
Modern technológia. Ezentúl mobilappon kell regisztrálni a napszámosokat. Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay
Okostelefonos applikáción keresztül kell mától nyilvántartásba venni az idénymunkákban foglalkoztatott napszámosokat. Az érintettek szerint hasznos a kezdeményezés, ám tartanak attól, hogy nem lesz zökkenőmentes az átállás.
2020. február 18., 07:332020. február 18., 07:33
2020. február 18., 09:262020. február 18., 09:26
Mától kötelező a napszámosok online regisztrációja – a vonatkozó törvény alapján már rajtra kész a nyilvántartáshoz szükséges okostelefonos alkalmazás, már csak működnie kell. Mint ismeretes, a bukaresti hatóságok a tavalyi év második felében döntöttek arról, hogy a mostanáig használatos papíralapú regisztereket online nyilvántartás váltsa fel a napszámosok foglalkoztatását illetően.
Az év végére el is készült a mobilapplikáció (Inspecția Muncii), ami letölthető Android és iOS operációs rendszereket használó okostelefonokra, és február 18-án indul élesben.
Mostantól így a cégek és az egyéni vállalkozók már nem használhatják az eddigi nyomtatott regisztereket, hanem az applikáción keresztül kell minden nap, a munkaidő elején nyilvántartásba venniük az aznapi munkafolyamatok során használt napszámosokat.
A regiszter egyébként nagyban hasonlít az alkalmazottak nyilvántartásában használt Revisal rendszerhez, csak minden nap újra fel kell tölteni az éppen aktuális napszámosokat.
Mint ismeretes,
A 2011/52-es számú törvény előírásai szerint az előírás betartásának elmulasztása akár 6000 lejes pénzbírságot is vonhat maga után.
Az érintettek viszont tartanak attól, hogy a napszámosregisztert helyettesítő telefonos applikáció az első időszakban nem működik zavartalanul – mondta el tegnap a Krónika megkeresésére Ördög Lajos, a Kovászna Megyei Munkaügyi Felügyelőség vezetője. Rámutatott: az applikáció valóban létezik, adatokat feltölteni azonban tegnapig még nem lehetett, ugyanis csak akkor indulhat élesben, amikor a törvénymódosításba hatályba lép, vagyis mától. A vállalkozók ennek ellenére bíznak benne, hogy ez gördülékenyen fog működni, nem lesznek fennakadások.
Kitért ugyanakkor arra is, hogy valószínűleg lesz egy betanulási időszak, amíg a vállalkozók beleszoknak az applikáció használatába, a felügyelőség pedig felkészült arra, hogy segítséget nyújtson. Országos szinten a munkafelügyelőségek munkatársainak tartottak képzést a rendszer használatáról, minden megyei kirendeltségnél kijelöltek egy szakembert, aki ezzel foglalkozik. A vállalkozóknak tőle kell igényelniük egy jelszót, hogy beléphessenek a rendszerbe, és a használatban is segíti őket, ha valamiért elakadnak.
Ördög Lajos hangsúlyozta, az elektronikus rendszer a vállalkozók és a felügyelők munkáját is megkönnyíti. Egyrészt azonnal jelzi, ha a napszámos valamiért nem alkalmazható, tehát nem fordulhat elő, hogy bevezetik a regiszterbe, majd utólag derül ki, hogy a munkavállalónak már lejárt a jogosultsága, hogy abban az évben idénymunkára szerződjön.
Mint ismeretes, a napszámostörvény szerint egy személy egy évben legtöbb 120 napot dolgozhat napszámosként, a munkaadó pedig folyamatosan legtöbb 25 napra alkalmazhat idénymunkást, ha ennél hosszabb ideig foglalkoztatja, már rendes munkaszerződést kell kötnie. A felügyelők dolgát is megkönnyíti az elektronikus rendszer, hiszen a regiszterből minden hónapban be kellett vezetniük az adatokat, ezek most automatikusan bekerülnek. Ördög Lajos rámutatott, az idénymunka népszerű, minden olyan ágazatban foglalkoztatnak napszámosokat, melyben a törvény erre lehetőséget nyújt.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
szóljon hozzá!