Hirdetés

Blaga: újabb hitel kell

•  Fotó: Mediafax

Fotó: Mediafax

Romániának újabb készenléti hitelmegállapodásra van szüksége a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami egyben újabb kölcsönt is jelent – adott hangot a hét végén magánvéleményének Vasile Blaga belügyminiszter (képünkön), leszögezve azonban, hogy minderről a kormányban még nem esett szó.

Krónika

2010. június 14., 07:462010. június 14., 07:46

Hozzátette: nem tartja kizártnak, hogy a pénzügyi tárca, illetve a jegybank képviselői már tárgyaltak erről. Szerinte ugyanis jelen pillanatban Románia a legrosszabb helyzetben van a második világháború óta. Blaga ismételten hangsúlyozta, hogy ha a Boc-kabinet nem hozná meg a tervezett megszorító intézkedéseket, akkor az ország költségvetési hiánya az idei év végére elérné a bruttó hazai termék (GDP) 9,1-9,2 százalékát, miközben a szükségletek kielégítésére 11 milliárd euróra lenne szükség.

Ezt az összeget pedig szerinte az IMF-pénzek nélkül nem lehetne előteremteni, mivel a külpiacról nem lehetne hitelhez jutni, mondta Blaga, Spanyolország és Portugália helyzetét említve meg. Amennyiben viszont gyakorlatba ültetik a költségvetési megszorításokat, a tárcavezető szerint az év végéig ki tudják fizetni a 25 százalékkal csökkentett közalkalmazotti béreket, mint ahogy a 15 százalékkal lefaragott nyugdíjak utalását is biztosítani tudják anélkül, hogy az adókat, illetékeket növelni kellene. Arra a kérdésre, miszerint ha mégis elkerülhetetlenné válna az adók emelése, akkor mennie kell-e a kormánynak, Blaga határozott igennel válaszolt.

Elmulasztott cselekvések

A miniszter ugyanakkor megdöbbentő információval is előrukkolt. Mint közölte, 2009 januárjában, az akkor még szociáldemokratákból és demokrata-liberálisokból álló első Boc-kormány tudatában volt, hogy az ország kényes helyzetbe került. Személyes véleményként tette azonban csak hozzá: bánja, hogy a megszorító intézkedéseket nem hozták meg még a tavalyi év folyamán. Arra a kérdésre, hogy akkor ezt miért nem tették meg, Blaga úgy válaszolt, nem tartották szükségesnek.

„A dolgok 2009 januárja után indultak el a jelenlegi irányba az egész világon. Meghozhattuk volna akkor, de nem tartottuk szükségesnek” – vélekedett a tárcavezető, aki szerint már Emil Boc kormányfő is megbánta ezt a lépést. Azt azonban kizártnak tartja, hogy a héten a parlament megszavazza a kormány bukását célzó ellenzéki bizalmatlansági indítványt, szerinte ugyanis mind a három kormánypárt, illetve a nemzeti kisebbségek képviselői is ellene fognak szavazni. Ha nem megy át az indítvány, az ellenzék pedig az alkotmánybíróságtól kér jogorvoslatot a megszorító intézkedéseket tartalmazó két törvénycsomag kapcsán, Blaga szerint nincs esély arra, hogy a taláros testület alkotmányellenesnek nyilvánítsa a bérek, nyugdíjak csökkentését tartalmazó jogszabályokat.

Füstbe ment megbeszélések

A szakszervezetek múlt heti bejelentéseikhez híven a hét végén tiltakozó akciókat szerveztek a kormánypárti honatyák területi irodái előtt, s több helyen is megpróbáltak személyesen is beszélni a képviselőkkel, szenátorokkal, azzal a nem titkolt szándékkal, hogy rábírják őket a bizalmatlansági indítvány megszavazására. Hargita megyében hiába indultak el a szakszervezetiek párhuzamosan a megyei RMDSZ-es honatyáinak csíkszeredai, gyergyószentmiklósi, illetve székelyudvarhelyi irodájához, egyetlen képviselővel, szenátorral sem sikerült találkozniuk. Ugyanakkor az érdekvédelmiek egy csíkszeredai kerekasztal-beszélgetésre is várták a honatyákat, azon azonban mindössze Korodi Attila képviselő kabinetfőnöke jelent meg, Kelemen Hunor művelődési tárcavezető pedig arról értesítette a szervezőket, hogy teendői miatt Bukarestben kellett maradnia.

A szakszervezeti vezetők felháborodással vették tudomásul a történteket. Sorin Badea, az Alfa Kartell szakszervezeti tömb Hargita megyei vezetője leszögezte, amennyiben a Hargita megyei RMDSZ-es szenátorok, képviselők nem szavazzák meg a bizalmatlansági indítványt, számítsanak arra, hogy hazatérve tojásokkal, paradicsommal dobálják majd meg valamennyiüket. Korábbi fenyegetésükhöz híven a szakszervezetek a honatyák képeivel ellátott plakátokkal is készülnek, amelyekre ráírják majd: „Ellenünk szavaztatok. Megloptatok. Tolvaj. Keressétek!” Kocs Ilona, a Szabad Tanügyi Szakszervezetek (FSLI) Hargita megyei vezetője ugyanakkor leszögezte, a honatyáknak lelkiismeretük szerint kell szavazniuk, nem pedig pártutasításra. „Nem ébenfa koporsókat akarunk. Csak normálisan szeretnénk élni” – hangsúlyozták a nyugdíjasok is, akik arra szólították fel a honatyákat, hogy ne értsenek egyet az „idősek genocídiumával”.

Borúlátó a lakosság

A romániai városi lakosság 60 százaléka véli úgy, hogy az ország az elkövetkező 1–5 évben még válságban lesz, a többség szerint legalább 3-5 évig folytatódik a jelenlegi helyzet – derül ki a 360insights közvélemény-kutató cég által a Mediafax hírügynökség megrendelésére készített felmérésből.

A felnőtt városi lakosság véleménye szerint a tavalyhoz képest számottevően romlott a pénzügyi-gazdasági helyzet, azoknak a száma, akik szerint egy év alatt túlleszünk mindenen idén április–májusra, 9 százalékra csökkent a tavalyi év hasonló periódusában regisztrált 30 százalékról. Eközben a megkérdezettek 32 százaléka szerint legalább 3-5 évet kell még várni a problémák teljes körű orvoslására.

Belső bírálat az RMDSZ-nek

Marosvásárhelyen is mintegy száz tiltakozó vonult az RMDSZ székháza elé. Magyar és román nyelven skandáltak kormányellenes jelszavakat, azonban ők sem jártak sokkal nagyobb sikerrel, mint Hargita megyei társaik. A szövetség Maros megyei szervezetének székházában ugyanis mindössze a kabinetfőnökök tartózkodtak. Végül viszont Kerekes Károly képviselőnek sikerült átadniuk petíciójukat, amely a bizalmatlansági indítvány megszavazására buzdít. Kerekes egyébként az Agerpres hírügynökségnek úgy nyilatkozott, hogy ugyan egyetért a kormány által tervezett megszorító intézkedésekkel, a nyugdíjak csökkentésével nem tud azonosulni.

„Tisztán megmondtam a véleményem, miszerint a nyugdíjak lefaragása alkotmányellenes, mivel a nyugdíj magánjog, amelyet az ország alaptörvénye is szavatol. Egyetlen európai ország sem csökkentette a nyugdíjakat, mindössze befagyasztotta azokat a jelenlegi szinten” – hangsúlyozta a képviselő. Arra az újságírói kérdésre, miszerint hogyan fog majd voksolni a bizalmatlansági szavazáson, Kerekes megjegyezte, titkos szavazás lesz.

Hozzátette: a szövetség vezetői arra kérték az RMDSZ-es honatyákat, hogy ne szavazzák meg a kormány megbuktatását célzó indítványt. Kerekes azonban felrótta az alakulat vezetőinek, hogy csak igen szűk körben döntöttek ebben a kérdésben, nem kérték ki az SZKT véleményét. „Ha ezek az intézkedések károsnak bizonyulnak, elveszítjük szavazótáborunkat. Ebben az esetben az RMDSZ vezetői lesznek felelősségre vonhatók, nem pedig mi, a honatyák, akiktől az indítvány elleni voksot kérték” – szögezte le a Maros megyei képviselő, aki szerint a szövetség szociáldemokrata platformja is ellenzi a nyugdíjak csökkentését.

Hirdetés

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 27., szombat

Július 1-től lép hatályba a 3 eurós uniós vámszabály

Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.

Július 1-től lép hatályba a 3 eurós uniós vámszabály
Hirdetés
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.

A GDP-nek is „befűt” a kánikula
A GDP-nek is „befűt” a kánikula
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

2026. június 26., péntek

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét

Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét
2026. június 26., péntek

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank

A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter

Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter
2026. június 25., csütörtök

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék

Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék
2026. június 25., csütörtök

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat

Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE
2026. június 24., szerda

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben

Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben
2026. június 24., szerda

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára
Hirdetés
Hirdetés