
Fotó: Krónika
Szeptember 20-áig aláírják az Arad–Temesvár megépítéséről szóló szerződést a kivitelezővel – jelentette be szombaton Temesváron Ludovic Orban közlekedési miniszter. „Augusztus 18-án bontottuk föl a beérkezett pályázatokat, összesen hét cég érdeklődött a projekt iránt. Néhányat már sikerült kielemeznünk, és úgy gondolom, sikerül tartanunk a határidőt. Ami biztos: hónap végére kiderül az építő kiléte, a finanszírozás biztosított, ugyanakkor van még néhány eljárás, amelynek végire kell járnunk a szerződés aláírását követően” – mutatott rá a miniszter.
Két és fél év alatt épül meg a sztráda
Az Arad–Temesvár autópálya a tervek szerint 50 kilométer hosszú lesz, a munkálatok összértéke eléri a 270 millió eurót. Az építkezés tervezett időtartama 30 hónap.
Az Országos Autópálya-társaság még július elején jelentette be, hogy hét cég, illetve konzorcium – az osztrák Strabag, a portugál Mota Engil, az olasz JV Condote/CMC di Ravenna, a görög JV Aktor/Pantechniki, a francia Colas, a spanyol–olasz JV FCC/Astaldi és az olasz Impreglio/Itinera vásárolta meg a tenderfüzetet.
Az elvégzett munkálatokra a kivitelezőnek kétéves jótállást kell vállalnia. A kiírás szerint az autópályán összesen 24 közúti létesítményt – hidakat és felüljárókat –, egy közlekedési csomópontot és két szervizterületet kell kiépíteni.
Az autósztráda megépítésére a kormány 200 millió eurós hitelt vett fel az Európai Fejlesztési Banktól. A fennmaradó 70 millió eurót a kabinet önrészként pótolja.
Fejlesztenék
Négy brit, illetve német cég jelentette be, hogy érdeklődik a romániai vasúti teherszállítás fejlesztése iránt. A cégek vezetői több brit parlamenti képviselő társaságában öt napig tartózkodtak az országban. Ezen idő alatt többek között Ludovic Orban közlekedési miniszterrel, valamint a jelentősebb vasúti áruszállítási cégek és a vasúti hatóságok képviselőivel is tárgyaltak. A nyugat-európai küldöttség tagjai elsősorban a konstancai kikötőből az országba, illetve a szomszédos országokban található célpontokba való szállítás lehetőségeiről érdeklődtek.
A Freightliner, Transpetrol, Dubai Port World és a David Brice Consultant cégek képviseletében Romániába látogató szakemberek közölték, céljuk a kikötőbe érkező áru szárazföldi szállításának előmozdítása, ám ehhez elengedhetetlen a köztes átrakodási pontok elhelyezésének újragondolása, illetve korszerűsítése.
A külföldi partnerek emellett a szállítási idő hosszát is kifogásolták. Példaként azt hozták föl, hogy Aradtól Brassóig egy vasúti teherszállítmány nem kevesebb mint hét napig utazott. Kifogásolták a túlzottan magas, kilométerenként 14 lejes pályahasználati díjakat is, ami azt eredményezi, hogy amíg Konstanca–Arad viszonylatban egy vasúti szállító 3200 eurót kénytelen fizetni, egy közúti szállítási cégnek ezen a távolságon csupán 1200 eurót kell befizetnie. Emellett a vasúti szállítási piac liberalizálását, a külföldi szállítási cégek piacra lépésének engedélyezését is szorgalmazták.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.