Hirdetés

Alaposan visszafogja a kiadásokat a román kormány, Cîţu szerint „ez így nem mehet tovább”

Florin Cîțu kormányfő szerint nem befagyasztják, „mindössze” nem emelik idén a nyugdíjakat •  Fotó: Gov.ro

Florin Cîțu kormányfő szerint nem befagyasztják, „mindössze” nem emelik idén a nyugdíjakat

Fotó: Gov.ro

Összehúzza a nadrágszíjat a bukaresti kormány: a Florin Cîțu vezette kabinet szerdán első olvasatban tárgyalt arról a sürgősségi kormányrendelet-tervezetről, amely olyan megszorításokat tartalmaz, mint például a nyugdíjaknak a jelenlegi szinten történő befagyasztása vagy az üdülési utalványok biztosításának felfüggesztése.

Bálint Eszter

2021. február 10., 17:082021. február 10., 17:08

2021. február 10., 17:562021. február 10., 17:56

A Nemzeti Liberális Párt (PNL), a Mentsétek meg Romániát Szövetségből és a Szabadság Egység és Szolidaritás Pártjából (PLUS) összeolvadt USR-PLUS, valamint az RMDSZ alkotta jobbközép kormány szerint a gazdasági válságból való kilábaláshoz, valamint az államháztartási hiánynak a hazai össztermék (GDP) 7–7,1 százalékának megfelelő értékig történő visszaszorításához elengedhetetlen megszorításokat tartalmaz a sürgősségi rendelet. Florin Cîţu miniszterelnök a kabinet ülését követő sajtótájékoztatóján a kilátásba helyezett intézkedéseket azzal indokolta, hogy „nem mehet így tovább”.

„Olyan kiadásokról van szó, amelyeket ez a gazdaság nem tud fenntartani, olyan kiadásokról, amelyeket egy-egy tollvonással emeltek meg, és amelyeket tulajdonképpen nem is faragunk le, csak plafonértéket szabunk, hogy tovább tudjunk lépni” – érvelt a tervezett módosítások mellett a kormányfő.

Hirdetés

Ami a nyugdíjakat illeti, a miniszterelnök megerősítette a korábbi bejelentéseket, amelyek szerint idén nem lesz emelés, a nyugdíjpont értékét 2022. január elsejéig befagyasztják a jelenlegi szinten.

Cîţu elmondása szerint a szeptemberben tervezett emeléshez idén 19 milliárd lejre lett volna szükség. A liberális miniszterelnök egyébként a sajtótájékoztatón ismételt újságírói kérdésre is úgy fogalmazott, hogy nem fagyasztják be az öregségi járulékot, szerinte ugyanis a nyugdíjpont jelenlegi 1400 lejes értéke nagyobb, mint tavaly volt.

A közalkalmazottak számára az elmúlt években nyújtott üdülési utalványok kapcsán is a napokban elhangzottakat tartalmazza a rendelettervezet a kormányfő elmondása szerint. „Ami az üdülési csekkeket illeti, azon túlmenően, hogy bérpótlékként vannak előirányozva, a hatóságok meghosszabbították a 2019-es és 2020-as utalványok érvényességét azokban az esetekben, amikor nem használták fel azokat” – jelentette ki a miniszterelnök. Cîţu újfent tartózkodott attól, hogy elismerje, kormánya idén nem biztosít üdülési csekket, ehelyett úgy fogalmazott: „az idei üdülési csekkeket jövőre bocsátják ki”.

A prefektúrák alkalmazottainak nyújtott 30 százalékos pótlékot szintén eltörölné a most ismertetett rendelettervezet, ám Cîţu bejelentése szerint a többi pótlékot és étkezési támogatást most ebbe a jogszabályba nem foglalják bele, hanem törvénnyel tervezik szabályozni, amelyet beterjesztenek a parlament elé.

A megszorítások szükségessége melletti érvelés során különben a liberális kormányfő több ízben is hangsúlyozta, hogy mindez a négy év szociáldemokrata párti (PSD) kormányzás eredménye. „A PSD idején a szociális ellátással járó kiadások megkétszereződtek. Szerkezeti intézkedésekre van szükség. Tudják jól, hogy sajnos Románia gazdaságának alakulása a külföldi befektetők és a hitelminősítők nagyítója alatt áll. A PSD által elfogadott intézkedések miatt Románia az egyetlen ország, amely ellen túlzottdeficit-eljárás zajlik. 2021-ben a legtöbb uniós ország 6 százalék közelébe csökkenti az államháztartási hiányát, tehát nekünk is tennünk kell a dolgunkat” – húzta alá Florin Cîțu.

Közölte egyúttal, hogy még a szerda esti órákban, legkésőbb csütörtök reggel nyilvános vitára bocsátják a büdzsé tervezetét.

A kormányfő cáfolta azokat a nap közben felröppent híreszteléseket, amelyek szerint a költségvetési törvény tervezetének nyilvános vitára bocsátása előtti véghajrában nézeteltérés alakult volna ki a kormánykoalícióban. „Semmiféle nézeteltérés nincs a koalícióban” – fogalmazott, jelezve egyúttal, természetesen mindenki több pénzt szeretne. „Tartjuk magunkat az Európai Bizottság és más nemzetközi intézmények ajánlásához, hogy ne tapossunk bele túlságosan a fékbe, de nem is lehetünk Európa fekete báránya. Mi vagyunk az egyetlen ország, amely a PSD-től örökölte a hiányt, volt egy válság is, de megkezdjük a hiány csökkentését” – jelentette ki a miniszterelnök.

Kijelentései olyan összefüggésben hangzottak el, hogy a kora délutáni órákban a bukaresti román portálok arról cikkeztek, miszerint a nap folyamán heves vitát váltott ki a kormány napirendjén szereplő büdzsétervezet, miután az USR–PLUS szövetség vezetői azt tapasztalták, hogy pénzösszegeket vágtak le az általuk irányított egészségügyi, közlekedésügyi, gazdasági és európai uniós alapokért felelős minisztériumok költségvetéséből. Ez a vita pedig hátráltatta a tervezet közvitára bocsátást. A kiszivárgott információk szerint a módosítások utolsó pillanatban kerültek bele a szövegbe. „Az este még nem voltak ott” – idézte forrásait a Hotnews hírportál.

Hogy kedd este még minden rendben lehetett, alátámasztotta a két miniszterelnök-helyettes, Dan Barna és Kelemen Hunor szerda délelőtti nyilatkozata, mindketten nyugodt hangnemben beszéltek ugyanis a sajtónak a hamarosan közvitára kerülő költségvetés-tervezetről. „Ezzel a költségvetéssel senki sem elégedett, de egy felelős költségvetés, egy olyan büdzsé, amellyel Romániának vissza kell állnia a gazdaság újraindításának és a válságból való kilábalás útjára” – fogalmazott az USR–PLUS szövetség társelnöke, akinek nyilatkozata alapján úgy tűnik, hogy sínen van a büdzsé tervezete, és hamarosan meg is kapja a zöld jelzést a koalíciós pártok részéről.

„A mi célunk, hogy a hiány 7–7,1 százalékos legyen. Ambíciózus, bátor célkitűzés, és jelen pillanatban tartani tudjuk. Természetesen ez azt jelenti, hogy kevesebb kiadás lesz, mint tavaly” – fogalmazott eközben Kelemen Hunor kormányfőhelyettes. Az RMDSZ elnöke leszögezte egyúttal, hogy a befektetések nem állnak le, „mivel gazdasági növekedésre van szükség”.

Féláron utazhatnak az egyetemisták

Eltérő nyilatkozatok hangzottak el az egyetemi hallgatók számára ingyenes vasúti utazást biztosító kedvezmény kapcsán. Végül Florin Cîţu miniszterelnök a kormányülést követően leszögezte: „nem világvége” az egyetemisták utazási kedvezményeinek korlátozása, mivel ez más országokban is így történik. „Románia volt a rendszeren kívül, fejlettebb országok sem biztosítanak ingyenességet” – szögezte le. Bejelentése szerint visszatér az a korábbi forgatókönyv, miszerint az egyetemi hallgatók 50 százalékos árkedvezménnyel utazhatnak a Román Vasúttársaság (CFR) járatain.

A délelőtti órákban amúgy Dan Barna, az USR–PLUS-os miniszterelnök-helyettese is úgy nyilatkozott, hogy a kormány el akarja törölni a kedvezményt, és megfizettetnék a jegyár 50 százalékát. Jelezte egyúttal, azt nem tervezik meghatározni, hogy hány alkalommal utazhatnak féláron az egyetemisták. Ludovic Orban, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke viszont később úgy nyilatkozott, az egyetemisták ingyen utazhatnak majd a lakóhelyükül szolgáló település és a tanulmányvégzés települése között. Ám a miniszterelnök bejelentése felülírta ezt.

A kedvezmény megszüntetése vagy az ingyenes utazások számának korlátozása amiatt merült fel, mivel a készülő 2021-es évi állami költségvetés több megszorításra épül annak érdekében, hogy az államháztartási hiányt a hazai össztermék (GDP) 7–7,1 százalékán lehessen tartani. Az egyetemisták amúgy 2017-ig szintén 50 százalékos utazási kedvezményt kaptak az államtól, abban az évben viszont a Sorin Grindeanu vezette szociáldemokrata (PSD) kormány ingyenességet biztosított. A CFR azt követően arra panaszkodott, hogy a döntés nyomán megcsappantak a bevételei, az utazóközönség pedig azt nehezményezte, hogy zsúfolttá váltak a szerelvények.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 23., kedd

Elhárult az utolsó akadály is: hazai kézbe kerülhet a Carrefour romániai üzletlánca

A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.

Elhárult az utolsó akadály is: hazai kézbe kerülhet a Carrefour romániai üzletlánca
Hirdetés
2026. június 22., hétfő

Csak Romániában drágult májusban a gázolaj EU-s összevetésben

Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.

Csak Romániában drágult májusban a gázolaj EU-s összevetésben
2026. június 21., vasárnap

Lehet, hogy valójában görög a görögdinnye, nem pedig a „márkanévvé” vált olténiai településen termett

Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.

Lehet, hogy valójában görög a görögdinnye, nem pedig a „márkanévvé” vált olténiai településen termett
2026. június 21., vasárnap

Tovább nőtt a különleges nyugdíjban részesülők száma

Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint májusban 11 970 személynek folyósítottak különleges nyugdíjat, 13-mal többnek, mint előző hónapban.

Tovább nőtt a különleges nyugdíjban részesülők száma
Hirdetés
2026. június 21., vasárnap

Jelentősen megnőtt Románia földgázimportja

Az első négy hónapban 2,508 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1 százalékkal (24 500 toe-val) kevesebbet, mint 2025 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szombaton közölt adataiból.

Jelentősen megnőtt Románia földgázimportja
2026. június 20., szombat

Hiába tudja fedezni a napenergia a déli órákban a fogyasztás 70 százalékát, nem lesz attól olcsóbb az áram

Péntek délben a napenergia fedezte Románia villamosenergia-fogyasztásának mintegy 70 százalékát, ez azonban nem jelentett olcsóbb áramot a fogyasztóknak – állapította meg szombaton közzétett elemzésében Dumitru Chisăliță.

Hiába tudja fedezni a napenergia a déli órákban a fogyasztás 70 százalékát, nem lesz attól olcsóbb az áram
2026. június 19., péntek

Gazdagok és nagyon szegények: hogy áll Erdély a GDP-versenyben?

Mindössze Bukarest és Kolozs megye számít „európai értelemben vett” gazdag megyének romániai viszonylatban, ha az egy főre jutó bruttó hazai terméket (GDP) vesszük górcső alá. Amúgy egy kettészakadt Romániát látunk.

Gazdagok és nagyon szegények: hogy áll Erdély a GDP-versenyben?
Hirdetés
2026. június 19., péntek

Nyugdíj mint magánügy: rekordok és tévhitek a harmadik pillér körül

Történelmi, közel 20 százalékos hozammal zárták a tavalyi évet a romániai önkéntes nyugdíjalapok, miközben már egymillióan választják ezt a biztonságot. Ám a látványos sikerek ellenére sok a tévhit. Összefoglaljuk a legfontosabb tudnivalókat.

Nyugdíj mint magánügy: rekordok és tévhitek a harmadik pillér körül
2026. június 19., péntek

Továbbra is népszerű a bolgár tengerpart, de változik a „tipikus romániai turista” profilja

Némileg csökkent ugyan a romániai turisták érdeklődése a bolgár fekete-tenger-parti üdülőhelyek iránt, de azért még mindig nagyon sokan vágynak oda. A romániai nyaralók egyre gyakrabban foglalnak szállást az utolsó pillanatban.

Továbbra is népszerű a bolgár tengerpart, de változik a „tipikus romániai turista” profilja
2026. június 19., péntek

Hiába csökkentették az árat, így sem kellett senkinek a legnagyobb román kohászati kombinát

Sikertelenül zárult a legnagyobb román kohászati kombinátra kiírt június 19-i árverés – adta hírül pénteken az Economica.net a vagyonfelügyelők közleménye alapján.

Hiába csökkentették az árat, így sem kellett senkinek a legnagyobb román kohászati kombinát
Hirdetés
Hirdetés