
2009. november 02., 01:002009. november 02., 01:00
Az ultramodern, teljesen automatikus, számítógép vezérelte berendezésnek már az engedélyeztetése sem volt könnyű feladat, szinte egy évbe telt, míg az illetékes hatóságok kiadták a szükséges engedélyeket. Bár a kazánok immár teljes gőzzel működhetnének, rendszeresen csupán a kisebb teljesítményű, gőzt termelő berendezést használják, a nagyobbikban csak nagy ritkán lobban fel a láng. \"Az elmúlt fűtési idényben két-három héten keresztül üzemelt csupán, a mostaniban pedig még egyáltalán nem használtuk\" – nyilatkozta Sorin Gherman, a megyei kórház műszaki igazgatója.
| A tüzeléstechnikában alkalmazott pelletet fűrészporból préselik nagy nyomáson, belekevert kötőanyag nélkül. A legelterjedtebb méretű fapellet 6 mm átmérőjű és 2–5 cm hosszú. A brikettől eltérően a pellet használható automatizált tüzelőrendszerekben. Hatásfoka jobb a tűzifánál, s mivel hulladéknak minősülő anyagból készül, környezetbarát. Az Európai Unió számos országa pénzügyi kedvezményekkel ösztönzi a gázról és más hagyományos tüzelőanyagokról a pelletre való átállást. |
Tavaly gazdasági megfontolásokból gyújtottak be csak hébe-hóba az 1500 kW teljesítményű kazánba. A kórház nagy fűtőértékű bükkfa pelletet vásárolt 630 lejes tonnánkénti áron, ami nem bizonyult kifizetődőnek. \"A szubvenció miatt a távfűtés olcsóbb. 600 lej alatti áron kellene vennünk a pellet tonnáját, hogy megérje üzemeltetni a saját kazánunkat\" – magyarázta az igazgató. A pénzügyi megfontolások mellett a beszerzési nehézségek szintén a pelletes kazán üzemeltetése ellen szólnak. A kórház idén már több alkalommal hirdetett versenytárgyalást pellet beszerzésére, ám ezekre egyetlen gyártó sem jelentkezett. Ha maximális teljesítménnyel üzemel, a két kazán öt tonna pelletet fogyaszt naponta, ezért a fűtési idényre tetemes, több száz tonnás mennyiséget kellene leszerződni. Hiába találna a kórház kedvező áron pelletbeszállítót, ha a folyamatos ellátás nem volna biztosítva, nem lehetne megoldani az átállást, mivel a nagyváradi hőerőmű többé nem hajlandó arra, hogy csak időnként szolgáltasson távfűtést, magyarázta Sorin Gherman. Az igazgató elismeri, nem lát megoldást arra, hogyan lehetne megfelelő módon kihasználni a drága pénzen megvásárolt energetikai berendezést.
A távfűtés jelenlegi szubvencionálási rendszere diszkriminatív jellegű piaci viszonyokat teremt, véli Benkő Sándor, a csíkszeredai pellet- és brikettgyártó Phoenix Rt. igazgatója. \"Ez egy romániai specialitás\" – vélekedik a szakember. Elmondása szerint a pellet olcsóbb, mint a földgáz, ám a szubvencionált távfűtéssel nem tud versenyre kelni, annak ellenére, hogy a hazai ár alacsonyabb, mint a nyugat-európai. Nyugaton 130–135 euró egy tonna pellet átlagos ára, míg idehaza kevesebb mint 125 euró. A pellet ára jelenleg növekvő tendenciát mutat, a tavalyi gázkrízis miatt ugyanis a kereslet folyamatosan nő. \"Idén őrület van a piacon. Minden gyártó nyakig van a munkában. Az olasz és osztrák felvásárlók már márciusban elkezdtek szerződéseket kötni a romániai gyártókkal. Aki októberben ébredt rá, hogy tél is lesz, elkésett\" – nyilatkozta Benkő Sándor. Romániában harminc körüli a gyártók száma, melyek idén előreláthatóan 200 ezer tonna pelletet fognak előállítani. Ezen mennyiségnek legalább 70 százalékát külföldön értékesítik. A hazai pelletfelhasználók helyzetét nehezíti, hogy a termelési kapacitás fejlesztési lehetőségei korlátozottak, mivel a fafeldolgozás és bútorgyártás visszaesésével jelentősen csökkent a fahulladék mennyisége. \"Energiaültetvények létrehozása a megoldás. Energiafűz nélkül hosszú távon nem lesz nyersanyag\" – szögezte le Benkő Sándor.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.