
Fotó: Haáz Vince
A kormánynak legfontosabb prioritása az infrastruktúra fejlesztése, ezért elkülönítenek pénzt arra, hogy az észak-erdélyi autópályát „az eredeti elképzelés szerint” építsék meg – jelentette ki pénteken a Bihar megyei látogatáson lévő Ludovic Orban miniszterelnök.
2020. június 12., 16:212020. június 12., 16:21
2020. június 12., 21:452020. június 12., 21:45
Meglátása szerint a Szociáldemokrata Párt (PSD) „képtelen volt” arra, hogy megoldja az észak-erdélyi autópálya építésének problémáját. Hozzátette:
A miniszterelnök a közlekedési miniszterrel együtt részt vett pénteken a Brassó-Nagyvárad autópálya Bisztraterebes és Bihar közötti, közel 30 kilométeres szakasza tervezési és kivitelezési szerződésének aláírásán. A dokumentumot Ludovic Orban kormányfő és Lucian Bode közlekedési miniszter jelenlétében a Közúti Infrastruktúrát Kezelő Országos Társaság (CNAIR) nevében Mariana Ioniţă vezérigazgató, a nagyváradi kivitelező Trameco nevében pedig Beniamin Rus látta el kézjegyével.
Bode emlékeztetett:
A Trameco képviselője felhívta a figyelmet arra, hogy „nem könnyű” egy más által megkezdett munkát átvenni és folytatni. Közölte, szakértői vizsgálatot kell megrendelniük annak a megállapítására, hogy a Bechtel által 2004-ben részben megépített műtárgyak milyen mértékben károsodtak az elmúlt 16 év alatt. A nagyváradi cég által vezetett konzorcium – amely a Bihar és Bors közötti sztrádaszakaszt is építette – 388,552 millió lejért kapta meg a munkát, miután a bukaresti ítélőtábla több rendben elutasította egy másik jelentkező, az osztrák Strabag fellebbezését. A munkát 24 hónap alatt kell befejezni és tíz év garanciát vállalnak rá.
Ludovic Orban kormányfő (jobbról a második) azt hangsúlyozta, hogy az észak-erdélyi pályát Brassóig kell megépíteni
Fotó: Gov.ro
A Bisztraterebes és Bihar közötti szakasz 28,55 kilométer hosszú, 18 hidat és felüljárót, illetve negyven átereszt kell építeni. A tervezést hat hónap alatt, az építkezést további másfél év alatt kell befejeznie a kivitelezőnek, és tíz éves garanciát kell vállalnia a munkálatokra. Ezen a szakaszon az amerikai Bechtel társaság kezdte el 17 évvel ezelőtt a pálya építését, és a munkálatok mintegy öt százalékát végezte el.
Lucian Bode szállításügyi miniszter a pénteki eseményen kijelentette: 2020 az észak-erdélyi autópálya éve lesz. Kifejtette, hamarosan átadják az öt kilométeres Bors-Bihar szakaszt, amelyik a Magyarországon épülő M4-es autópályához csatlakozik a határnál. Szerinte még idén elkészül a 17 kilométeres Maroskece–Radnót-szakasz is. Emlékeztetett rá, hogy pár héttel ezelőtt írták alá a Nyárádtő–Marosvásárhely-szakasz szerződését, és a bihari eseménnyel egy időben hirdetik ki az autópálya első Szilágy megyei szakaszának tervezésére és megépítésére kiírt pályázat nyertesét. Az Economica.net portál azt közölte pénteken, hogy a Vaskapu és Magyarzsombor közötti 13 kilométeres szakaszt hazai cégcsoport építheti. A miniszter azt is hozzátette: sok évi gáncsoskodás után sikerült rendbe szedniük a pálya többi Bihar, Szilágy és Kolozs megyei szakaszának az aktáit, és készen állnak aláírni ezekre a szakaszokra is a tervezési-kivitelezési szerződéseket.
A Brassó és Bors között tervezett 415 kilométer hosszú észak-erdélyi autópálya megépítésére 2003-ban írt alá megállapodást a román kormány az amerikai Bechtel társasággal, de miután a Bechtel hat év alatt csak 52 kilométer pályát épített, majd leállt a munkálatokkal, a felek 2013-ban közös megegyezéssel felbontották a szerződést. A pályából mindeddig a Kolozsvár mellett elhaladó Magyarnádas-Aranyosgyéres 61 kilométeres szakasz, és a Marosvásárhelyhez közel eső Radnót-Nyárádtő közötti 14 kilométeres szakasz épült meg.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
szóljon hozzá!