
Cél az energiahatékonyság. Többek között korszerűbb fűtésrendszerre is lehet pályázni a most elindult kormányprogram keretében
Fotó: Haáz Vince
Az ingatlan szigetelésére, a nyílászárók cseréjére, a fűtésrendszer vagy a világítás korszerűsítésre, árnyékolók felszerelésére lehet 15 ezer euró értékig pályázni a tegnap útjára indított, Energeiahatékony lakás elnevezésű program keretében. Bár az indulás zökkenőmentes volt, nincs könnyű dolguk a pályázó magánszemélyeknek.
2020. szeptember 16., 09:312020. szeptember 16., 09:31
Pörög a kedden délben útjára indított Energiahatékony lakás program, ami – a korábbi tapasztalatokkal ellentétben – a bukaresti környezetvédelmi minisztérium által beharangozott időpontban, 13 órakor elindult, és azóta zajlik a regisztráció a Környezetvédelmi Alap (AFM) hivatalos honlapján. Három óra alatt már több mint 1800 magánszemély jelentkezett be.
A visszajelzések szerint a regisztrációnál kedden nem voltak fennakadások, igaz, előfordult, hogy kétszer-háromszor is neki kellett futni, amíg az igénylő megkapta az azonosító számot, és kérését visszaigazolták.
Mint ismeretes, a Zöld ház programra nem indult ilyen zökkenőmentesen a bejelentkezés, akkor a kivitelezőcégeknek kellett regisztrálniuk az igénylőket, a honlap gyorsan lefagyott, majd csalás gyanúja miatt le is állították.
Ezúttal azonban az igénylő magánszemélynek kell feltöltenie a személyes adatait: a személyazonossági igazolvány számát, érvényességi idejét, a személyi számot, telefonszámot és elektronikus postai címet. Ez egyszerűnek tűnik, ám a bonyodalom csak ezután kezdődik:
A honlapon pontosítanak, hogy minden dokumentumnak már az online bejelentkezés pillanatában érvényesnek kell lennie. Vagyis, aki regisztrál, annak már rendelkeznie kell a teljes iratcsomóval: a kérvény és a személyi igazolvány másolata mellé be kell szerezni a telekkönyvi kivonatot, adóigazolást a megyei és a helyi pénzügyi hivataloktól, az épület energetikai bizonylatát, az energetikai audit alapján készült jelentést.
Az online bejelentkezésnél azt is be kell jelölni, hogy mekkora összegű támogatásra tartanak igényt. Valamennyi pályázat esetében a beruházás értékének 60 százalékát fedezik a program révén, a támogatás összege azonban nem haladhatja meg a 15 ezer eurót, vagyis a 70 ezer lejt. A pénzt az ingatlan szigetelésére, a nyílászárók cseréjére, a fűtésrendszer, a világítás korszerűsítésre, árnyékolók felszerelésére lehet lehívni.
Jobb szigetelés. A nyílászárók cseréjére is fordítható a 15 ezer euróig terjedő támogatás
Fotó: Haáz Vince
Czine Zsolt építészmérnök kedden a Krónika megkeresésére elmondta: amikor elkészül az energetikai vizsgálat, javaslatokat is megfogalmaznak, hogy milyen beruházásokkal lehet energiatakarékosabbá tenni az épületet. A szakértő, akinek a cége energetikai felmérést és auditot is végez, kifejtette, az első órákban a nagyszámú jelentkező azt jelzi, hogy már sokan rákészültek a pályázatra, beszerezték a szükséges dokumentumokat. Tapasztalatai szerint ugyanakkor sokan meghátráltak, mert a részvétel utánjárással, költséggel jár, ki kell fizetni az energetikai auditot, a bizonylatot, ez viszont utólag a pályázatban elszámolható. Másrészt további nehezítés, hogy magas – 40 százalékos – az önrész, ugyanakkor a pályázat utófinanszírozásos, tehát
A mutatókat is el kell érni, minél nagyobb összeget kér a pályázó, annál magasabb szintre kell felhoznia a ház energiahatékonyságát – figyelmeztet Czine Zsolt. Hozzátette, a falak, a födém szigetelése, a nyílászárók cseréje sokat nyom a latban, ezekkel látványos eredményeket lehet elérni. A pályázati útmutatóban, ami elérhető a Környezetvédelmi Alap honlapján, különben pontosan szerepel, milyen feltételeknek kell eleget tenni, milyen szintről, hová kell felfejleszteni az ingatlant. Czine Zsolt arra is kitért, általában azok, akik már részt vettek valamilyen kormányzati programban, fotovoltaikus berendezéseket szereltek fel, vagy önerőből már hőszigeteltek, nem vállalják a pályázattal járó bonyodalmakat.
Czine Zsolt szerint különben ez egy jó program, nagy összegeket lehet lehívni, és az egyén, valamint a társadalom számára is előnyös, ha energiatakarékosak az épületek.
– részletezte az építészmérnök. Beszélt ugyanakkor arról is, hogy Nyugat-Európában adókedvezményekkel ösztönzik, hogy a tulajdonosok befektessenek, és javítsanak az épületek energetikai állapotán, a román kormány által meghirdetett program is ezt a célt szolgálja.
Costel Alexe környezetvédelmi miniszter úgy nyilatkozott, jelenleg a romániai házak nagy része nincs megfelelően hőszigetelve, ezért a külső falak okozta energiaveszteség eléri a 30 százalékot, az ablakok vagy a tető okozta energiaveszteség pedig a 25 százalékot. A környezetvédelmi tárca vezetője azt mondja, a programnak környezetvédelmi, gazdasági, társadalmi vetülete egyaránt van, hiszen a beruházás jelentős mértékben csökkenti az energiafogyasztást, a lakástulajdonosok kevesebbet fizetnek, és csökken a szén-dioxid-kibocsátás.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
szóljon hozzá!