
A mostani döntés határozza meg az új gázszámlák értékét
Fotó: Facebook/Engie
Felháborodás jellemzi a júliusi földgázár-liberalizációra készülő lakosságot, miután a nagy szolgáltatók alig akarnak engedni az árból. Ugyanakkor nagy a tanácstalanság is, mivel a hatóságok az elmúlt években egyáltalán nem fektettek hangsúlyt a lakosság tájékoztatására, a szabadpiacra való felkészülésre.
2020. június 17., 13:332020. június 17., 13:33
2021. szeptember 10., 12:182021. szeptember 10., 12:18
Méltatlankodást, sőt felháborodást váltott ki az elmúlt időszakban számos romániai lakos részéről, hogy a július elsején esedékes földgázár-liberalizáció nem hozza el a várt áresést, akadnak olyan szolgáltatók, amelyek az eddigi árat jelölték meg új ajánlatukban is, mások alig néhány lejt hajlandóak engedni.
Mint ismeretes, Románia 2020. július elsejétől liberalizálja a lakosságnak szolgáltatott földgáz piacát.
Ha a fogyasztó passzív marad, nem kér ajánlatot, marad azzal az árral, amennyiért eddig megvásárolta a gázt, vagy azzal, amit felajánl neki a forgalmazó.
A földgázpiacon tapasztaltak felháborodást váltottak ki Virgil Popescu gazdasági miniszterből is, aki hétfő este újfent bírálta a szolgáltatókat, amiért nem akarnak július elsejétől árat csökkenteni, amikor a szabadpiaci árak lényegesen visszaestek. Felrótta továbbá, hogy bár léteznek olyan szolgáltatók, amelyek hajlandóak lennének többet is kiengedni az árból, egy adminisztratív probléma miatt nem értékesíthetnek bárhol, mivel a törvény arra kényszeríti őket, hogy legyen székhelyük ott, ahol szolgáltatni akarnak.
„Ezt is rendezni kell. Biztosítani fogjuk, hogy ha szabadpiac van, akkor legyen szabad és működőképes” – szögezte le a tárcavezető. Azzal fenyegette meg ugyanakkor azokat a szolgáltatókat, amelyek nem akarnak árat csökkenteni, hogy
Sajtóinformációk szerint az sem kizárt, hogy az Orban-kabinet a témában sürgősségi kormányrendeletet fogad el.
Fotó: Pixabay
Jogos a lakossági és miniszteri felháborodás, ha azt nézzük, hogy például Háromszéken az Engie nem is módosít az áfa nélkül 125,17 kilowattórás árszintjén. Az E-On Románia gázszolgáltató eközben azzal a „jó hírrel” kecsegteti kolozsvári ügyfeleit, hogy a júliusi árliberalizáció után is a „legkedvezőbb” piaci árban részesülnek. A társaság a megawattóránkénti 136,49 lejes lakossági árat áprilisban lecsökkentette 134,19 lej/Mwh-ra, és ezt ajánlja július után is a fogyasztóknak.
Az emberek körében azonban erős a többi társasággal szembeni gyanakvás, a szolgáltatóváltással kapcsolatos aggály, ami elsősorban annak tudható be, hogy a hatóságok az elmúlt években egyáltalán nem fektettek hangsúlyt a lakosság tájékoztatására, a szabadpiacra való felkészülésre.
Az esetleges ügyfélvesztéstől tartó társaságok közül ugyanakkor egy Arad megyei székhelyű cég jelenlegi Bihar megyei ügyfeleinél már tavasszal szezonális árcsökkentéssel lobbizott a fogyasztók megőrzése érdekében, a későbbiekben bemutatott, 12 lejes árcsökkenést eredményező szerződésajánlata pedig megítélése szerint a legkedvezőbb a piacon. Ezt telefonos megkeresésre a vállalat munkatársa is hangsúlyozta, viszont a 137,7 lejről 125 lejre módosított – áfa nélkül – havi összeg az ajánlat értelmében is módosulhat a még szabályozás alatt álló illetékek mértékétől függően.
ami ugyan szintén számottevő csökkenés lenne, de az ár így is lényegesen magasabb a környék másik szolgáltatójának árszintjéhez képest. De láttunk olyan kis szolgáltatót is, amelynél nem éri el a 100 lejt az ár, mint ahogy 150 lejesnél is magasabb árszintet is.
Fotó: Veres Nándor
„Türelemmel kell kivárni, hogy a gázár-liberalizáció nyomot hagyjon a piacon, természetes módon alakítsa az árakat. Ha nincs türelmünk ezt kivárni, és a politikum beavatkozik, sürgősségi rendelettel, törvénnyel próbálja védeni a fogyasztókat, a liberalizáció soha nem bontakozik ki teljességében” – szögezte le eközben a Krónika megkeresésére Nagy-Bege Zoltán, az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) alelnöke. Mint rámutatott,
„A két nagy még mindig a korábbi árral rukkolt elő, a liberalizáció utáni időszakra szóló ajánlataikban számottevő csökkenés nem tapasztalható, de a kisebbek közül már vannak, amelyek alájuk mernek menni az áraikkal” – erősítette meg az általunk tapasztaltakat az illetékes.
Emlékeztetett, hogy a hatóság jóváhagyott egy gázfelajánlási programot, amely során arra kötelezték a gázkitermelőket, hogy június végéig jöjjenek elő egy termékstruktúrával, melynek megszabták az osztrák tőzsdéhez igazítva a megawattóránként 25 lejes kiindulási árát. Ez csak július–augusztus hónapokra érvényes, szeptembertől, vagyis a harmadik negyedévtől a kiindulási ár már magasabb.
– reflektált Popescu nyilatkozatára. Ugyanakkor követik a piacot, és a szolgáltatók már vásárolnak megawattóránként 40 lejért, ami a 114-es rendeletben szabályozott 68 lejnél is jóval kisebb ár. Ennek eredményeként mernek a kisebb szolgáltatók olcsóbb ajánlatokkal előrukkolni. Nagy-Bege Zoltán valószínűnek tartja, hogy a két nagy szolgáltató azért nem csökkenti az árait, mert nagy mennyiségű földgáz maradt a tározóikban, ami tárolási díjjal együtt eléri a 97-98 lejt, valamikor ezt is értékesíteniük kell. Másrészt a télre kötött szerződésekben még csak 50-60 lejes ár szerepel.
A jelenlegi kis szolgáltatók véleménye szerint nem veszélyeztetik a nagyok pozícióját, ám például
részletezte az ANRE alelnöke.
Rámutatott, a villamosenergia-kereskedők – az Electrica, Enel, Cez – nagy tapasztalattal rendelkeznek, kisebb mértékben már jelen vannak a földgázpiacon is. Hozzátette, a lakossági fogyasztók szintén alakíthatják az árakat, ha nem fogadják el passzívan a jelenlegi szolgáltatójuk ajánlatát. „Bízom benne, hogy akiknél a költségek nagy hányadát jelenti a téli hónapokban a gázszámla, lépni fognak, és megkeresik a kedvező ajánlatokat. Elsősorban azok esetében éri meg, akik földgázzal fűtenek, hiszen aki télen havi több száz lejt fizet, annak megéri megkeresni a kedvezőbb árat” – összegzett Nagy-Bege Zoltán.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
szóljon hozzá!