
2010. július 26., 15:402010. július 26., 15:40
Az IMF számára a legnagyobb kihívás az, hogy megfordítsa a csökkenés trendjét, hogy Románia kilábaljon a gazdasági válságból – mondta hétfőn újságíróknak Jeffrey Franks. Az IMF-küldöttség vezetője a bukaresti kormány által az utóbbi hónapok során bevezetett reformintézkedések kapcsán elmondta: bizonyos területeken megfelelő lendülettel zajlik a reform, máshol gyorsítani kell.
„További eredményeket kell felmutatni a nyugdíjreform területén, amely az utóbbi hónapokban nem zajlott megfelelően, de az egységes bérezési törvény kapcsán is ugyanez a helyzet. Összességében jelentős előrelépés történt az utóbbi hónapokban” – fogalmazott Franks.
Az IMF-képviselő úgy véli, túl korai lenne még arról beszélni, hogy módosulhat-e az idei költségvetési hiányra vonatkozó, jelenleg 6,8 százalékos becslés.
Tavaly márciusban Románia egy összesen mintegy 20 milliárd eurós hitelegyezményt kötött az IMF-fel, az Európai Unióval, az EBRD-vel és a Világbankkal. Az EBRD a múlt héten bejelentette, hogy stagnálás helyett a továbbiakban 3 százalékos zsugorodással számol a romániai gazdaság kapcsán.
Az IMF-fel Románia mintegy 13 milliárd eurós készenlétihitel-egyezményt kötött. Ebből az összegből eddig mintegy 10,7 milliárd eurót kapott meg, az összegnek mintegy egyötödét a költségvetési hiány finanszírozására fordította, a többi a nemzeti bank tartalékalapjába került.
A román kormány és az IMF eredetileg abban állapodott meg, hogy Románia az idén a hazai össztermékhez (GDP) képest 3,6 százalékos államháztartási hiányt céloz meg. Az idei célt már tavaly októberben 5,9 százalékra emelték, majd most tovább enyhítették a követelményt, 6,8 százalékra. Az első negyedév után ugyanis kiderült, hogy a módosított hiánycél is teljesíthetetlen, sőt, az IMF elemzése szerint 9,1 százalékos deficit lett volna várható ez év végén sürgős kiegészítő intézkedések nélkül.
Szintén tavaly októberben a tavalyi hiánycélt is emelték: 7,3 százalékra az eredeti egyezség szerinti 4,6 százalékról. A hiány végül 8,3 százalékos lett az EU statisztikai hivatalának első becslése szerint.
Az IMF igazgatótanácsának múlt hét végi közleménye szerint dicséretes a román kormány erőfeszítése a költségvetési helyzet romlása okozta, rövid távú kockázatok leküzdésében. Az IMF szerint a román kormány helyesen igyekszik egyensúlyt teremteni a kiadáscsökkentés és az adóemelés között oly módon, hogy tompítja a szociális hatásokat, miközben határozottan bánik a közületi bérek és fizetések hatalmas számlájával.
Az igazgatótanács sürgette a román kormányt a nyugdíjreform és a közszférabeli bérpolitika reformjának befejezésére. Fontosnak nevezte a közalkalmazotti munkahelyek számának tervezett csökkentését, az egészségügy és az önkormányzatok finanszírozásának módosítását és az adószedés erősítését. Az igazgatótanács szerint ezek a reformok lehetővé tennék, hogy Románia államháztartási hiánya csökkenő pályán marad középtávon.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.