
Modern technológia. Ezentúl mobilappon kell regisztrálni a napszámosokat. Képünk illusztráció
Fotó: Pixabay
Okostelefonos applikáción keresztül kell mától nyilvántartásba venni az idénymunkákban foglalkoztatott napszámosokat. Az érintettek szerint hasznos a kezdeményezés, ám tartanak attól, hogy nem lesz zökkenőmentes az átállás.
2020. február 18., 07:332020. február 18., 07:33
2020. február 18., 09:262020. február 18., 09:26
Mától kötelező a napszámosok online regisztrációja – a vonatkozó törvény alapján már rajtra kész a nyilvántartáshoz szükséges okostelefonos alkalmazás, már csak működnie kell. Mint ismeretes, a bukaresti hatóságok a tavalyi év második felében döntöttek arról, hogy a mostanáig használatos papíralapú regisztereket online nyilvántartás váltsa fel a napszámosok foglalkoztatását illetően.
Az év végére el is készült a mobilapplikáció (Inspecția Muncii), ami letölthető Android és iOS operációs rendszereket használó okostelefonokra, és február 18-án indul élesben.
Mostantól így a cégek és az egyéni vállalkozók már nem használhatják az eddigi nyomtatott regisztereket, hanem az applikáción keresztül kell minden nap, a munkaidő elején nyilvántartásba venniük az aznapi munkafolyamatok során használt napszámosokat.
A regiszter egyébként nagyban hasonlít az alkalmazottak nyilvántartásában használt Revisal rendszerhez, csak minden nap újra fel kell tölteni az éppen aktuális napszámosokat.
Mint ismeretes,
A 2011/52-es számú törvény előírásai szerint az előírás betartásának elmulasztása akár 6000 lejes pénzbírságot is vonhat maga után.
Az érintettek viszont tartanak attól, hogy a napszámosregisztert helyettesítő telefonos applikáció az első időszakban nem működik zavartalanul – mondta el tegnap a Krónika megkeresésére Ördög Lajos, a Kovászna Megyei Munkaügyi Felügyelőség vezetője. Rámutatott: az applikáció valóban létezik, adatokat feltölteni azonban tegnapig még nem lehetett, ugyanis csak akkor indulhat élesben, amikor a törvénymódosításba hatályba lép, vagyis mától. A vállalkozók ennek ellenére bíznak benne, hogy ez gördülékenyen fog működni, nem lesznek fennakadások.
Kitért ugyanakkor arra is, hogy valószínűleg lesz egy betanulási időszak, amíg a vállalkozók beleszoknak az applikáció használatába, a felügyelőség pedig felkészült arra, hogy segítséget nyújtson. Országos szinten a munkafelügyelőségek munkatársainak tartottak képzést a rendszer használatáról, minden megyei kirendeltségnél kijelöltek egy szakembert, aki ezzel foglalkozik. A vállalkozóknak tőle kell igényelniük egy jelszót, hogy beléphessenek a rendszerbe, és a használatban is segíti őket, ha valamiért elakadnak.
Ördög Lajos hangsúlyozta, az elektronikus rendszer a vállalkozók és a felügyelők munkáját is megkönnyíti. Egyrészt azonnal jelzi, ha a napszámos valamiért nem alkalmazható, tehát nem fordulhat elő, hogy bevezetik a regiszterbe, majd utólag derül ki, hogy a munkavállalónak már lejárt a jogosultsága, hogy abban az évben idénymunkára szerződjön.
Mint ismeretes, a napszámostörvény szerint egy személy egy évben legtöbb 120 napot dolgozhat napszámosként, a munkaadó pedig folyamatosan legtöbb 25 napra alkalmazhat idénymunkást, ha ennél hosszabb ideig foglalkoztatja, már rendes munkaszerződést kell kötnie. A felügyelők dolgát is megkönnyíti az elektronikus rendszer, hiszen a regiszterből minden hónapban be kellett vezetniük az adatokat, ezek most automatikusan bekerülnek. Ördög Lajos rámutatott, az idénymunka népszerű, minden olyan ágazatban foglalkoztatnak napszámosokat, melyben a törvény erre lehetőséget nyújt.
Rendszerszintűvé vált az energiaszegénység Romániában Dumitru Chisăliță, az Intelligens Energia Egyesület (AEI) elnöke szerint.
A Romániai Bankok Szövetsége (ARB) nyilvánosan felszólította a Versenytanácsot, hogy adjon konkrét magyarázatot arra vonatkozóan, hogyan állapították meg a ROBOR-manipuláció miatt szankcionált tíz bank bűnösségét.
Az ANAF csalásellenes ellenőrei adóügyi szabálysértéseket tártak fel a valutaváltóknál országos szinten végrehajtott kísérleti ellenőrzési projekt keretében vizsgált gazdasági szereplők több mint 85 százalékánál – közölte pénteken az adóhatóság.
Márciushoz képest áprilisban 95 lejjel (1,6 százalékkal) 5843 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az áprilisi 10,71 százalékról májusban 10,85 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) által pénteken nyilvánosságra hozott adatsorokból.
Miközben ma egy álláshelyre kétszer annyi jelentkező jut, mint tavaly, az álláshirdetések száma harmadával csökkent – a Bestjobs szakértői szerint így lehet összefoglalni a 2026-os munkaerőpiacot.
Rekordot döntött a romániai polgárok által a bankokban tartott pénz összege – közölte az Economica.net.
Összehangolt félretájékoztatási kampány zajlik a Facebookon az új közalkalmazotti bértörvény tervezetével kapcsolatban – állapította meg Dragoș Pîslaru ügyvivő munkaügyi miniszter a Facebook-oldalán csütörtökön közzétette bejegyzésben.
Miközben a régi, ügyvivő kormány jelentős béremelést ígér a pályakezdő pedagógusoknak, az új közalkalmazotti bértörvény, azon belül a tanárfizetések tervezete komoly feszültségeket szül a tanügyben.
A versenyhivatal szerdán közölte, hogy megnyerte azt a két pert, amelyet a lej alapú hitelek törlesztőrészletét befolyásoló ROBOR bankközi kamatláb meghatározása ügyében vizsgált bankok közül kettő indított az intézmény ellen.
szóljon hozzá!