
Fotó: Facebook/Romgaz
Benyújtották a parlamentben pénteken az offshore-törvény tervezetét a kormánykoalíció vezetői.
2022. április 15., 12:542022. április 15., 12:54
2022. április 15., 14:522022. április 15., 14:52
A hírt Marcel Ciolacu, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke osztotta meg a Facebook-oldalán – írja az Agerpres.
A politikus közlése szerint elfogadása esetén
Így szerinte Románia regionális energiahatalom lehet, a román állampolgárok pedig olcsóbb gázhoz juthatnak.
A Fekete-tenger talapzatában lévő gáz kitermelése nyomán a bevétel 60 százaléka a román államot, 40 százaléka pedig a befektetőt illetné meg a tervezet szerint – írta Ciolacu.
Rámutatott arra, hogy az offhsore-törvény stabilitást és kiszámítható joggyakorlatot biztosítana nemcsak a fekete-tengeri földgázt kitermelni szándékozó befektetők számára, hanem a szárazföldi kitermelők számára is.
Ciolacu tájékoztatása szerint
A jogszabály ugyanolyan adófeltételeket teremt az offshore (nyílt vízi) kitermelés, mint a nagy mélységű onshore (szárazföldi) kitermelés számára – hangsúlyozta a politikus. Utóbbira a Buzău megyei Caragele környékén nemrég felfedezett földgázmezőt említette példaként, amelynek kitermelése szerinte 2024 elején kezdődhet el.
A Fekete-tenger talapzatában lévő egyik gázmező, a Neptun Deep kitermelésének előkészületei jövő évben kezdődhetnek el, az első adag gáz várhatóan 2026 végén, 2027 elején kerülhet a felszínre – tette hozzá bejegyzésében.
A gázmezők kitermelésével Románia a belső szükségleténél kétszer annyi gáz fölött rendelkezhet, és ezzel vezető szerephez juthat a régió energiabiztonságának megteremtésében. A többletnek köszönhetően ugyanakkor a háztartási fogyasztók számára alacsonyabb áron számlázhatják ki a gázt – írta Ciolacu.
Nicolae Ciucă román liberális miniszterelnök hangsúlyozta, hogy a Black Sea Oil and Gas amerikai vállalat már az év közepén felszínre hozza az első gázmolekulákat egy kisebb méretű fekete-tengeri földgázmezőből, ahonnan évente 1 milliárd köbméter gázt terveznek kitermelni. A nagyobbik gázmező, a Neptun Deep kitermelése várhatóan 2026-ban kezdődhet meg – mondta a miniszterelnök. Ez utóbbit az osztrák OMV és a román Romgaz vállalatok fogják kitermelni, onnan a tervek szerint évente 10 milliárd köbmétert gázt hoznak felszínre. Ciucă szerint ez a jogszabály megteremti annak lehetőségét, hogy Románia teljes mértékben függetlenné váljon az orosz gáztól és szert tegyen a vegyipar fejlesztéséhez és működtetéséhez szükséges gázmennyiségre. A kormányfő emlékeztetett, hogy Románia egyik legnagyobb energiafogyasztója, a Marosvásárhely határában levő, műtrágyát gyártó Azomures vegyi üzem a magas energiaárak miatt okozta december eleji leállást követően még mindig nem tudott újraindulni, mert nem rendelkezik a működéséhez szükséges gázzal. Reményét fejezte ki, hogy az új nyersanyagmennyiség következtében Románia lakosai is olcsóbban juthatnak majd hozzá a gázhoz.
Eközben Virgil Popescu energiaügyi miniszter Facebook-oldalán úgy fogalmazott,
A tárcavezető szintén közölte, a törvény lehetővé teszi a fekete-tengeri földgáz kitermelését oly módon, hogy a jövedelem 60 százaléka a román államot, a 40 százaléka pedig a beruházókat illeti meg. Popescu fontosnak nevezte, hogy a jogszabály stabilitást és kiszámítható joggyakorlatot biztosít nemcsak a nyílt vízi (offshore), hanem szárazföldi (onshore) kitermelők számára is. A miniszter felhívta a figyelmet arra is, hogy a törvény elfogadása után a Romániában kitermelt földgázmennyiség megkétszereződik, bőven fedezni fogja a hazai szükségletet, és az ország hozzájárul majd a régió energiabiztonságához.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint májusban 11 970 személynek folyósítottak különleges nyugdíjat, 13-mal többnek, mint előző hónapban.
Az első négy hónapban 2,508 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1 százalékkal (24 500 toe-val) kevesebbet, mint 2025 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szombaton közölt adataiból.
szóljon hozzá!