiszen az Orbán-kormány az októberi önkormányzati választások előtt várhatóan nem fog újabb megszorító intézkedéseket elfogadni – írta tegnapi számában a Gândul című országos napilap. A tekintélyes bukaresti újság szerint a budapesti vezetőket sokkolta, hogy az IMF és az EU felfüggesztette a hitelegyezményről folytatott tárgyalásokat, miután úgy tűnt, hogy a felek közötti egyeztetések sikerrel zárulnak. Az újság megállapította, hogy a magyar kormány által bejelentett államháztartási hiánycsökkentő intézkedések nem bizonyultak elég meggyőzőeknek, ellentétben a román kormány által nemrég elfogadott takarékossági döntésekkel. A lap szerint az Orbán-kormány nem óhajtja megkockáztatni az október 3-i önkormányzati választások elvesztését újabb megszorító intézkedések bejelentésével, ezért várhatóan csak a választás után folytatódnak a felek közötti tárgyalások.

Kedvező fejlemények is vannak

A Ziarul Financiar gazdasági-pénzügyi napilap tudósításában megállapítja, hogy a rossz hírek mellett kedvező fejlemények is vannak a magyar gazdaságban. Ezek közül – a Ziarul Financiar szerint – a legfontosabb  az, hogy a magyar gazdaság ismét növekedési pályára állt, miután hosszabb ideig recesszióban volt.

Az Evenimentul Zilei tudósításában azt emelte ki, hogy az Európai Bizottság a közkiadások csökkentését kéri, és arra ösztönzi Budapestet az IMF-fel együtt, hogy keményebb intézkedéseket hozzon az államháztartási hiány csökkentése érdekében.

A Hotnews romániai hírportál által megszólaltatott szakértők szerint a magyar kormány és az IMF közötti tárgyalások megszakadása kismértékben ugyan, de ki fog hatni a román gazdaságra is.

Nagyot esett a forint

Az eurót hétfőn délelőtt tíz órakor 288,30 forinton jegyezték a bankközi kereskedelemben a péntek délután négy órai 281,98 forintos árfolyam után. Hétfőre virradóra a jegyzés 290 közelében is járt. Az elmúlt hét közepén az eurót még 278 forint környékén jegyezték.

A dollárt hétfőn délelőtt 222,22 forinton jegyezték 1,2974 dolláros euróárfolyam mellett. Péntek délután négy órakor a dollárt 217,55 forinton, az eurót 1,2945 dolláron jegyezték. Az MTI által megkérdezett kereskedők szerint a piacok a hét végén túlreagálták az IMF és az EU küldöttségének távozását a hitelcsomag felülvizsgálati fordulójának lezárása nélkül. Hétfőn átlagon felüli forgalmat tapasztaltak a bankközi kereskedelemben.

Összekötött gazdaságok

Szlovákia számára is rossz hír, hogy a Nemzetközi Valutaalap küldöttsége idő előtt távozott Magyarországról – írja a Sme című szlovák liberális napilap hétfői vezércikkében. Az újság szerint a világ egész egyszerűen továbbra sem hiszi el azt, amit a magyar választók (és a görög tüntetők) hisznek: hogy az állam hosszú ideig többet fizethet állampolgárainak, mint amilyenek a bevételei, valamint azt, hogy az Orbán-kormány intézkedéseivel megoldhatók a magyar gazdaság komoly problémái. „Ez a mi számunkra sem jó” – vélekedik a lap, mert a szlovák és a magyar gazdaság nagyon össze vannak kötve, s a magyar gazdaság folytatódó válsága Szlovákia számára is veszteséget jelent.

A független Pravda úgy látja, hogy a kétharmados választási győzelemmel Orbán Viktor szinte „megrészegült a hatalomtól”, a parlamenti demokrácia valamiféle rendi átalakítására törekszik, de az ország legfőbb problémájával, a nehéz gazdasági helyzettel szinte nem is foglalkozik. „Magyarország totális Orbánlanddá való átalakításáról álmodott álmából talán felébreszti a Nemzetközi Valutaalap világos üzenete: nagyobb mértékben kell takarékoskodnotok, mert különben nem fizetjük ki a hitel hátramaradó részét” – írja a Pravda. A cikk szerzője szerint, ha a magyar kormány nem akarja, hogy az euró árfolyama 300 forint fölé emelkedjen, s a magyarok által felvett hitelek megdráguljanak, azonnal lépnie kell.

Járulékos kár várható?

Nem csupán a forint, hanem a lengyel zloty és más kelet-európai fizetőeszközök is „járulékos kárt” szenvedhetnek, írta tegnap az EUobserver, uniós kérdésekkel foglalkozó brüsszeli hírportál. Az EUobserver szerint Brüszszel és a Nemzetközi Valutaalap azt reméli, hogy a várt megállapodás elmaradása nyomán a piacok megfegyelmezik az Orbán-kormányt, de lépésük valójában az egész Unióban, különösen annak keleti felében idegessé teszi a befektetőket, félelemmel tölti el őket a gazdaságok állapota miatt. A piacok az elmúlt hónapokban valamelyest megnyugodtak, de az aggodalmak valószínűleg visszatérnek akkor, ha bármi aláássa azt a feltételezést, hogy az EU és az IMF automatikusan siet a gyengélkedő nemzetgazdaságok megmentésére, vélekedik az EUobserver.
Matolcsy bizakodó

A CNBC amerikai tévécsatornának adott hétfői nyilatkozatában Matolcsy György nemzetgazdasági miniszter (képünkön) hangsúlyozta: az IMF, az EU és a Világbank készenlétihitel-keretéhez kapcsolódó megegyezés végrehajtásának felülvizsgálatáról szóló tárgyalások „nem omlottak össze, hanem a megbeszélések egy bizonyos szakaszában véget értek”. Matolcsy György hozzátette, a kormány elkötelezett, hogy teljesíti a hazai össztermék (GDP) arányában számolva 3,8 százalékos költségvetési hiánycélt. A nemzetgazdasági miniszter szólt arról, hogy a kormány tárgyalópartnereinek „nem tetszett” a tervezett bankadó, annak mértéke miatt, de a költségvetési hiánycél elérése érdekében ki kell vetni az adót.

Matolcsy György hangsúlyozta, a bankadó a megszorító csomag alternatívája, az utóbbi évek megszorító politikáját pedig nem kívánja folytatni a kormány. Matolcsy György kifejtette, a kormány nem számít arra, hogy növekednek a hitelfelvételi költségek, hiszen Magyarország az idei 3,8 százalékos és a jövő évi 3 százalék alatti hiánnyal a legjobbak között van az Európai Unió 27 tagországa között. A nemzetgazdasági miniszter a CNBC-nek elmondta: az IMF és az EU küldöttségei szeptemberben térnek viszsza Magyarországra, és a tárgyalások végül eredménnyel zárulnak majd.

Hirdetés

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 27., szombat

Július 1-től lép hatályba a 3 eurós uniós vámszabály

Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.

Július 1-től lép hatályba a 3 eurós uniós vámszabály
Hirdetés
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.

A GDP-nek is „befűt” a kánikula
A GDP-nek is „befűt” a kánikula
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

2026. június 26., péntek

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét

Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét
2026. június 26., péntek

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank

A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter

Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter
2026. június 25., csütörtök

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék

Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék
2026. június 25., csütörtök

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat

Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE
2026. június 24., szerda

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben

Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben
2026. június 24., szerda

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára
Hirdetés
Hirdetés