Hirdetés

Az alkotók és a miniszterek is a bürokrácia felszámolását követelik

Az egyéni vállalkozókra és a szerzői jogdíjból élőkre vonatkozó jogszabály-módosítás újragondolását helyezte kilátásba a hétvégén Markó Béla miniszterelnök-helyettes. Eközben több tucat alkotó szervezett villámcsődületet Bukarestben.

Krónika

2010. augusztus 30., 06:082010. augusztus 30., 06:08

„Adósztrájk”, „Vlădescu úr, ön kiállna-e havonta három sort?” – állt a péntek délre Bukarestbe, a pénzügyminisztérium székháza elé összehívott villámcsődületen részt vevő több tucat alkotó – újságírók, írók, színészek – által magasba emelt molinókon. A flashmob résztvevői az ellen a júliustól hatályos adótörvénykönyvi módosítás ellen fejezték ki így tiltakozásukat, miszerint ezentúl az egyéni vállalkozóknak, a szerzői jogdíjas vagy megbízási szerződéssel tevékenykedőknek is rendszeresen kell nyugdíj-, illetve egészségbiztosítási járulékot, illetve munkanélküliségi hozzájárulást fizetniük. A legtöbb érintett ugyanakkor nem is magát a befizetést tartja felháborítónak, hanem azt a tényt, hogy havonta el kell mennie valamennyi illetékes hatósághoz, amelyeknél az elmúlt hét valamennyi napján hosszú sorok kígyóztak. A tolongás késztette arra a munkaügyi minisztériumot, hogy meghosszabbítsa a leadási határidőt, mivel az augusztus 25-i időpontig az érintettek alig 5–10 százalékának sikerült rendeznie új kötelezettségét. A pénteki tiltakozáson egyébként az alkotók aprópénzt is gyűjtöttek a pénzügyminisztérium számára, a pénzösszegeket befőttesüvegekben helyezték el a székház lépcsőire, és azt kiabálták: „Vegyétek el pénzünket”. Ugyanakkor a tiltakozók egy közel négyezer kézjeggyel ellátott petíciót is benyújtottak az illetékes tárcához. „Mi, alulírottak nem értünk egyet azzal, ahogyan az ön által vezetett államigazgatás alkalmazni kívánja a szakmai jövedelmekre vonatkozó új előírásokat. Logikátlannak, abszurdnak és sértőnek találjuk, hogy havonta egyik intézménytől a másikig sétáltatnak abszurd nyilatkozatok kitöltése végett. Legtöbben közülünk nem is értjük, mit kellene kitöltenünk” – áll a Nem fizetünk adót, amíg nincs egységes, éves, on-line nyilatkozat című, Emil Boc kormányfőnek címzett petícióban. A tiltakozások nem merülnek ki a bukaresti akcióban, hamarosan a kolozsvári újságírók is utcai megmozdulást szerveznek, míg szintén a bürokratikus eljárás miatt hirdetett „adósztrájkot” szeptember elsejétől több mint száz román művész vagy alkotó. Nyílt levelükben rámutatnak, eszük ágában sincs kiállni a végeláthatatlan sorokat, inkább visszautasítják a fellépéseket.

Van tárgyaláskészség

Emil Boc miniszterelnök a villámcsődületet követően úgy nyilatkozott, hajlandó tárgyalni az adósztrájk kezdeményezőivel, szeretné valamennyiüket felvilágosítani arról, hogy „a kormányrendelet nem az alkotók ellen irányul, hanem a szerzői jogdíjakkal történő visszaéléseket szeretné megszüntetni”. „Meg kell akadályoznunk a visszaélést azok esetében, akik arra használták a szerzői jogdíjakat, hogy ne fizessenek társadalombiztosítást, munkanélküliségi vagy egészségügyi hozzájárulást. Ki kell terjesztetnünk az adófizetők számát. Tudom, nem kellemes azoknak, akik eddig nem fizették ezeket a járulékokat, de jövedelemre tettek szert, s most, ugyanúgy, mint mások, fizetni kényszerülnek” – fogalmazott Emil Boc. Ugyanakkor arról is beszámolt, hogy a kormánynak idén 3,3 milliárd eurót kellett elvonnia a beruházásokra elkülönített pénzalapokból a nyugdíjak kifizetésére, ennek oka pedig szerinte az, hogy bizonyos kategóriáknak mostanáig nem kellett nyugdíj-hozzájárulást fizetniük.

„Egyforma adózást mindenkinek”

Nem ért egyet az adósztrájkkal Kelemen Hunor művelődési miniszter sem. A szaktárcavezető a marosvásárhelyi Félsziget Fesztiválon leszögezte, szerinte valamennyi jövedelem után egységesen kellene adózni. „Minden jövedelmet egységesen, 16 százalékkal kellene megadózni, függetlenül attól, hogy miből származik: fizetésből, szerzői jogdíjas vagy megbízási szerződésből, szolgáltatások díjából, egyéni vállalkozásból vagy máshonnan. Akkor nem lenne vita erről. A jövedelmek után pedig fizetni kellene mindenféle járulékot” – fejtette ki a tárcavezető, aki szerint így nem alakulnának ki „hasztalan viták”. Azzal azonban Kelemen is egyetértett, hogy egyszerűsíteni kellene az eljárást. Ugyanakkor arra is emlékeztetett, hogy szeptember 25-éig elkészül az e-Románia honlap, és minden állampolgárnak lehetősége nyílik, hogy on-line fizesse ki járulékait.

Markó törvényt módosítana

Szintén a bürokratikus eljárás ellen foglalt állást a hét végén a Félszigeten Markó Béla miniszterelnök-helyettes is. Mint fogalmazott, igazuk van mindazoknak, akik panaszkodtak a szerzői jogdíjak utáni nyilatkozatok miatt, mert így hatalmas a bürokrácia, az „állam úgy tesz, mintha nem lenne szüksége a pénzre”. Az RMDSZ elnöke szerint ugyanakkor a kormánynak még sokat kell tennie a minden téren létező bürokrácia ellen. „Romániában minden téren túlzott a bürokrácia. Annyi akadályt gördítenek eléd, amíg bizonyos adókat kifizetsz, hogy az a benyomásod, az államnak nincs szüksége pénzre. Szerintem a bürokrácia egyszerűsítése terén sok még a tennivaló. Ami a szerzői jogdíjakat illeti, ezzel kapcsolatban sokat vitatkoztunk a kormányban. Kezdetben én nem fogadtam el, hogy megadóztassuk vagy társadalombiztosítási járulékot vessünk ki a szerzői jogdíjakra, majd kompromisszum született: öt bruttó átlagbér után kell társadalombiztosítási járulékot fizetniük azoknak, akik kizárólag szerzői jogdíjakból élnek” – fejtette ki Markó Béla. Mint mondta, az évi öt bruttó átlagbérnek megfelelő felső határ a szerzői jogdíjasok esetében „egy minimális társadalombiztosítási járuléknak felel meg”. A miniszterelnök-helyettes szerint „végső megoldást” kell találni a szerzői jogdíjak ügyében, ezért is vállalt szerepet a törvény módosításában. Mint mondta, meg kell még vizsgálni ezt a törvényt is, és más olyan jogszabályokat is, amelyek a kulturális életre vonatkoznak. Hangsúlyozta: ezeket nem szabad alárendelni a piacgazdaság törvényeinek. Arra a kérdésre, miszerint ő maga sorban állt-e a szerzői jogdíjak utáni nyilatkozatok benyújtása végett, a kormányfőhelyettes azt mondta: jövedelme fizetésből származik, és csak alkalomszerűen kap pénzt szerzői jogdíjból, így nem kellett nyilatkozatot leadnia.

Hirdetés

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 27., szombat

Július 1-től lép hatályba a 3 eurós uniós vámszabály

Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.

Július 1-től lép hatályba a 3 eurós uniós vámszabály
Hirdetés
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.

A GDP-nek is „befűt” a kánikula
A GDP-nek is „befűt” a kánikula
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

2026. június 26., péntek

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét

Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét
2026. június 26., péntek

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank

A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter

Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter
2026. június 25., csütörtök

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék

Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék
2026. június 25., csütörtök

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat

Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE
2026. június 24., szerda

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben

Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben
2026. június 24., szerda

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára
Hirdetés
Hirdetés