
Még nem tudni, hogyan tovább. Ha nincs lehetőség a beltéri medencék, spák használatára, hamarosan turisták nélkül maradhat Félixfürdő is
Fotó: Facebook/Ștrand Apollo-Felix
Rendhagyó az idei ősz a turizmusban, hiszen az utazásszervezők abban bíznak, hogy még szeptemberben is folytatódik a későn elrajtolt nyári idény. Igaz, inkább csak belföldi célpontok jönnek szóba. Ehhez viszont arra is szükség lenne, hogy megnyithassanak végre a gyógyfürdők, wellnessközpontok. A téli síutak iránt egyelőre a bizonytalanság miatt még nincs érdeklődés.
2020. szeptember 12., 08:082020. szeptember 12., 08:08
Bár az iskolakezdés minden évben látványosan visszaveti a forgalmat a turizmusban, idén bizakodnak az utazásszervezők, hogy az amúgy is megtépázott ágazat még talpon tud maradni. Egy-két napos hétvégi kirándulásokat szerveznek, gyógykezeléseket ajánlanak, és bíznak benne, hogy eredményes lesz az erőteljes lobbi, és sikerül engedélyeztetni a wellness-, illetve spaközpontok újranyitását. A forgalom nagy része beszorult a határok közé, mert a bizonytalanság sokak kedvét elveszi attól, hogy külföldön próbálkozzanak. Törökország ugyanakkor a vártnál jobban teljesít, hiszen nem kérnek koronavírustesztet, és fokozottan figyelnek az óvintézkedésekre.
A lassan magához térő turizmusnak újabb akadályokkal kell szembesülnie: nemcsak az iskolakezdés csökkenti a forgalmat, hanem a különböző országok által bevezetett szigorítások, például a magyarországi határzár is – értékelt a Krónika megkeresésére László Endre, a Transilvanian Tourist Service utazási iroda vezetője. Mint részletezte, a romániai turisták a korábbi években az őszi szezonban szívesen utaztak Hajdúszoboszlóra, Gyulára, ezek a lehetőségek most kiestek. Visszariasztja ugyanakkor az embereket a külföldi utazástól, hogy folyamatosan tájékozódni kell, hol kérnek koronavírustesztet, hol van teljes határzár. Éppen ezért – tudtuk meg a szakembertől –
László Endre elmondása szerint Bulgária idén is tartotta magát, a járványhelyzet előidézte kihívásokat sokkal jobban vette, mint a romániai tengerpart.
„A belföldi kirándulások egyik mentőöve lehet, ami az oktatás szempontjából hátrány, vagyis, hogy sok tanintézetben távoktatásra kényszerülnek. Hiszen a szülők dönthetnek úgy, hogy néhány napra elutaznak, kihasználják a szép időt, mert ha a kiszemelt helyszínen van internet, a gyerek számára ott is megoldható, hogy bekapcsolódjon az online oktatásba” – irányította rá ugyanakkor a figyelmünket László Endre, aki szerint az ősz folyamán sokan igénybe veszik majd a gyógykezeléseket, így azok a szállodák, központok, ahol erre lehetőség van, „újra labdába rúghatnak”.
A nyár folyamán egyértelműen kiderült, hogy a szállodák forgalma jobban visszaesett, mint a panzióké, a gyógykezelésekkel viszont behozhatják a csökkenést. A turisztikai szakértő emlékeztetett, hogy bár a beltéri medencéket nem nyithatták meg, az egyénre szabott gyógykezelések zajlanak, igénybe lehet venni a mofettákat, a kádfürdőket, galvánfürdőket, pakolásokat, a masszázst.
László Endre abban is bízik, hogy eredményes lesz az erőteljes lobbi a wellness- és spaközpontok megnyitásának engedélyezésére, ami szintén hozzájárulhat az őszi turisztikai forgalom élénkítéséhez.
– osztotta meg velünk tapasztalatait a szakember. Arra is kitért, hogy a téli szezonra, a síszünetek iránt még egyáltalán nincs érdeklődés. „Az új helyzetben már nem jellemző az előfoglalás. A turisták egy napra vagy legtöbb két hétre előre gondolnak és foglalnak. A bizonytalanság rányomja a bélyegét az ágazatra” – szögezte le a szakértő.
Sokan kihasználják még a meleg napokat. Parajd most is népszerű a turisták körében
Fotó: Jakab Mónika
Ősszel, iskolakezdéskor minden évben csökken a forgalom a turizmusban, ez idén sincs másként, még a visszafogott nyári kereslethez képest is tapasztalható visszaesés – mondta el lapunknak Joós Ștefan, a Christian Tour utazási iroda háromszéki képviselője. Rámutatott: szeptember közepétől már csak azok indulnak el, akiket nem érint a tanévkezdés, tehát nincs óvodás, iskolás korú gyerekük. Ők, akárcsak a többség nyáron, belföldre, Törökországba, Bulgáriába utaznak, és néhányan bevállalják az egyiptomi utat. Belföldön a Duna-delta az egyik legnépszerűbb úti cél, a tengerpartra és hegyvidéki üdülőkbe is foglalnak.
– vallja Joós Stefan is. Mint aláhúzta: belföldi városnéző kirándulásokat nem is szervez az utazási iroda, a néhány napos kiruccanást saját maguknak leszervezik a turisták. Az utazásszervező szerint bizakodásra ad okot, hogy már vannak érdeklődők a jövő év eleji egzotikus utak iránt, ám ezek az úti célok egyelőre zárva vannak. Aggodalomra ad okot meglátása szerint ugyanakkor, hogy ha jelentősen lecsökken a kereslet, a légitársaságoknak nem éri meg járatokat indítani. A sívakációk iránt még náluk sem érdeklődnek, holott az elmúlt években szeptemberben már azokra is elkezdődtek a foglalások.
– részletezte Joós Stefan, aki abban bízik, hogy ha a járványhelyzet enyhül, sikerül ellenőrzés alatt tartani a fertőzés terjedését, lesz védőoltás, akkor jövő tavaszra a turizmus is gőzerővel újraindulhat.
Továbbra is tervezünk, nem tekintjük lezártnak a szezont – mondta el a Krónikának Ari Kriszta, a nagyváradi Dominotour utazási iroda munkatársa. Kifejtette, még vannak érdeklődők, sokan most szeretnék felhasználni a megmaradt üdülési utalványokat.
– részletezte az utazási iroda munkatársa. Az egynapos kirándulásokat szombatra, a kétnaposokat szombat–vasárnapra időzítik. Hirdetnek kirándulásokat például a nagykárolyi Károlyi-kastélyhoz, a zsibói botanikus kertbe, a havasrekettyei Menyasszonyfátyol-vízeséshez vagy Máramaros megyébe is.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
szóljon hozzá!