
Fotó: Pixabay
Miközben az előző kiírás még mindig nem zárult le, a romániai lakosság a Zöldház program új kiírására vár. A lezáratlan programról, illetve a jövőben tervekről Tánczos Barna környezetvédelmi minisztert kérdeztük. Megtudtuk egyebek mellett, hogy 200 ezer napelemrendszerre van pénz.
2022. szeptember 21., 15:442022. szeptember 21., 15:44
Az energiaválság miatt hatványozott az érdeklődés a Zöldház program iránt, sokan reménykednek, hogy a támogatott napelemrendszerek felszerelésével tudják számottevően csökkenteni a kiadásaikat. Az áramfejlesztő napelemek szerelésére, legtöbb 20 ezer lejes állami támogatásra a legutóbb az elmúlt év végén volt kiírás, a benyújtott pályázatok ellenőrzése még nem zárult le.
„A programot lebonyolító Környezetvédelmi Alap nem egy jól működő intézmény, ezt nem titkolta soha senki, ebben a krízishelyzetben még nagyobb nyomásnak van kitéve, hiszen hatványozott az érdeklődés a napelemrendszerek iránt. A Környezetvédelmi Alapnak van pénze arra, hogy ezeket az igényeket kielégítse, ám sajnos nagyon alacsony szinten van az adminisztratív kapacitás, hogy a kéréseket feldolgozza” – jelentette ki a Krónika érdeklődésére Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter. Hozzátette: a következő napokban sürgősségi kormányrendelettel további száz ember alkalmazását hagyják jóvá az intézménynél, ugyanakkor külső erőforrásokat is mozgósítottak, kiszervezték a pályázatok kiértékelését.
Eddig amúgy közel 10 ezer kedvezményezettet értesítettek ki, ezen a héten a szám meghaladhatja a 13 ezret. Megtudtuk: amint legalább 30–35 ezer pályázatot sikerül elbírálni, a következő kiírásra kezdenek összpontosítani, erre új rendszert dolgoznak ki, amelynek meg kell teremteni az informatikai hátterét. „Szeretném, ha november végére befejeznék a benyújtott 45 ezer igénylés feldolgozását, és akkor párhuzamosan el lehet indítani a következő kiírást” – szögezte le Tánczos Barna. Hangsúlyozta:
A hatványozott igényt óriási erőforrások mozgósításával lehet kielégíteni, véli a miniszter.

Tánczos Barna környezetvédelmi miniszter szerint a Környezetvédelmi Alap (AFM) elfogadhatatlanul kezelte a fotovoltaikus pannók megvásárlását támogató Zöldház program szerdai elindítását.
Tánczos Barna ugyanakkor arra is kitért, hogy ellenőrzik, miként lehet decentralizálni a különböző zöldprogramokat annak érdekében, hogy gördülékenyebb legyen ezek lebonyolítása. Elsőként a helyi roncsprogramot decentralizálják, ennek lebonyolítását a környezetvédelmi miniszter tervei szerint teljes mértékben átadnák a helyi önkormányzatoknak úgy, hogy a Környezetvédelmi Alap megelőlegezi a szükséges pénzalapokkal az önkormányzatokat, és rábízza a dokumentációk elfogadását, feldolgozását.
Jelezte egyúttal: a Környezetvédelmi Alapnak van pénze, hogy mintegy 200 ezer áramfejlesztő napelemrendszer felszerelését megfinanszírozza, az adminisztratív kapacitást kell fejleszteni annak érdekében, hogy a program működjön.
A lebonyolításon is változtatnának, a programba való beiratkozást a kedvezményezettekre bíznák, nem a kivitelező cégekre, mint eddig, vagyis hasonlóképpen működne, mint a háztartási gépek roncsprogramja: a pályázó magánszemélynek regisztrálnia kell, és amint megkapja az értesítést, hogy kérését jóváhagyták, ki kell választania egy engedélyezett céget, amely felszereli a rendszert.

Mintegy 2,7 milliárd lejes keretösszeget hagyott jóvá szerdai ülésén a kormány a Környezetvédelmi Alap (AFM) programjainak finanszírozására – tájékoztatott a környezetvédelmi minisztérium.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint májusban 11 970 személynek folyósítottak különleges nyugdíjat, 13-mal többnek, mint előző hónapban.
Az első négy hónapban 2,508 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1 százalékkal (24 500 toe-val) kevesebbet, mint 2025 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szombaton közölt adataiból.
Péntek délben a napenergia fedezte Románia villamosenergia-fogyasztásának mintegy 70 százalékát, ez azonban nem jelentett olcsóbb áramot a fogyasztóknak – állapította meg szombaton közzétett elemzésében Dumitru Chisăliță.
Mindössze Bukarest és Kolozs megye számít „európai értelemben vett” gazdag megyének romániai viszonylatban, ha az egy főre jutó bruttó hazai terméket (GDP) vesszük górcső alá. Amúgy egy kettészakadt Romániát látunk.
1 hozzászólás