
Fotó: Gábos Albin
„Vicc, ami Romániában történik” – szögezte le a Krónikának nyilatkozó adószakértő, amikor hétfőn annak kapcsán kérdeztük, hogy a kormány még a múlt héten elfogadta az adóbefizetési kötelezettség felfüggesztéséről szóló rendeletet, ám „elfelejtette” megjelentetni azt a Hivatalos Közlönyben.
2020. október 27., 08:222020. október 27., 08:22
2020. október 27., 08:562020. október 27., 08:56
Hiába hosszabbította meg csütörtöki ülésén a kormány a vállalkozások adóbefizetési kötelezettségének felfüggesztését, ezáltal a kényszervégrehajtás megakadályozását, ha az új rendelkezés hétfő este jelent meg a Hivatalos Közlönyben. Miután ugyanis október 25-én lejárt a koronavírus-világjárvány miatt bevezetett kegyelmi idő, és amíg nem látott napvilágot az azt december 25-éig meghosszabbító rendelet, sajtóinformációk szerint
Mint a Profit.ro gazdasági portál hétő reggeli cikkében emlékeztetett: a jogi osztályok csak akkor állíthatják le a végrehajtást, amikor hivatalosan is megjelenik a kormány vonatkozó döntése, és nem csupán bejelentések vannak, addig ugyanis rájuk az a jogszabály érvényes, amelynek értelmében október 25-én lejárt az az időszak, amíg a sokak által csak „állami ingyenhitelként” emlegetett kedvezmény tart, a bankok informatikai rendszere pedig automatikusan zárolja a számlákat.
A portál újságírója rámutatott ugyanakkor, hogy amennyiben a számlákon megvan az adósság összege, és a bank elutalja azt az államkasszába vagy más intézményekhez, lényegét veszíti a kényszervégrehajtás hosszabbításáról szóló kormányrendelet, amelynek célja az lett volna, hogy segítse a pandémia miatt bajba jutott vállalkozásokat.
Debreczeni László adótanácsadó értelmezése szerint ugyanis a jogszabály visszamenőleg nem alkalmazható. Mint magyarázta, még abban az esetben is, hogy hétfő este megjelent a hosszabbításról szóló jogszabály, egy napra fel kell számítani a késedelmi kamatokat.
Az adószakértő felidézte, hogy a kormány az adóbefizetés büntetőkamat nélkül történő elhalasztását, illetve a végrehajtási folyamatok felfüggesztését már március 21-én életbe léptette. Ezt azóta folyamatosan hosszabbítják, de már június 25-én okosan „sakkozott” a kormány, csak késő este jelentette meg, hogy október 25-ig meghosszabbítja a rendelet érvényességét.
– fogalmazta meg Debreczeni László. Rámutatott, pénteken megjelentek a sajtóhírek, hogy a kormány elfogadta a hosszabbítást, a pénzügyminisztérium hivatalos honlapján szintén olvasható az erre vonatkozó tájékoztatás, ám a Hivatalos Közlönyben hétfőn délutánig nem jelent meg, tehát addig nem lépett érvénybe, holott a korábbi rendelet hatálya október 25-én, vasárnap este lejárt.
A hétfő este megjelent döntés szerint az áfa, a bérek után befizetendő adók, társasági adók, mikroadók, különböző járulékok befizetése kamatmentesen tovább halasztható december 25-ig. Ez – mint a pénzügyi szakemberek hangsúlyozzák – tulajdonképpen ingyenhitel az államtól, hiszen ha a vállalkozók nem fizetik be az adót, azt a pénzt azonnal, kamatmentesen bármire felhasználhatják a cégben.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
szóljon hozzá!