
Fotó: Krónika
Szeptember 20-áig aláírják az Arad–Temesvár megépítéséről szóló szerződést a kivitelezővel – jelentette be szombaton Temesváron Ludovic Orban közlekedési miniszter. „Augusztus 18-án bontottuk föl a beérkezett pályázatokat, összesen hét cég érdeklődött a projekt iránt. Néhányat már sikerült kielemeznünk, és úgy gondolom, sikerül tartanunk a határidőt. Ami biztos: hónap végére kiderül az építő kiléte, a finanszírozás biztosított, ugyanakkor van még néhány eljárás, amelynek végire kell járnunk a szerződés aláírását követően” – mutatott rá a miniszter.
Két és fél év alatt épül meg a sztráda
Az Arad–Temesvár autópálya a tervek szerint 50 kilométer hosszú lesz, a munkálatok összértéke eléri a 270 millió eurót. Az építkezés tervezett időtartama 30 hónap.
Az Országos Autópálya-társaság még július elején jelentette be, hogy hét cég, illetve konzorcium – az osztrák Strabag, a portugál Mota Engil, az olasz JV Condote/CMC di Ravenna, a görög JV Aktor/Pantechniki, a francia Colas, a spanyol–olasz JV FCC/Astaldi és az olasz Impreglio/Itinera vásárolta meg a tenderfüzetet.
Az elvégzett munkálatokra a kivitelezőnek kétéves jótállást kell vállalnia. A kiírás szerint az autópályán összesen 24 közúti létesítményt – hidakat és felüljárókat –, egy közlekedési csomópontot és két szervizterületet kell kiépíteni.
Az autósztráda megépítésére a kormány 200 millió eurós hitelt vett fel az Európai Fejlesztési Banktól. A fennmaradó 70 millió eurót a kabinet önrészként pótolja.
Fejlesztenék
Négy brit, illetve német cég jelentette be, hogy érdeklődik a romániai vasúti teherszállítás fejlesztése iránt. A cégek vezetői több brit parlamenti képviselő társaságában öt napig tartózkodtak az országban. Ezen idő alatt többek között Ludovic Orban közlekedési miniszterrel, valamint a jelentősebb vasúti áruszállítási cégek és a vasúti hatóságok képviselőivel is tárgyaltak. A nyugat-európai küldöttség tagjai elsősorban a konstancai kikötőből az országba, illetve a szomszédos országokban található célpontokba való szállítás lehetőségeiről érdeklődtek.
A Freightliner, Transpetrol, Dubai Port World és a David Brice Consultant cégek képviseletében Romániába látogató szakemberek közölték, céljuk a kikötőbe érkező áru szárazföldi szállításának előmozdítása, ám ehhez elengedhetetlen a köztes átrakodási pontok elhelyezésének újragondolása, illetve korszerűsítése.
A külföldi partnerek emellett a szállítási idő hosszát is kifogásolták. Példaként azt hozták föl, hogy Aradtól Brassóig egy vasúti teherszállítmány nem kevesebb mint hét napig utazott. Kifogásolták a túlzottan magas, kilométerenként 14 lejes pályahasználati díjakat is, ami azt eredményezi, hogy amíg Konstanca–Arad viszonylatban egy vasúti szállító 3200 eurót kénytelen fizetni, egy közúti szállítási cégnek ezen a távolságon csupán 1200 eurót kell befizetnie. Emellett a vasúti szállítási piac liberalizálását, a külföldi szállítási cégek piacra lépésének engedélyezését is szorgalmazták.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?