Hirdetés

Árengedmények hava

A karácsonyi rohamot követően akár az eredeti ár húsz százalékáért is vásárolhatunk egyes üzletekben. A január rendszerint az ünnepek utáni árleszállítások hónapja. Bár a hivatalos akciós idény rendszerint hónap közepén kezdődik, több üzletben már az idei év első munkanapjától kezdve jelentős árengedménnyel vásárolhatunk.

Krónika

Krónika

2008. január 11., 00:002008. január 11., 00:00

 

Kiárusítást amúgy csupán évente kétszer, január 15. és április 15. között az õszi–téli, augusztus 1. és szeptember 30 között a tavaszi–nyári árucikkek esetében hirdethetnek meg a kereskedõk. Az erre vonatkozó, 2000-ben megjelent 99-es számú kormányrendelet azt is meghatározza, milyen termékeket lehet kiárusítani: ruházat, bõrdíszmû, lábbeli, idényjellegû sport- és turisztikai cikkekre lehet árengedményt adni ezekben az idõszakokban. Ilyenkor akár a beszerzési ár alá is mehet a kereskedõ, míg más esetekben a törvény a veszteséges értékesítést nem engedélyezi. Ugyanakkor csakis olyan termék kerülhet kiárusításra, amelynek árát a kereskedõ legkevesebb egy hónappal korábban már kifizette a szállítónak, és 15 nappal a leárazás kezdete elõtt a helyi önkormányzatot értesítenie kell az akció idõtartamáról és a kiárusítandó termékekrõl.

Nagyvárad: minden fél áron

A nagyváradi sétálóutcán találomra tértünk be olyan üzletekbe, amelyekben árengedménnyel csalogatják a vevõket. A Benvenuti üzletében divatos cipõket, csizmákat, öveket és táskákat kínálnak – a kirakatba ragasztott felirat tanúsága szerint fél áron. A kínálat bõséges, sokan nézelõdnek és vásárolnak. Február 28-áig az üzletbe betérõk 50 százalékos engedménnyel vehetik meg az õszi–téli szezon árucikkeit – tudtuk meg Monica Luncan igazgatótól. Az évet árleszállítással kezdték, január harmadika óta tart az akció. A karácsonyi forgalommal elégedettek, igaz, különleges akcióval kedveskedtek vevõiknek: az ünnep elõtt 200 lej fölötti értékben vásárlók két kalácsot is kaptak ajándékba a cégtõl, amely például Laura Biagiotti-, vagy Lacoste-termékeket forgalmaz.

Több üzletben másként csalogatják a vevõket, gyakoriak az egyet fizet, másfelet kap típusú akciók, azaz egy termék megvásárlása után a másodikat fél áron veheti meg az érdeklõdõ, másutt pedig havonként más-más árucikket kínálnak leszállított áron.

Nem mindenkinek volt azonban sikeres a karácsonyi szezon. A tavalyelõttihez képest felére esett vissza a forgalom az egyik, nõi divatcikkeket árusító butikban – feleli kérdésünkre az üzlet névtelenséget kérõ tulajdonosnõje. Az árengedmény nála is 50 százalékos, de ez csak az estélyi ruhákra és a kötött pulóverekre érvényes. A néhány négyzetméteres üzletben az említett estélyik és pulóverek mellett nadrágokat, blúzokat és szoknyákat, valamint táskákat, öveket, sõt bizsukat és karórákat is találhatunk. A visszaesés okait keresgélve a pénztelenség mellett szóba kerül, hogy sokan nem a kis butikokban, hanem valamelyik bevásárlóközpontban szerezték be a karácsonyi ajándékokat. Az árleszállítás egyébként itt is január elején kezdõdött, és e hónap végéig tart – mondja a hölgy. Az a legfontosabb számára, hogy az árleszállítás idején eladhassa a raktáron maradt ruhákat.

Akár nyolcvan százalékos árengedmény

A nagyváradihoz hasonló a helyzet a kincses városban is. Bár a legtöbb kolozsvári ruházati és cipõbolt már a január 3-i nyitáskor kecsegtetõ árleszállításokkal próbálta csalogatni vásárlóit, az igazi árcsökkentések a legtöbb kereskedelmi egységben hétfõtõl kezdõdnek. Érdeklõdésünkre több bolt vezetõje arról tájékoztatott, hogy általában január 14-étõl április 15-éig akár 70–80 százalékos árcsökkentésre is számíthat az a vásárló, aki a ruházati kellékek megvásárlását karácsony utánra halasztotta. A karácsony elõtti árleszállítások, illetve az elmúlt napokban, hetekben szinte még az ünnepek elõttinél is olcsóbb kínálat még csak az egyes cégek ajánlatát jelentette, amikor még beszerzési áron vagy minimális árréssel értékesítették árujukat. Hétfõtõl azonban már szabad kezet kapnak mindazok, akik idõben értesítették a polgármesteri hivatalokat.

Az elmúlt évek tapasztalata viszont azt mutatja, hogy inkább a nagy bevásárlóközpontok, illetve a márkaképviseletek boltjaiban lehet 20-tól 75 százalékig terjedõ árleszállításokra számítani. Így a raktáráruházak, a Iulius Mall, a Polus Center, a Cora hipermarket, valamint többek között a Kenvelo, Aboriginal, Lee Cooper, Meli Melo, Leonardo, Levi’s, Puma márkaboltok polcain, vállfáin találhatunk az ünnepek elõttinél akár 75–80 százalékkal is olcsóbb termékeket.

Ahol nincs szükség leárazásra

Csíkszeredában ezzel szemben inkább a karácsonyi rohamra készültek fel. A szupermarketekben jelentõs volt a forgalom, a kisebb vegyes boltokban azonban a korábbinál kevesebb vásárló fordult meg. A tavaly megnyílt Merkúr az elõbbi kategóriába tartozik. „Olyan nagy tömeg volt az ünnepek környékén, hogy ha meghirdettük volna, hogy minden ingyen van, akkor sem lettek volna többen, mert nem fértek volna be\" – mondta Bálint Tibor igazgató. A nagy vásárlási kedv ellenére maradt raktáron szaloncukor és pezsgõ, valamint játékok, amire körülbelül 50 százalékos leárazást helyeznek kilátásba. A Pennyben is rengeteg ügyfél járt, így leárazás egyelõre nincs. A Profiban már december folyamán, 15-étõl elkezdõdtek az akciók a karácsonyi díszekre, élelmiszerekre. „Már december közepén elõre látható az addigi forgalom alapján, hogy mi várható a továbbiakban, ezért már idõben gondoskodtunk akciókkal, hogy elfogyjon a szezonális áru\" – mondta el Tõke Árpád üzletvezetõ. A Profiban kevesebben vásároltak idén, ami az üzletvezetõ szerint valószínûleg a szupermarketek szaporodásának tudható be. A tömeg azonban így is nagy volt, szinte mozdulni sem lehetett az üzlethelyiségben. A Szuper üzletben nagyobb forgalom volt, mint tavaly, leárazást ugyan terveznek, ám Kurkó Cecília, az üzlet tulajdonosa szerint nem biztos, hogy szükséges lesz, mivel a megmaradt árut akár vissza is adhatják a gyártónak. A kisboltokban is azt tapasztalták, hogy nõtt a forgalom, ezért leárazásra nem készülnek, mivel nagyon kevés áru maradt meg.

Az ünnepek elõtt az elektronikai cikkeknek volt még nagy kereslete, a csíkszeredai Cosmo üzletet valósággal megrohamozták karácsony elõtt. „Sokkal többet vásároltak, mint tavaly, és nagyon türelmetlenek voltak, míg a garanciapapír és más adminisztratív ügyeket intéztünk, legszívesebben fizetés után azonnal vitték volna a vásárolt terméket\" – mondja Csata Attila üzletvezetõ. A szokásos akciókon kívül nem terveznek leárazásokat, mivel nem szezonjellegû termékeket árulnak.

Hirdetés

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.

A GDP-nek is „befűt” a kánikula
A GDP-nek is „befűt” a kánikula
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

Hirdetés
2026. június 26., péntek

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét

Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét
2026. június 26., péntek

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank

A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank
2026. június 26., péntek

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter

Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter
Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék

Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék
2026. június 25., csütörtök

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat

Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat
2026. június 24., szerda

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben

Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben
2026. június 24., szerda

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára
2026. június 24., szerda

Ázsiai vendégmunkások Romániában: mennyivel keresnek jobban, mint otthon?

Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?

Ázsiai vendégmunkások Romániában: mennyivel keresnek jobban, mint otthon?
Hirdetés
Hirdetés