Hirdetés

Beavattak a társas vállalkozásalapítás és a passzívházak rejtelmeibe a Kreatív Kolozsvár Reggelen

Az Ideativa csapatára bízták a nagyenyedi tanári lakások felújítástervezésének építészeti részét •  Fotó: Ideativa.ro

Az Ideativa csapatára bízták a nagyenyedi tanári lakások felújítástervezésének építészeti részét

Fotó: Ideativa.ro

A havonta jelentkező Kreatív Kolozsvár Reggel online rendezvénysorozat e heti meghívottjai Albert-Tóth Csilla és Erdei-Dolóczki Tímea, az Ideativa építésziroda alapítói voltak. Építészhallgatóként ismerkedtek meg, és néhány év szakmai tapasztalatszerzés után döntöttek úgy, hogy megalapítják saját vállalkozásukat. Beszéltek a vállalkozásindítás motivációiról, kihívásairól és előnyeiről, illetve arról, hogy milyen társvállalkozásban dolgozni. Továbbá szó esett az építészeti új piaci trendekről is, mint például a passzívházak tervezéséről is.

Simó Helga

2021. április 02., 10:372021. április 02., 10:37

2021. április 02., 11:212021. április 02., 11:21

A Kreatív Kolozsvár egy alkotói és vállalkozói készségfejlesztésre szakosodott program, mely célul tűzte ki a kincses városban és környékén élő, kreatív iparágak iránt érdeklődő, potenciális vállalkozó magyar fiatalokat megsegítését a szakmai önmegvalósításban. Legutóbbi műsoruk meghívottai az Ideativa építészeti cég alapítói voltak. Az Ideativa korszerű technikai megoldásokat, az épületek energiamérlegének vizsgálatát és a tervező-gyártó-kivitelező hármasának összehangolását kínáló vállalkozás, amely célul tűzte ki az épített környezetünkből eredő széndioxid-kibocsátás csökkentését.

Vállalkozást indítani folyamatos fejlődést igényel

„Megkívántam azt a tudást, amit a főnököm tudott, és rájöttem, hogy sokkal nagyobb léptékben lehet haladni, ha te irányítod magad. Nem éreztem soha jól magam az alkalmazotti létben. Bátorság is kell, de fontos a tájékozódás is ebben a körben.

Hirdetés
Idézet
Senki nem születik ugyanis sem vállalkozónak, sem építésznek. Tanulni kell hozzá, folyamatos fejlődést igényel”

– fejti ki a véleményét Erdei-Dolóczki Tímea.

Albert-Tóth Csilla a vállalkozás indítás ötlete kapcsán elmesélte, hogy ugyanazon a helyen dolgozott hosszú ideig, érezte, hogy nincs fejlődi lehetősége. Hozzátette, hogy

vállalkozást indítani olyan érzés, mint több sávon egyszerre sprintelni.

Ugyanis rengeteg munka van a vállalkozás indításban. Folyamatosan fejleszteni kell és tanulni könyvek, podcastek, cikkek segítségével, és meg kell szűrni a kapott információt.

Idézet
Ha mondjuk Super Marióhoz hasonlítod a vállalkozásindítást, akkor nem olyan ijesztő, és tudod élvezni is közben”

– élt Tímea egy ugyancsak szemléletes hasonlattal.

A vállalkozók arról is beszéltek, hogy milyen motivációk álltak a cégalapítás hátterében. Csilla külön kiemelte, hogy habár az alkalmazotti pozíció eleinte megfelelt számára, mert a készségek és kihívások párhuzamban álltak egymással, a végén azonban, mikor a készségek meghaladták a kihívásokat, akkor már kínszenvedés volt számára. Tímea kihangsúlyozta, hogy az építészek nincsenek jól megfizetve:

Idézet
Nem láttam, olyan vállalkozót, akit az anyagiak ne motiválnának, de ha már elégséges bevételhez jutottunk, és megteremtettük magunknak a biztonságot, akkor nem gondolunk a pénzre, nem tud motiváló erő lenni, hanem csak az marad, hogy jó épületeket tervezzünk.”

Egy vállalkozás elindítása a motiváló erők mellett természetesen félelmeket is szül. Csilla az anyagi nehézségektől tartott leginkább, de szerencsésnek tartja magát, mert a szülei segítettek. Tímea ezzel szemben azért aggódott inkább, hogy lesz-e elég munka, és lesz-e, aki velük akar dolgozni. Mindketten meglepőnek találták azt, hogy amikor először munkatársat kerestek, habár egy induló cég voltak, ennek dacára még is nagyon sokan jelentkeztek. Életkorban és tapasztatban is vegyes munkatársakkal dolgoztak eddig.

Úgy gondolják, hogy a passzívház témával bevonzották a jó munkatársakat, akikkel közös elvek mentén tudnak dolgozni.

 

Albert-Tóth Csilla •  Fotó: Facebook/inno Hub Galéria

Albert-Tóth Csilla

Fotó: Facebook/inno Hub

Vállalkozásuk erőssége, hogy nem kötnek kompromisszumot

Csilla úgy látja, a vállalkozásuk erőssége az, hogy nem kötnek kompromisszumot, lehet úgy dolgozni, hogy az energiahatékonyság és a esztétikai érték is egyszerre megvalósuljon munkájuk során. Erre az igényességre vall az is, hogy heti szinten egyeztetnek a gyártókkal, amely nem szokás tervezés közben, mert sokkal több munkát jelent.

Úgy vélik, tény, miszerint pillanatnyilag az átlagnál drágábbak, ám a befektetés megtérül, ugyanis nem mindegy, hogy 30 év múlva kell felújítani az általuk tervezett házakat, vagy csak 70 év múlva. Hosszú távon olcsóbban jönnek ki a költségek.

„A szakma nehéz lábakon áll, ezért is féltünk, hogy mi lesz majd. Folyamatosan recepteket keresünk, nyugati példákból tájékozódunk. És próbáljuk megértetni az emberekkel, hogy nem kell feltétlenül beázzon a tető az utolsó emeleten és nem kell meleg legyen a manzárdon. Lehet megoldást találni erre” – magyarázza Csilla.

Aki azt is bevallotta, 

mindig is az volt a céljuk, hogy már az első termék jó és komplex legyen. Ezért is ideális helyzet, hogy ketten vannak. Különböző dolgokat visznek be a cégbe, és ezáltal kiegészítik egymást.

Ugyanakkor szerinte nagyon fontos, hogy folyamatosan fejlesszék magukat cégvezetőként, mert másként nem lehet. Vannak jó képzések, könyvek, podcastek, más szakterületen dolgozókkal is egyeztetnek. Heti szinten foglalkoznak ezzel. 

„Egyedül nem mertem volna elindítani a céget”

„Felnézünk egymásra, adunk egymás szavára. Innen jött az ötlet, hogy csinálunk együtt valamit” – nyilatkozta Tímea, aki mindig érezte társával a jó szakmai kapcsolódást. Illetve így kevésbé tűnt számára félelmetesnek belevágni. Beszélt ugyanis olyan vállalkozókkal, akiknek nagyon nehezen megy egyedül.

Csilla is osztja a véleményét, ugyanis azt tapasztalta, hogy ha egy problémás helyzetet megbeszélnek, az sokat segít. Hozzátette azt is, hogy a nehézségek számára inkább az épületek megtervezésénél adódnak. A cégalapítás adminisztratív részét nem találta annyira nehéznek.

Viszont kulcsfontosságú olyan szakembert találni, aki a cégvezetésben segít és nem akadályoz. Fontos a tájékozódás, mert a feltételek mindig változnak.

Tímea azonban az utóbbitól is félt, de szerencsére rájött, hogy van segítség és fokozatosan beletanult.

Az azóta eltelt években mindig adódtak új kihívások, amivel szintén boldogulni tudtak.

Legutóbb, például a vírushelyzetben nagy segítséget jelentett számukra pár olyan ingyenes szoftver használata, mint az Asana (feladatkezelő szoftver), Slack (vállalati kommunikációs platform), Zoom (videókonferenciák lebonyolítását elősegítő szoftver) segítette őket a munkában.

Nem annyira hatékony, mintha élőben kommunikálnának, azonban szerencsésnek tartják magukat, mert a vírushelyzetben nem „ütötték meg annyira a bokájukat”, valahonnan mindig kerül munka.

Erdei-Dolóczki Tímea •  Fotó: Facebook/ZUG.zone Galéria

Erdei-Dolóczki Tímea

Fotó: Facebook/ZUG.zone

A piac folyamatosan változik, de célkitűzéseik soha

„Energiahatékony és jó épületek akarunk tervezni, felelős épületet. Persze az is energiahatékonynak számít, ha egy épületet jól csinálsz meg, és nem kell 3 év múlva javítani, de energiahatékonyság az is, hogyha egy régi épületnek új funkciót adsz, így nem kell újat építeni” – szögezi le céljaikat Csilla.

Tímea bevallása szerint mindig is nagyon „zöld” volt, de kezdetben nem foglalkozott passzívházakkal, mert taszító volt számára, hogy akkor nagyon sok pénzbe kerültek.

Idézet
Most már ott tartok, hogy úgy érzem, nem etikus nem energiahatékony házat tervezni. Oda kell figyelni, mit hova teszel, és ez azután téged szolgál, te vagy a lakója és nem te szolgálod őt”

– fejti ki Tímea.

Mindketten egyetértenek abban, hogy sokkal kényelmesebb egy ilyen ház, illetve abban, hogy ez már nem számít egy különleges, extra dolognak, hanem csak egyszerűen egy nagyon jó épület. A klienseik már tudnak arról, hogy valami jó dolgot képviselnek, nem indítanak a nulláról, nem ők nevelik őket, csupán azzal járulnak hozzá, hogy mindent alaposan elmagyaráznak nekik.

Tímea azt is elárulta, hogy a gyorsan változó piac, a folyamatosan megjelenő új anyagok miatt volt már példa arra, hogy megterveztek egy passzív házat, de mire elkészültek vele, az olcsóbb vagy hatékonyabb lett a végén.

Azt is elmagyarázta, hogy az épületek energiafogyasztásának legnagyobb részét az teszi ki, hogy miből építik. Ők szorgalmazzák, hogy fából épüljenek a házaik, mert rengeteget lehet spórolni, hogy nem téglát égetnek és betont kevernek, mert azzal sokkal több fát égetnek. Ráadásul nem fog egy vagyonba kerülni a kifűtése, nem fog bepenészedni a sarokban a rossz hőszigetelés miatt.

„A passzív házba való befektetés megterül. Függ az épület típusától, hogy ez mennyi időn belül történik meg, de átlagban olyan 10-15 év alatt. Darmstadtban például az első passzív ház, olyan, mintha tegnap építették volna, holott már 30 éves” – magyarázta Csilla.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.

A GDP-nek is „befűt” a kánikula
A GDP-nek is „befűt” a kánikula
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

Hirdetés
2026. június 26., péntek

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét

Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét
2026. június 26., péntek

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank

A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank
2026. június 26., péntek

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter

Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter
Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék

Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék
2026. június 25., csütörtök

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat

Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat
2026. június 24., szerda

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben

Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben
2026. június 24., szerda

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára
2026. június 24., szerda

Ázsiai vendégmunkások Romániában: mennyivel keresnek jobban, mint otthon?

Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?

Ázsiai vendégmunkások Romániában: mennyivel keresnek jobban, mint otthon?
Hirdetés
Hirdetés