Hirdetés

Alig-alig engednek a lakossági földgáz árából a nagy szolgáltatók

A mostani döntés határozza meg az új gázszámlák értékét •  Fotó: Facebook/Engie

A mostani döntés határozza meg az új gázszámlák értékét

Fotó: Facebook/Engie

Felháborodás jellemzi a júliusi földgázár-liberalizációra készülő lakosságot, miután a nagy szolgáltatók alig akarnak engedni az árból. Ugyanakkor nagy a tanácstalanság is, mivel a hatóságok az elmúlt években egyáltalán nem fektettek hangsúlyt a lakosság tájékoztatására, a szabadpiacra való felkészülésre.

Krónika

2020. június 17., 13:332020. június 17., 13:33

2021. szeptember 10., 12:182021. szeptember 10., 12:18

Méltatlankodást, sőt felháborodást váltott ki az elmúlt időszakban számos romániai lakos részéről, hogy a július elsején esedékes földgázár-liberalizáció nem hozza el a várt áresést, akadnak olyan szolgáltatók, amelyek az eddigi árat jelölték meg új ajánlatukban is, mások alig néhány lejt hajlandóak engedni.

Mint ismeretes, Románia 2020. július elsejétől liberalizálja a lakosságnak szolgáltatott földgáz piacát.

Hirdetés

A szolgáltatók az elmúlt időszakban kötelesek voltak értesíteni ügyfeleiket arról, hogy július elseje és 2021. június 30-a között milyen árat kínálnak megawattránként, a fogyasztóknak pedig június végéig jogukban áll szétnézni a piacon, és a számukra legjobb ajánlatot kiválasztani.

Ha a fogyasztó passzív marad, nem kér ajánlatot, marad azzal az árral, amennyiért eddig megvásárolta a gázt, vagy azzal, amit felajánl neki a forgalmazó.

Beszólt a miniszter

A földgázpiacon tapasztaltak felháborodást váltottak ki Virgil Popescu gazdasági miniszterből is, aki hétfő este újfent bírálta a szolgáltatókat, amiért nem akarnak július elsejétől árat csökkenteni, amikor a szabadpiaci árak lényegesen visszaestek. Felrótta továbbá, hogy bár léteznek olyan szolgáltatók, amelyek hajlandóak lennének többet is kiengedni az árból, egy adminisztratív probléma miatt nem értékesíthetnek bárhol, mivel a törvény arra kényszeríti őket, hogy legyen székhelyük ott, ahol szolgáltatni akarnak.

„Ezt is rendezni kell. Biztosítani fogjuk, hogy ha szabadpiac van, akkor legyen szabad és működőképes” – szögezte le a tárcavezető. Azzal fenyegette meg ugyanakkor azokat a szolgáltatókat, amelyek nem akarnak árat csökkenteni, hogy

a versenytörvény előírásai szerint az állam arra kötelezheti őket, hogy úgy módosítsák ajánlatukat, hogy mások is beférjenek a piacra.

Sajtóinformációk szerint az sem kizárt, hogy az Orban-kabinet a témában sürgősségi kormányrendeletet fogad el.

•  Fotó: Pixabay Galéria

Fotó: Pixabay

Eltérő árajánlatok

Jogos a lakossági és miniszteri felháborodás, ha azt nézzük, hogy például Háromszéken az Engie nem is módosít az áfa nélkül 125,17 kilowattórás árszintjén. Az E-On Románia gázszolgáltató eközben azzal a „jó hírrel” kecsegteti kolozsvári ügyfeleit, hogy a júliusi árliberalizáció után is a „legkedvezőbb” piaci árban részesülnek. A társaság a megawattóránkénti 136,49 lejes lakossági árat áprilisban lecsökkentette 134,19 lej/Mwh-ra, és ezt ajánlja július után is a fogyasztóknak.

Ez a 2,3 lejes (1,6 százalékos) árcsökkenés azonban egyáltalán nem nevezhető kedvezményesnek, ezért sokan fontolgatják, hogy más szolgáltatók kínálatát választják.

Az emberek körében azonban erős a többi társasággal szembeni gyanakvás, a szolgáltatóváltással kapcsolatos aggály, ami elsősorban annak tudható be, hogy a hatóságok az elmúlt években egyáltalán nem fektettek hangsúlyt a lakosság tájékoztatására, a szabadpiacra való felkészülésre.

Az esetleges ügyfélvesztéstől tartó társaságok közül ugyanakkor egy Arad megyei székhelyű cég jelenlegi Bihar megyei ügyfeleinél  már tavasszal szezonális árcsökkentéssel lobbizott a fogyasztók megőrzése érdekében, a későbbiekben bemutatott, 12 lejes árcsökkenést eredményező szerződésajánlata pedig megítélése szerint a legkedvezőbb a piacon. Ezt telefonos megkeresésre a vállalat munkatársa is hangsúlyozta, viszont a 137,7 lejről 125 lejre módosított – áfa nélkül – havi összeg az ajánlat értelmében is módosulhat a még szabályozás alatt álló illetékek mértékétől függően.

A Nagyváradon szolgáltató Distrigaz Vest eközben 138,49 lej helyett 130,55 lejes árat ajánl jövő hónaptól,

ami ugyan szintén számottevő csökkenés lenne, de az ár így is lényegesen magasabb a környék másik szolgáltatójának árszintjéhez képest. De láttunk olyan kis szolgáltatót is, amelynél nem éri el a 100 lejt az ár, mint ahogy 150 lejesnél is magasabb árszintet is.

•  Fotó: Veres Nándor Galéria

Fotó: Veres Nándor

A szakember türelemre int

„Türelemmel kell kivárni, hogy a gázár-liberalizáció nyomot hagyjon a piacon, természetes módon alakítsa az árakat. Ha nincs türelmünk ezt kivárni, és a politikum beavatkozik, sürgősségi rendelettel, törvénnyel próbálja védeni a fogyasztókat, a liberalizáció soha nem bontakozik ki teljességében” – szögezte le eközben a Krónika megkeresésére Nagy-Bege Zoltán, az Országos Energiaár-szabályozó Hatóság (ANRE) alelnöke. Mint rámutatott,

a lakossági fogyasztók piacának 90 százalékát a két nagy szolgáltató – az Engie és az E.On – uralja, a többi harminc kis szolgáltató a 10 százalékon osztozik, tehát nem potenciális versenytársai a nagy játékosoknak, nem tudják veszélyeztetni a pozíciójukat.

„A két nagy még mindig a korábbi árral rukkolt elő, a liberalizáció utáni időszakra szóló ajánlataikban számottevő csökkenés nem tapasztalható, de a kisebbek közül már vannak, amelyek alájuk mernek menni az áraikkal” – erősítette meg az általunk tapasztaltakat az illetékes.

Emlékeztetett, hogy a hatóság jóváhagyott egy gázfelajánlási programot, amely során arra kötelezték a gázkitermelőket, hogy június végéig jöjjenek elő egy termékstruktúrával, melynek megszabták az osztrák tőzsdéhez igazítva a megawattóránként 25 lejes kiindulási árát. Ez csak július–augusztus hónapokra érvényes, szeptembertől, vagyis a harmadik negyedévtől a kiindulási ár már magasabb.

Idézet
A gazdasági miniszter szem elől tévesztette, hogy ennek a mechanizmusnak az eredményeként még egyetlen tranzakció sem jött létre, hiszen még sem a Romgaz, sem a Petrom nem rukkolt elő ilyen termékkel, de erre június  végéig még van idejük”

– reflektált Popescu nyilatkozatára. Ugyanakkor követik a piacot, és a szolgáltatók már vásárolnak megawattóránként 40 lejért, ami a 114-es rendeletben szabályozott 68 lejnél is jóval kisebb ár. Ennek eredményeként mernek a kisebb szolgáltatók olcsóbb ajánlatokkal előrukkolni.  Nagy-Bege Zoltán valószínűnek tartja, hogy a két nagy szolgáltató azért nem csökkenti az árait, mert nagy mennyiségű földgáz maradt a tározóikban, ami tárolási díjjal együtt eléri a 97-98 lejt, valamikor ezt is értékesíteniük kell. Másrészt a télre kötött szerződésekben még csak 50-60 lejes ár szerepel.

A jelenlegi kis szolgáltatók véleménye szerint nem veszélyeztetik a nagyok pozícióját, ám például

a villamosenergia-szolgáltatók megvethetik a lábukat a földgázpiacon, és ezek már olyan versenytársak lehetnek, amelyek rávehetik az E.On-t és az Engie-t  az árcsökkenésre,

részletezte az ANRE alelnöke.

Rámutatott, a villamosenergia-kereskedők – az Electrica, Enel, Cez – nagy tapasztalattal rendelkeznek, kisebb mértékben már jelen vannak a földgázpiacon is. Hozzátette, a lakossági fogyasztók szintén alakíthatják az árakat, ha nem fogadják el passzívan a jelenlegi szolgáltatójuk ajánlatát. „Bízom benne, hogy akiknél a költségek nagy hányadát jelenti a téli hónapokban a gázszámla, lépni fognak, és megkeresik a kedvező ajánlatokat. Elsősorban azok esetében éri meg, akik földgázzal fűtenek, hiszen aki télen havi több száz lejt fizet, annak megéri megkeresni a kedvezőbb árat” – összegzett Nagy-Bege Zoltán. 

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 27., szombat

Július 1-től lép hatályba a 3 eurós uniós vámszabály

Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.

Július 1-től lép hatályba a 3 eurós uniós vámszabály
Hirdetés
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.

A GDP-nek is „befűt” a kánikula
A GDP-nek is „befűt” a kánikula
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

2026. június 26., péntek

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét

Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét
2026. június 26., péntek

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank

A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter

Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter
2026. június 25., csütörtök

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék

Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék
2026. június 25., csütörtök

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat

Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE
2026. június 24., szerda

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben

Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben
2026. június 24., szerda

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára
Hirdetés
Hirdetés