Hirdetés

Megoldódnának az infrastrukturális gondok Romániában, ha behajtanának minden adót

•  Fotó: 123RF

Fotó: 123RF

Több mint 2000 kilométer autópályát, több ezer iskolát vagy 27 regionális kórházat lehetne építeni évente a be nem hajtott adókból Romániában. Az adóhatóság átfogó akciót indított az adócsalás mértékének csökkentése érdekében, amely terén az ország „Európa-bajnok”.

Bíró Blanka

2022. június 29., 07:542022. június 29., 07:54

2022. június 29., 07:562022. június 29., 07:56

Továbbra is Románia áll a cseppet sem előkelő első helyen az Európai Unióban az adócsalás mértéke terén, a be nem hajtott milliárdokból autópályákat, iskolákat és kórházakat lehetne építeni. Az Országos Adóhatóság (ANAF) elnökének becslése szerint évente 16 milliárd eurót veszít az államkassza a be nem hajtott adók miatt, ebből a pénzből évente 2300 kilométer autópályát, 3 000 tanintézetet vagy 27 regionális kórházat lehetne építeni.

Az Európai Bizottság adatai szerint 35 százalékkal kevesebb bevétel folyik be az állami költségvetésbe a be nem hajtott általános forgalmi adó (áfa/TVA) miatt. Az Európai Unió szintjén összesen évi 134 milliárd euró a veszteség, másodpercenként 4 ezer euró; a feketelistát Románia vezeti, utána következik Görögország és Málta. Romániában egyébként tavaly az össztermék (GDP) 26,1 százalékának megfelelő összegű adó folyt be az államkasszába, erre az évre pedig az ANAF adóbehajtási célkitűzése 26,6–26,7 százalék.

Hirdetés

Gyűjtik a pénzt az államkasszába

A jelenség felszámolása, valamint az adóbehajtás mértékének növelése érdekében az ANAF nemrég kampányt hirdetett. Két fronton zajlik az akció: egyrészt az adóköteles jövedelmüket bevalló tisztességes adófizetőket arról győzködik, hogy ne késlekedjenek, ha másként nem tudnak törleszteni, ütemezzék át az elmaradásaikat. Másrészt a pénzügyi csalások elleni főigazgatóság is mozgósította az embereit, növelve a be nem jelentett ellenőrzések számát, így próbálva felgöngyölíteni az adócsalást.

Máthis István, a Kovászna Megyei Pénzügyi Hivatal helyettes igazgatója lapunknak elmondta, az ország minden megyéjében nem lehet „kampányról” beszélni, hiszen vannak olyan megyék, ahol eddig is hasonlóképpen jártak el.

Ott szokatlan a mostani akció, ahol nem léptek fel eddig hasonló szigorral, vagy nem volt intenzív a tájékoztatás, viszont számos megyében folyamatosan így működik az adóhatóság.

Lucian Heiuș, az ANAF elnöke a Profit.ro gazdasági portálnak úgy nyilatkozott, a hatóság segíti az adófizetőket, hogy éljenek az átütemezési lehetőséggel, és ha részletekben is, de fizessék be adójukat.

Heiuș elmondta, amikor májusban megkezdte mandátumát, azt a feladatot kapta Nicolae Ciucă miniszterelnöktől, hogy növelje az állam bevételeit, egyrészt az adócsalás csökkentésével, másrészt a behajtás hatékonyságának növelésével. Ennek érdekében nagy létszámú alkalmazott bevonásával zajlik a kampány országszerte, az adóhatóság munkatársai telefonálnak, emlékeztetnek az elmaradásokra, ahol pedig gondok adódnak a törlesztéssel, a törvény által megengedett átütemezési, átszervezési lehetőségekről tájékoztatnak.

„Ettől azt reméljük, hogy több pénz folyik be az államkasszába, és segítjük az embereket, hogy eleget tegyenek adóbefizetési kötelezettségeiknek” – mondta az adóhatóság vezetője.

Bár június 26. után automatikusan beindítja az ANAF a bűnvádi jelentés mechanizmusát a visszatartott adók be nem fizetése esetén, ezt nem minden esetben alkalmazzák a hatóság munkatársai, hogy ezzel is nyomást gyakoroljanak a késlekedő vagy mulasztó adófizetőkre.

A kockázatosnak minősülő tevékenységek esetében rajtaütésszerű ellenőrzéseket folytatnak, az elmúlt időszakban a zöldség-gyümölcs importőröknél, a kőbányákban voltak nagyszabású razziák.

Célkeresztben a természetes személyek is

Az adóhatóság országos elnöke különben amondó, hogy az „ipari méretű” adócsalásra kell összpontosítaniuk, nem pedig arra kell elfecsérelniük az erőforrásaikat, hogy azokra csapjanak le, akik a sarki butikban eladnak három kiflit, egy üdítőt. Ennek ellenére július 1-jétől a természetes személyek esetében is tüzetesen vizsgálják, indokolják-e a bevételeik a vagyonuk mértékét.

Az adóhatóság szakemberei kockázatelemzést végeztek, és 561 ezer személy esetében 2016 és 2019 között összesen 20 milliárd eurós különbséget észleltek az ANAF által becsült bevétel, valamint a bejelentett, megadózott összegek között.

korábban írtuk

A természetes személyek körében kezd nagyszabású ellenőrzésekbe az adóhatóság július 1-jétől
A természetes személyek körében kezd nagyszabású ellenőrzésekbe az adóhatóság július 1-jétől

Nagyszabású ellenőrzésekbe kezd július 1-jétől az Országos Adóhatóság (ANAF) a magánszemélyek körében; főleg azokat az eseteket fogják megvizsgálni, amikor túl nagy az eltérés a hivatalosan bevallott jövedelem és a felhalmozott vagyon között.

A különbség onnan derült ki, hogy megvizsgálták, milyen ingó és ingatlan vagyont vásároltak, milyen összegeket halmoztak fel a bankszámláikon, mennyi pénzzel hitelezték meg a saját cégüket. A törvény értelmében a becsült és a bejelentett jövedelem között legtöbb 10 százalékos eltérés elfogadható, de ez nem haladhatja meg az 50 ezer lejt. Havonta legkevesebb 70 ellenőrző csoport vizsgálódik majd országszerte, sorra veszik a több mint félmillió adófizetőt, aki esetében felmerül az adócsalás gyanúja.

Előbb tájékoztatnak, majd behajtanak

Máthis István igazgatóhelyettes lapunknak kifejtette, az adóbehajtásnak folyamatosan kell működnie, ennek része ugyanakkor a tájékoztatás, hogy az adófizető tisztában legyen azzal, milyen következményekkel jár, ha elmulasztja, vagy késik a befizetéssel.

Kovászna megyében szerinte nincs gond az adófizetési fegyelemmel, a polgárok pontosan tudják, mivel jár, ha nem fizetnek: mulasztás esetén határidőre zárolják a számlákat, végrehajtanak, lefoglalnak, majd a javakat értékesítik. Így az év első öt hónapjában az előre beütemezett bevételt 19 millió lejjel túlteljesítették. A Kovászna megyei adófizetők gyakran panaszkodnak is, hogy a térségben túl nagy a szigor, nem lehet késlekedni, mulasztani, mert azonnal lecsap az adóhatóság, miközben más megyékben elnézőbbek.

„Van egy törvényes eljárás a tájékoztatásra, a behajtásra vonatkozóan, ezt kell egységesen alkalmazni az egész országban. Ha így történik, az meglátszik a hatékonyságon, a begyűjtött összegekben” – összegezte a helyettes igazgató.

Facebook-posztjaik alapján is szűrik az adócsalókat
Lucian Heiuș ANAF-elnök beszámolt arról is: amikor a pénzügyőrök rákérdeznek a vagyon eredetére, egyik-másik polgár azzal magyarázkodik, hogy még a kilencvenes években török farmernadrágokkal kereskedett vagy aranyrudat örökölt a nagymamájától. Ugyanakkor az információgyűjtés nem csupán az állami intézmények, pénzintézetek bevonásával történik, az adóhatóság egyre több adatot szerez a polgárok közösségi oldalairól. Egy jogerősen elítélt személynek az övétől eltérő néven szereplő anyja nevére átmentett vagyonát például úgy sikerült beazonosítani, hogy az illető Facebook-oldalán születésnapján felköszöntötte, és édesanyjának nevezte a hölgyet. Az ANAF ennek nyomán kiderítette, hogy egy évvel korábban a férfi két ingatlant és nagyobb földterületet íratott a nő nevére, és sikerült bizonyítania az adócsalást a bíróságon.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 24., szerda

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben

Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben
2026. június 24., szerda

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára
2026. június 24., szerda

Ázsiai vendégmunkások Romániában: mennyivel keresnek jobban, mint otthon?

Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?

Ázsiai vendégmunkások Romániában: mennyivel keresnek jobban, mint otthon?
Hirdetés
2026. június 23., kedd

PNRR: Brüsszel 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának

Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.

PNRR: Brüsszel 2,25 milliárd eurót folyósított Romániának
2026. június 23., kedd

Elhárult az utolsó akadály is: hazai kézbe kerülhet a Carrefour romániai üzletlánca

A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.

Elhárult az utolsó akadály is: hazai kézbe kerülhet a Carrefour romániai üzletlánca
2026. június 22., hétfő

Csak Romániában drágult májusban a gázolaj EU-s összevetésben

Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.

Csak Romániában drágult májusban a gázolaj EU-s összevetésben
Hirdetés
2026. június 21., vasárnap

Lehet, hogy valójában görög a görögdinnye, nem pedig a „márkanévvé” vált olténiai településen termett

Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.

Lehet, hogy valójában görög a görögdinnye, nem pedig a „márkanévvé” vált olténiai településen termett
2026. június 21., vasárnap

Tovább nőtt a különleges nyugdíjban részesülők száma

Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint májusban 11 970 személynek folyósítottak különleges nyugdíjat, 13-mal többnek, mint előző hónapban.

Tovább nőtt a különleges nyugdíjban részesülők száma
2026. június 21., vasárnap

Jelentősen megnőtt Románia földgázimportja

Az első négy hónapban 2,508 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1 százalékkal (24 500 toe-val) kevesebbet, mint 2025 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szombaton közölt adataiból.

Jelentősen megnőtt Románia földgázimportja
Hirdetés
Hirdetés