2009. január 04., 22:002009. január 04., 22:00
Blu-ray–dvd-háború
A tavalyi év első nagy híre volt, hogy az utolsó nagy filmstúdió is kihátrált a hd-dvd szabvány mögül, aztán a Toshiba hivatalosan is bejelentette, hogy nem gyártja tovább a lejátszókat. Elvben ezzel a blu-ray nyert, és vidáman átvehette volna a hagyományos dvd-k helyét, a gyakorlatban azonban az embereknek azóta is jól elvannak a régi dvd-lemezekkel.
Microsoft–Yahoo-tárgyalások
Februárban jött a bombahír: a Microsoft 45 milliárd dolláros felvásárlási ajánlattal kereste meg a jó ideje a Google árnyékában kornyadozó on-line óriást, a Yahoo-t. Minden idők egyik legnagyobb techüzletéből aztán hónapokig tartó kötélhúzás lett, aminek a végén aztán mindenki veszített: addig alkudoztak és ügyeskedtek egymás háta mögött, míg az üzletből nem lett semmi, a tőzsde meg megunta az egészet, és mind a két cég részvényárfolyamát jól lehúzta. Végül Jerry Yang Yahoo-alapító és -vezérigazgató lemondott, az új vezetés meg az év végén visszasunnyogott a Microsofthoz, hogy tulajdonképpen mégis érdekelné őket az üzlet – csak az árcédulán lett azóta kicsit szerényebb az összeg: húszmilliárd dollár.
A Windows XP majdnem meghalt
A Microsoft ősszel mutatta be a Vista utódjának szánt Windows 7-et, amiről a szakértők rögtön meg is állapították, hogy legkevesebb egy évvel a megjelenése előtt is jobb, mint elődje. Az a Vista, aminek a felemás sikere – eladtak belőle 180 milliót, de senki se szereti – rányomta a bélyegét 2008-ra is: a Microsoft egész évben azon küzdött, hogy népszerűsítse az operációs rendszert, még a Windows XP-t is képesek lettek volna feláldozni miatta, de a felhasználók nem hagyták, és egyre trükösebben tartják életben az elméletileg már nem támogatott rendszert.
Az iPhone-t többször is majdnem megverték
Mobiltéren egyértelmű volt, hogy miről fog szólni 2008: arról, hogy mindenki megpróbálja majd lenyomni az iPhone-t. Mármint az új iPhone-t, ami nyáron érkezett meg, 3g- és gps-támogatással, és a fejlesztők előtt megnyitott Apps Store ezernyi alkalmazásával. A trónfosztással a Nokiától a Samsungig mindenki próbálkozott, és próbálkozik is szorgalmasan – gyakorlatilag mindenre kényszeresen érintőképernyőt tesznek –, egyelőre nem sok sikerrel. Leginkább reménytelinek a Google-féle próbálkozás, az Android, ami azonban egyelőre határozottan nem iPhone-gyilkos. Addig viszont örülhet az Apple a 15 millió felé közelítő eladási mutatónak, az amatőr szoftverfejlesztők meg raklapszám keresik a pénzt az Apps Store-on.
Majdnem legyőzték a spammereket
A neten nagyjából minden változatlan: 2008-ban is a közösségi oldalak és videomegosztók – a Facebook és a YouTube – számítottak slágernek. Előbbi túllépte a százmillió felhasználót, és lenyomta a MySpace-t. Utóbbiról meg elég anynyi, hogy számos szakértő szerint Barack Obama egyenesen a YouTube-on nyerte meg az amerikai elnökválasztást. Az év vége felé aztán csatatérré változott az internet: a világ hadat üzent a spammereknek. Egyre-másra érkeztek a hírek a nagypályás levélszemét-terjesztők lekapcsolásáról, de valahogy még mindig nem csökkent számottevően a spammek száma.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.