2007. szeptember 28., 00:002007. szeptember 28., 00:00
Az 1992 óta évente megrendezett vásáron összesen 750 kiállító és 175 ezer vásárló fordult meg, tudtuk meg László János székelyudvarhelyi üzletembertől, a vásár alapítójától. A rendezvény főgondnoka, Hárshegyi Frigyes, az OTP Románia volt igazgatója – ma a magyar pénzintézet szerbiai terjeszkedésének felelőse – megnyitóbeszédében a régió fejlődését a különböző bankok erőteljes jelenlétével ecsetelte, ugyanakkor kijelentette: a Székelyföld gazdasági fejlődésének egyik legjelentősebb motorja az idegenforgalom.
A turizmus, hangsúlyosan a vadászturizmus, illetve az idegenforgalmi vonzáskörzet kialakítását elősegítő tevékenységek képezték volt a városháza Szent István Termében rendezett üzleti konferencia központi témáját is. Ennek felvezetőjében Tőke István, a román mezőgazdasági minisztérium államtitkára a vadászturizmus egyre fokozódó létjogosultságát emelte ki. Felhívta viszont a figyelmet arra, hogy a vadászat hasznának nem szabad kis érdekcsoportok kezében maradnia, a közösségeknek is érezniük kell annak eredményeit. Ugyanakkor jelezte, hogy közeleg azoknak a pályázatoknak a leadási határideje, amelyeket ugyan nem a vadászati ágazat fejlesztésére írtak ki, de ez a tevékenység is bőven profitálhat belőle.
Antal István parlamenti képviselő a helyi és regionális turizmus fenntartható fejlesztési programja keretében igénybe vehető lehetőségekre hívta fel a figyelmet. Ilyenek a sajátos infrastruktúrák korszerűsítése, kiépítése, amelyek lehetővé teszik a turisztikai potenciállal rendelkező természeti erőforrások fenntartható fejlesztését. Lehetőség van a szálláshelyek közművesítésére, korszerűsítésére, kiépítésére és felszerelésére, valamint a szabadidő eltöltésére alkalmas létesítmények létrehozására igénylendő források megszerzésére is.
A több lehetőséget is felvillantó felsorolásnak mindenesetre ellent mondott Dénes Domokos, a Nagyküküllő Vadász-Horgász Egyesület elnöke, aki a vadászat-agrárpolitika-uniós szabályozások háromszögben mozgó előadása végén egyértelműen leszögezte: az EU semmilyen módon nem szabályozza a vadászatot, és nem is biztosít pályázati forrásokat erre a tevékenységre.
Benedek Fülöp, a magyar Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium szakállamtitkára szerint ugyanakkor a vadászat jó hírének és gazdaságosságának kéz a kézben kell járnia. Meglátása szerint a Kárpát-medencei uniós államok hasonló gondokkal küszködnek a vadászturizmus terén: nincsenek összehangolva a szezonok, más-más állat számít országonként kilövendő dúvadnak, nincs egységes árrendszer, egyedül a trófeaminősítés területén lehet egységes rendszerről beszélni. A magyarországi államtitkár elengedhetetlennek tartja a területgazda és vadgazda együttműködését, illetve az olyanfajta idegenforgalmi szolgáltatói biztonság megteremtését, amitől törzsvadász lesz a vadászból.
A lapzártánkkor még zajló konferencia második felében az udvarhelyszéki turizmus jövőképét próbálták felvázolni az előadók, köztük bankszakember, egyetemi tanár, illetve Magyarország és Románia idegenforgalmi kirendeltség-vezetője.
Az egész hétvégén zajló rendezvénysorozatot vadásztermékeket és a borokat bemutató, illetve kínáló kiállítás egészítette ki. Külön szórakozást ígért a gulyásfőzőverseny, illetve több előadás és koncert is, amelynek fénypontjaként a Roy és Ádám Trió fellépését „kínálták” a szervezők.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.