
2010. augusztus 03., 09:332010. augusztus 03., 09:33
A lej árfolyama ugyanakkor júliusban enyhe emelkedésnek indult a hónap elején mért minimumhoz képest, és lassan megközelítette az év elején mért szintet. A forint ugyanakkor nem tudta követni, így a magyar fizetőeszköz az egyetlen Európában, amely az év elejétől mostanáig folyamatosan veszített értékéből a közös európai pénznemhez képest.
Ez számszerűsítve annyit jelent, hogy mintegy négy százalékkal gyengült az euróhoz viszonyítva. A második legrosszabb teljesítmény a lejé. A magyar és a román fizetőeszköz ugyanakkor még egy negatív rekordot a magáénak tudhat: az euró mellett a dollárhoz képest is e két deviza veszítette a legtöbbet értékéből, 15, illetve 10 százalékkal gyengülve.
A legjobban viszont a cseh korona és a lengyel zloty szerepelt, mindkét valuta erősödött az uniós pénzhez viszonyítva, annak ellenére, hogy egyébként az euró is „megizmosodott” a világ jelentősebb fizetőeszközeihez képest. Az elemzők rámutatnak: Lengyelország azért maradt meg folyamatosan a befektetők kegyeiben, mert az országot elkerülte a térség többi államát sújtó gazdasági válság, a kelet-közép-európai régió új sztárja ugyanakkor Csehország, amely jelentős gazdasági eredményeket ért el idén.
„A lej júliusi erősödése kapcsán az elemzők megjegyzik: a román fizetőeszköz „kicombosodása” csalóka, mivel nem annyira a valós gazdasági teljesítményen alapszik, mint inkább a pénzpiacok önkorrekciós folyamatainak, amelyek révén ellensúlyozni próbálták a júniusban bekövetkezett jelentős értékvesztést” – mutatott rá Victor Safta, a kelet-közép-európai térség legnagyobb brókercégének számító X-Trade Brokers romániai fiókintézményének vezetője.
A felmérésből kiderül, hogy a cseh korona 3,55, a lengyel zloty 3,47, míg a lej 2,64 százalékos értéknövekedést ért el júliusban az euróhoz képest, így míg július elsején még 4,35 lejt kértek egy euróért, harmincadikán már csupán 4,23 lejt ért egy egységnyi közös fizetőeszköz. Mindez olyan körülmények között következett be, hogy az euró a dollárhoz képest 6,62, a jenhez 4,21, a kanadai dollárhoz, az orosz rubelhez és a svájci frankhoz képest pedig egyaránt mintegy három százalékkal erősödött.
A forint drámai esését júliusban az okozta, hogy „befagytak” a tárgyalások a magyar kormány és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) és az Európai Bizottság képviselői között. A magyar fizetőeszköz ugyanakkor valamelyest mégiscsak magához tért, így július 3-án már újra az elsejeihez közeli árfolyamon lehetett euróra váltani. Az euró értéknövekedése kapcsán egyébként az elemzők rámutatnak: az uniós pénznem múlt havi jó szereplésével is csupán kis részét faragta le annak a hátránynak, amelybe a világ vezető devizáival, az amerikai dollárral és a japán jennel szemben került.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.