2009. augusztus 11., 09:482009. augusztus 11., 09:48
A lassan-lassan kezdődő világgazdasági javulást kisiklathatják az emelkedő olaj- és nyersanyagárak. „A pénzügyi válsággal már foglalkoztak (a politikai döntéshozók), de a nyersanyagválsággal nem”, idézte a Goldman Sachs bankház figyelmeztetését a Financial Times a hétvégén. „Ha az olajárak fölmennek, akkor a központi bankok kettő között dönthetnek: vagy visszalökik a gazdaságokat a recesszióba, vagy hagyják gyorsulni az inflációt” – mondta a londoni gazdasági lapnak a Bank of America Merrill Lynch nyersanyagipari elemzője, Francisco Blanch. Szerinte amiképp a tavaly nyárig rekordra emelkedett kőolaj- és nyersanyagárak „a recesszió alábecsült okai” voltak, azonképp alábecsült az árak összeomlásának ösztönző hatása a világgazdaságra most.
Csakhogy az árak összeomlása már messze van. Igaz, a tavalyi árcsúcsok is messze vannak még, de az irányzat tartósan emelkedőnek tűnik, mióta márciusban feltámadt a remény a világgazdasági kilábalás iránt a piacokon. A világpiaci kőolajreferenciafajta, az északi-tengeri Brent ára tavaly július 11-én érte el minden idők csúcsát hordónként 147,50 dolláron, idén januárban alig került többe 30 dollárnál, de a múlt héten 76 dolláron is jegyezték.
Az ipari fémek közül az irányadó réz ára szintén tavaly júliusban hágott minden idők csúcsára, tonnánként 8940 dollárra, majd a tavalyi évet 3060 dolláron fejezte be – 56 százalékkal olcsóbban, mint 2007-et –, de pénteken 6130 dolláron végzett a londoni fémtőzsdén (LME), 100,33 százalékkal drágábban a tavaly év véginél. Az alumínium 30 százalékkal, az ólom 89 százalékkal, a nikkel 67 százalékkal drágább, mint tavaly év végén.
A múlt héten a Bank of England váratlan döntése – 50 milliárd fonttal 175 milliárd fontra emelte a mennyiségi enyhítése, vagyis a hitellel nem fedezett piaci kötvényvásárlásai keretét – már figyelmeztette a piacokat, hogy a várva várt föllendülés talán az eddig hittnél kevésbé lesz erős, írta a Financial Times.
A héten megjelenő adatok azonban némi fényt vethetnek arra, hogy a háttérben zajló, „alábecsült” fejlemények miként hatnak a jövőre. Az amerikai Fed pénzügy-politikai bizottsága (FOMC) szerdán tartja legközelebbi értekezletét. Bizonyosra vehető, hogy marad a majdnem zéró alapkamat, de a piac azt várja, lesz-e valami jelzés, hogy az amerikai központi bankrendszer esetleg növeli a kincstárjegyvásárlásra szolgáló, 300 milliárd dolláros keretét. A keret ugyanis szeptemberben várhatóan elfogy. Szintén aznap jelenik meg az amerikai külkereskedelem júniusi statisztikája. Elemzők szerint 28,5 milliárd dolláros hiányra kell számítani az amerikai kereskedelmi mérlegben a májusi 26 milliárd után: ez részben az olajimport emelkedő árát fogja tükrözni.
A piac a legnagyobb érdeklődéssel az amerikai kiskereskedelmi adatokat várja, amelyek csütörtökön jelennek majd meg. A roncsprémiumnak köszönhetően várhatóan 15 százalékkal több kocsit vettek az amerikaiak júliusban, mint júniusban. Ettől a teljes kiskereskedelmi forgalom talán 0,3 százalékkal is nőtt júliusban, miután júniusban még 0,6 százalékkal csökkent, és éves összehasonlításban a kiskereskedelem viszszaesése 5 százalékra mérséklődhetett a júniusi 6,5 százalékról.
Az autó- és benzinvásárlást leszámítva azonban a fellendülést, ha van egyáltalán, megfékezi a növekvő munkanélküliség és a csökkenő nominális átlagbér, tette hozzá a Financial Times. Az amerikai ipari termelés júliusi adatsora pénteken következik: az elemzők 0,1 százalékos havi növekedésben bíznak, ez lenne az első javulás kilenc hónapon belül.
Németország, Franciaország és az euróövezet második negyedévi GDP-alakulásáról csütörtökön adják ki az első becsléseket az illetékes statisztikai hivatalok. Az elemzői előrejelzések átlaga 0,4 százalékos GDP-csökkenést valószínűsít az euróövezetben a második negyedévről az első negyedévi, 2,5 százalékos mínusz után, rendre az előző negyedhez viszonyítva.
Éves összehasonlításban a visszaesés várhatóan még 5 százalékra romlott az első negyedévi, 4,9 százalékos mínuszról. Németországban az elemzők 0,2 százalékos visszaesést várnak a második negyedévről az első negyedévi, 3,8 százalékos mínusz után. Éves összehasonlításban a visszaesés 6,6 százalékra enyhülhetett 6,9 százalékról. Franciaországban a piac szintén 0,2 százalékos visszaesésre számít a második negyedévről az első negyedévi, 1,2 százalékos mínusz után, írta a Financial Times.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.