
Fotó: Krónika
2008. november 06., 00:002008. november 06., 00:00
Mint Borboly hangsúlyozta, a megye gazdasági fejlesztésében a szolgáltatások minőségének javítása a megyei tanács prioritási listájának élén áll, ezen belül is a hegyi turizmus fejlesztése, biztonságosabbá tétele különös jelentőséggel bír.
Biztonságosabbá tennék
Mint tájékoztatott, a hegyi turizmus, illetve a hegyimentő-szolgálat fejlesztését 2 millió eurós program keretében képzelték el. Többek közt az eddig önkéntesként működő hegyimentő-szolgálatokat átalakították hivatásos szolgálattá, és tizenegyre emelték a megyei önkormányzat által fizetett hegyimentők számát, illetve a közeljövőben 200 kilométernyi hegyi turistaösvényt szándékoznak biztonságosabbá tenni. Ez azt jelenti, hogy GPS-rendszerrel pontosan feltérképezik a turistaösvényeket, jelzésekkel látják el, és biztonságossá, ellenőrzötté teszik. A megyei tanács elnöke arra is kitért, hogy mindez jelentős anyagi terhet ró a megyei önkormányzatra, amit részben a hegyimentő-illeték bevezetésével kívánnak finanszírozni. „A hegyimentő-illeték fogalma nálunk is ismerős, az országban több jelentős turisztikai központban már gyakorlatban is alkalmazzák” – fejtette ki a Krónika kérdésére Borboly Csaba. Elmondta, lényegében egy olyan illeték bevezetéséről van szó, amely nem terheli a turisztikai szolgáltatásokat végző cégeket, sem az önkormányzatokat. Ugyanis az illetéket beleszámolják az üdülési jegybe – például a szállodai szoba ára az első éjszakára magasabb, mint a többire –, illetve az egyéb szolgáltatások – mint például sífelvonó használat – árába.
A programot részletesen Zonda Erika, a Hargita Megyei Tanács program- és vidékfejlesztési igazgatóságának vezetője ismertette, aki többek közt elmondta, hogy a turistaösvények biztonságosabbá tételére a megyei önkormányzat az idénre már megszavazott harmincezer lej keretösszeget. A turistaösvények feltérképezésében és kijelölésében jelentős szerep jut a megye négy hegyimentő-szolgálatának, a csíki, a gyergyói, az udvarhelyi, illetve a maroshévízi szolgálatoknak.
Első lépés a népszerűsítés
Amint arról lapunkban is beszámoltunk, az önkormányzat már tett lépéseket a megye turizmusának népszerűsítésére. Legutóbb Hargita megyét népszerűsítő infopultot szereltetett fel a bukaresti Henri Coandă Nemzetközi Repülőtéren. „Az országunkba érkező turisták jelentős hányada itt kapja az első képet Romániáról, ezért tartottuk fontosnak, hogy lehetőséget teremtsünk arra, hogy már itt találkozzanak Hargita megyével” – fogalmazott ennek kapcsán Borboly Csaba. Mint mondta, a látnivalókat négy kategóriába osztották: tél, nyár, kulturális régiók és természeti látnivalók témakörben, melyekkel 67 perces kisfilm segítségével ismerkedhet meg a látogató.
Ugyanakkor szeptember végén, amikor első alkalommal ült tárgyalóasztalhoz a turizmus témakörében a megyei önkormányzat a helyi döntéshozókkal, megállapodtak abban, hogy a Hargita-hegységet egységes márkanévként kell népszerűsíteni. Az akkor felvázolt elképzelés szerint infrastrukturális beruházások várhatók a télisportok gyakorlásának terén, továbbá kilátók épülnek, túraösvényeket, kerékpárutakat alakítanak ki.
Bálint Eszter, Jánossy Alíz
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.