2008. június 20., 00:002008. június 20., 00:00
Energetikai szakértők szerint ezeknek a költségeknek nagy része a lakosságot terheli majd, mivel a lakások túlnyomó többsége magántulajdonban van. Ebből kifolyólag a szaktárca nem tudja finanszírozni a költségvetésből ezeket a kiadásokat, mivel ez közvetlen piaci állami beavatkozást jelentene, amit a törvények tiltanak. Ezt a tényt a napokban Konstancán megszervezett energiaügyi konferencián Horia Irimia, a fejlesztési, középítkezési és lakásügyi minisztérium államtitkára (képünkön) is megerősítette. A tárca képviselője hozzátette: a legfontosabb feladat az önkormányzatokra hárul, mivel nekik kell a tulajdonosi társulásokkal együttműködve kialakítaniuk a feltételeket ahhoz hogy a tömbházak hőszigetelése, illetve a fűtésrendszer korszerűsítése országos szinten egységesen megvalósuljon. Szintén a helyi vezetők feladata, hogy létrehozzák az energiatakarékosságot felügyelő bizottságokat, amelyek megítélik majd, hogy a tulajdonostársulások által felvázolt idevágó elképzelések mennyiben megvalósíthatók.
Csillagászati összegek
Az általános, a minisztérium által is megerősített számítások szerint közel hatmilliárd euróra rúgna a hőszigetelés teljes összege, és ugyanennyi pénzt emészthet fel a távfűtésrendszer felújítása is, beleértve a kazánházak és a vezetékhálózat korszerűsítését. Gina Petrescu, a lakásügyi tárca felelős igazgatóságának vezetője, a konferencia másik résztvevője megerősítette, hogy a hatmilliárd euró a fűtéshálózat vonatkozásában nem tekinthető túlzásnak. Horia Irimia a hőszigetelési munkálatok ellenértékére nézve szolgált konkrét adatokkal, kijelentve: egy 10 emeletes, 2-3 szobás lakrészeket magában foglaló tömbház teljes költsége elérheti a 200 ezer lejt is. Idén összesen 145 panelházon végzik el a munkálatokat az országos korszerűsítési program részeként. Országos szinten a listán jelenleg mintegy hétszáz tömbház szerepel, amelyek az 1950–1990 közötti időszakban épültek. A programban szereplő tömbházak közül eddig 14-et sikerült korszerűsíteni, többek között Marosvásárhelyen és Csíkszeredában találhatóakat. Az első panelházak 2005-ben kerültek be a programba, és még abban az évben be is fejeződött az első hőszigetelési munkálat. A nyilvántartások szerint jelenleg Romániában összesen 85 ezer tömbház van. Ez hárommillió lakrészt jelent, amely mintegy hétmillió személynek ad otthont.
Sürgőssé váló munkálatok
A magas kiadások ellenére előfordulhat, hogy már az ősztől meg kell tenni a lépéseket a munkálatok elkezdésére. Ennek oka, hogy a Közjegyzők Országos Egyesülete arról értesítette tagjait, hogy 2010. január elsejétől tilos lesz az adásvétele minden olyan tömbházlakásnak, amely nem rendelkezik a bizottság által kibocsátott energiatakarékossági bizonylattal. Ez a dokumentum tulajdonképpen igazolja, hogy az áruba bocsátott ingatlanban elvégezték a hőszigetelési munkálatokat. A vonatkozó jogszabály előírásai értelmében 2010 elejétől semmilyen ingatlanvásárlás nem bonyolítható le e bizonylat nélkül.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?