Hirdetés

Az Orangeways szerint dolgozóik ellopták a cég profitjának jelentős részét

Fizetésképtelenséggel vádolják az Orangeways Zrt-t. saját munkavállalói, akik szerint hónapok óta nem kapnak fizetést, és a pénzhiány már a járatok menetidejét és biztonságát is veszélyezteti. Kovács Miklós, az erdélyi járatokat is üzemeltető budapesti társaság vezérigazgatója elismeri, hogy a dolgozók fizetése késik, ám az elmaradásokat folyamatosan pótolják, a számlákat rendezik. A vállalat ideiglenes pénzügyi nehézségeit a nemrég feltárt üzemanyaglopással és menetjeggyel való visszaélésekkel magyarázza, a lapunknak nyilatkozó munkatársak azonban állítják: a vállalat olyan rossz pénzügyi helyzetben van, hogy gyakorlatilag nem lett volna honnan 60-70 millió forintot ellopni.

Túrós-Bense Levente

2011. december 19., 07:352011. december 19., 07:35

Az autóbusz-vezetők és utaskísérők közreműködésével elkövetett benzinlopás- és mentjeggyel való üzérkedés-sorozatra az Orangeways belső vizsgálata derített fényt.

„A 25-30 fős, szervezetten működő társaság tíz hónap alatt 65-70 millió forintos kárt okozott a vállalatnak” – tájékoztatta lapunkat Kovács Miklós, a magyarországi komfortbusztársaság vezérigazgatója. Január és október között havonta átlagosan háromezer liter üzemanyag tűnt el, nagyjából 10 millió forint értékben. Próbavásárlások során derült fény arra is, hogy az utaskísérők tíz hónap alatt 15 ezer jegy ellenértékének megfelelő összeget, azaz közel 60 millió forintot (900 ezer lej) tettek zsebre úgy, hogy nem adtak nyugtát az utasoknak, vagy pedig a buszon hátrahagyott jegyeket újraértékesítették.

„A jegyüzérkedéssel okozott kár eléri az éves, 1,5 milliárd forintos árbevétel 6-7 százalékát” – összegzett Kovács. Eközben a társaság volt és jelenlegi alkalmazottai arra panaszkodnak, hogy már az év elején folyamatosan késtek a fizetések, sokan a júniusi bérüket sem kapták meg. Osvalda Tibor – aki júliusi felmondásáig buszvezetőként teljesített szolgálatot nemzetközi járatokon – szerint nem egyszer előfordult, hogy az üzemanyagkártyán nem volt elegendő fedezet a tankolásra, így az utasokkal teli busznak órákat kellett a benzinkútnál vesztegelni, míg a központból átutalták az összeget.

Hozzátette, szintén pénzhiány miatt több, előzetesen meghirdetett szolgáltatás sem volt elérhető a buszok fedélzetén, sok esetben az ingyenesen fogyasztható meleg italt sem lehetett felszolgálni, mivel a büfé feltöltésére nem volt forrás. Egy másik, a cégtől júniusban távozott gépjárművezető, Szigetváry József szerint a pénzügyi gondok akkor kezdődtek, amikor a korábbi többségi tulajdonos, Kedves Ferenc kiszállt az Orangewaysből. Az év elejétől egyre gyakoribbá vált, hogy nem volt a buszokon kávé, WC-papír, szemeteszsák, később pedig már üzemanyagra sem volt pénz.

„Eredetileg a telephelyen működő saját kútból tankoltunk, de a beszállító egy idő után már nem hozott több üzemanyagot, mivel a számlákat nem rendezte a cég” – mondta Szigetváry. Több járatot alvállalkozásban kénytelen üzemeltetni a társaság, mivel a saját buszai olyan rossz műszaki állapotban vannak, hogy azokkal lehetetlen szolgáltatni – állítja egy neve elhallgatását kérő alkalmazott. A gépkocsivezető szerint a szeptemberi fizetéseket december hatodikán utalták, az októberi és novemberi bérekkel még tartozik a cég.

Lázadás helyközi járatoknál

Sikkasztás gyanúja miatt tett feljelentést a rendőrségen a magyarországi Szolidaritás Autóbusz-közlekedési Szakszervezet (SZAKSZ), mivel az Orangeways Zrt. a dombóvári dolgozók munkabéréből levont nyugdíjpénztári tagdíjat, illetve a szakszervezeti tagdíjakat nem utalta tovább az érintett szervezeteknek. December 13-án reggel a Tolna megyei Tamási és Dombóvár közötti szakaszon szolgálatot teljesítő 40 autóbusz helyett mindössze három kezdte meg a műszakot, a spontán munkabeszüntetést azért kezdeményezték a vállalat alkalmazottai, mivel két hónapja nem kapják meg bérüket. Az Orangeways a Gemenc Volán Zrt. alvállalkozójaként 2009-től foglalkoztat Tolna megyei közlekedési dolgozókat.

Egy nappal később az érintett szakaszon már menetrend szerint közlekedtek az autóbuszok, a spontán munkabeszüntetés azonban súlyos következményekkel járt a munkát megtagadó alkalmazottakra nézve, mivel közülük hetet elbocsátottak. „Az Orangewaysnél szigorúbbak a feltételek, mint egy állami vállalatnál, ezért kiskapukkal, kollektív szerződések mögé bújva próbálnak egyesek kibújni a munka alól” – indokolta az intézkedést Kovács Miklós vezérigazgató, aki szerint éppen az eltulajdonított 60-70 millió forint hiányzik a zavartalan működéshez, ezért késik a nemzetközi járatokon dolgozók fizetése is.

Hozzátette: a járatok menetidejét és biztonságát azonban semmi nem veszélyezteti, minden szolgáltatás elérhető, és üzemanyagra is van pénz, továbbá „a cégnek nincsenek felhalmozott tartozásai, ami van, azt folyamatosan rendezik”. A vezérigazgató kérdésünkre megerősítette azt a hírt, mely szerint a társaság új befektetővel tárgyal, ennél többet azonban egyelőre nem kívánt elárulni.

Új területeken próbálkozna

A 2007-ben magyar tőkéből létrehozott társaság elsősorban nemzetközi járatairól ismert, az évek során azonban a menedzsment mindent megtett annak érdekében, hogy a helyi tömegközlekedési piacon is megvesse a lábát. A helyközi közlekedésről többszöri próbálkozás után kénytelen volt lemondani az Orangeways, miután a budapesti szaktárca 2016-ig kitolta a volántársaságok monopóliumát. Rossz nyelvek szerint ennek a döntésnek volt tulajdonítható, hogy a korábbi többségi tulajdonos, Kedves Ferenc kiszállt a cégből. Tény, hogy az Orangeways Zrt. 90 százaléka 2010. szeptember elején az ORW Hungaria Kft. birtokába került, a fennmaradó 10 százalék Kovács Miklósnál maradt.

A piacszerzés reményében a vállalat minden városi tömegközlekedés üzemeltetésére kiírt pályázaton elindult, a budapesti közlekedési piacra azonban minden igyekezet ellenére sem sikerült betörni. A sorozatos kudarcok után a társaság az autóbusz-közlekedéstől merőben eltérő területeken jelent meg: 2011 augusztusában a vállalat saját neve alatt futó energiaitalt dobott piacra, és bejelentette, hamarosan megnyitja kapuit az Orangeways-szállodalánc első budapesti, háromcsillagos szolgáltatást nyújtó szállodája is.

Erdélyben sem sikerült gyökeret verni

Úgy tűnik, az erdélyi piacról egyelőre lemondott a cég. Kovács 2010 nyarán még egy romániai leányvállalat bejegyzéséről és a helyközi piac megszerzéséről beszélt, hiszen Románia előnye, hogy itt már liberalizált a piac, így a pályázaton meghirdetett járatokat a legjobb ajánlatot tevő cég kapja. A romániai bázist Székelyudvarhelyen tervezte kiépíteni a cég, ahonnan 600-800 kilométeres körben szállíthattak volna költséghatékonyan, akár Bukarestbe, de Bulgáriába vagy Ukrajnába is. A tervekből viszont ez idáig semmi sem valósult meg, a naponta közlekedő Budapest–Csíkszereda járat azonban – a cégvezető állítása szerint – jelentős bevételt termel.

Az erdélyi járat üzemeltetése azonban korántsem zökkenőmentes. A vállalatot nemegyszer azzal vádolták, hogy nem tartja be a menetidőket, nincsenek kiépített állomásaik, ezért benzinkutaknál vagy az út széléről veszik fel az utasokat. Több alkalommal büntették a vállalatot a hatóságok is különböző jogszabályok megsértése miatt. Az Orangeways korábban összetűzésbe keveredett a helyi érdekképviseletekkel is, amelyek azzal vádolták a magyarországi céget, hogy dömpingárakkal próbálja magának megszerezni a teljes erdélyi piacot.

Hirdetés

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 27., szombat

Július 1-től lép hatályba a 3 eurós uniós vámszabály

Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.

Július 1-től lép hatályba a 3 eurós uniós vámszabály
Hirdetés
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.

A GDP-nek is „befűt” a kánikula
A GDP-nek is „befűt” a kánikula
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

2026. június 26., péntek

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét

Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét
2026. június 26., péntek

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank

A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter

Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter
2026. június 25., csütörtök

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék

Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék
2026. június 25., csütörtök

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat

Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE
2026. június 24., szerda

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben

Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben
2026. június 24., szerda

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára
Hirdetés
Hirdetés