Hirdetés

A bizalmatlansági indítvány megszavazására kérik a honatyákat a szakszervezetek

A parlament két házának együttes ülésén ismertették tegnap az Állítsátok meg a társadalmi genocídiumot! című bizalmatlansági indítványukat a szociáldemokraták. A kormány képviselői nem vettek részt az ülésen, a kabinetet mindössze Valentin Iliescu, a parlamenti kapcsolattartásért felelős államtitkár képviselte.

Bálint Eszter

2010. június 10., 10:242010. június 10., 10:24

A kormány megbuktatását célzó indítvány szerzői szerint a Boc-kabinet által kidolgozott megszorító intézkedések – köztük a közalkalmazotti bérek 25, a nyugdíjak 15 százalékos csökkentése – „aberráltak”, s ezekért a kormányon kívül Traian Băsescu államfő is felelősségre vonható. „A végső felelősség azonban a 471 képviselőé és szenátoré. Valamennyien felelősek a nemzet előtt, azok előtt, akik beléjük vetették bizalmukat. (…) Amikor a nép hangja tisztán kimondja, hogy rossz úton jártok, akkor egyetlen megoldásotok maradt, le kell mondani és haza kell menni” – áll az indítványban.

A szociáldemokraták közlése szerint az 1,4 millió közalkalmazott bérének 25 százalékos csökkentése alkotmányellenes, míg a nyugdíjak 15 százalékos lefaragása mind az 5,7 millió nyugdíjas esetében „visszaélés”, s egyben törvénytelen és alkotmányellenes cselekedet. Számításaik szerint azoknak a családoknak a 60–70 százalékában, ahol legalább az egyik fél a közszférában dolgozik, megélhetési gondok merülnek majd fel, még a mindennapi szükségleteiket sem fogják tudni kielégíteni. Közlésük szerint ez az arány jelen pillanatban 25 százalékos.

A PSD-s honatyák szerint nem a közalkalmazottak jelentik Románia gondját, „a költségvetés rákfenéjét a narancssárga klientúra képezi”. A bizalmatlansági indítvány szerzői ugyanakkor felszólítják a PDL, az RMDSZ, valamint a független honatyákból megalakult UNPR képviselőit, szenátorait, hogy „vágják el ennek az illegitim és kompromittált kormánynak a gordiuszi csomóját”. „Esély nyílik arra, hogy véget érjen a Cotroceni-ből irányított konfliktuskereső és machiavellista politikának, egy ember, illetve személyes projektjei kiszolgálásának” – mutatnak rá az indítványban, amelyről a parlament két házának keddi együttes ülésén szavaznak a honatyák.

Amennyiben a többség igennel szavaz, megbukik a Boc-kormány. Ha azonban az ellenzéknek nem sikerül többséget szereznie – a szociáldemokraták korábbi közlése szerint 20-21 voksra van még szükségük –, akkor sem adják fel, az alkotmánybírósághoz fordulnak jogorvoslatért.

Hiányolt államfő

Victor Ponta PSD-elnök a bizalmatlansági indítvány szövegének ismertetésekor leszögezte, a szöveg ismertetésekor nem is feltétlenül Emil Boc kormányfőnek kellett volna részt vennie, hanem Traian Băsescunak, aki meghozta a bírált döntéseket. „Egyetlen embernek kellett volna itt lennie, Traian Băsescu államfőnek. Formális, udvariassági gesztus lett volna Emil Boc részvétele, hiszen ezeket a döntéseket Traian Băsescu hozta meg, Boc úr csak egyszerű kivitelező” – fogalmazott a legnagyobb ellenzéki párt elnöke.

Emil Boc sóhaja, Buzek biztatása

Miután a parlament két házának együttes ülésén a romániai reformok fontosságáról értekezett, Emil Boc kormányfővel is találkozott tegnap Jerzy Buzek, az Európai Parlament bukaresti látogatást tevő elnöke. A miniszterelnökkel folytatott megbeszélésen leszögezte, hogy néhány évvel a megszorító intézkedések alkalmazását követően mind a hatóságok, mind pedig az egyszerű román állampolgárok büszkék lesznek a lépésre. Kijelentésére – hírügynökségi jelentések szerint – Boc felsóhajtott, s szemét a plafonra szegezve bólogatott. Buzek ugyanakkor leszögezte, válsághelyzetben valamennyi társadalmi partnernek felelősségtudatról kell tanúbizonyosságot tennie.

„Tudatában vagyok, hogy nagyon sok romániai család számára ez egy nehéz periódus, de ugyanakkor meggyőződésem, hogy a megpróbáltatások ideje után siker következik” – fogalmazott az EP elnöke. Jerzy Buzek egyébként parlamenti felszólalásában is úgy vélekedett, hogy a politikusoknak akkor is meg kell hozniuk a „helyes döntéseket”, ha népszerűségük ezáltal csökken a választók körében. Mint hangsúlyozta, Romániának végre kell hajtania a reformokat, mivel a gazdasági válság idején nagyon fontos meghozni a helyes döntéseket még akkor is, ha időnként ezért magas árat kell fizetniük a politikusoknak.

Rámutatott: ugyanezt mondta el néhány nappal ezelőtt Görögországban, és a következő időszakban ezt az üzenetet továbbítja személyesen a gazdasági válság által erőteljesen sújtott Spanyolországnak és Portugáliának is. Buzek emlékeztette a honatyákat arra, hogy tőlük függ a reformintézkedések elfogadása, és arról biztosította őket, hogy az Európai Unió szolidáris lesz Romániával a válság idején is.

Meggyőzőmaraton a Székelyföldön

A Hargita, Maros, illetve Kovászna megyei szakszervezetek valóságos karavánokat szerveznek az elkövetkező napokban a megyék parlamenti képviselőinek, szenátorainak területi irodáihoz, hogy megpróbálják valamennyiüket rávenni, hogy szavazzák meg a szociáldemokraták bizalmatlansági indítványát, megelőzve ezzel, hogy életbe lépjenek a megszorítások. Az öt országos szakszervezeti tömb Hargita megyei tagjai tegnap plakátkampányba kezdtek, hogy rávegyék az RMDSZ-es honatyákat, hogy szavazzák meg a bizalmatlansági indítványt, pénteken pedig sorra járják a szenátorok, képviselők helyi irodáit, hogy személyesen is próbálják valamennyiüket meggyőzni igazukról.

Szombaton 12 órára pedig a prefektúra székházában nyilvános vitára várják a szakszervezetiek a szövetségi honatyákat. „Mi választottunk meg, most ti döntötök életünkről vagy halálunkról! Szavazzatok a nyugdíjak, fizetések szinten tartása mellett! Ne voksoljatok ellenünk! Szavazzátok meg a bizalmatlansági indítványt! A koncot vagy a népet választjátok?” – áll a tegnap Csíkszeredában kiragasztott 200, a megyei honatyák képeivel ellátott plakáton. Várhatóan ma hasonló plakátokat ragasztanak ki Gyergyószentmiklóson, pénteken pedig Székelyudvarhelyen.

Dankó Éva, a CNSLR Frăţia szakszervezeti tömb Hargita megyei vezetője ugyanakkor bejelentette, hogy kedden, a bizalmatlansági indítványról való szavazás napján egy busznyi hargitai szakszervezeti tag utazik a Bukarestbe meghirdetett tüntetésre, s szintén aznapra az egészségügyi alkalmazottakat tömörítő Sanitas szakszervezet figyelmeztető sztrájkot hirdetett meg. Bong Vilmos, az Alfa Kartell szakszervezeti tömb Kovászna megyei elnöke is közölte, a hét végén szeretnének találkozni a megye RMDSZ-es képviselőivel, szenátoraival, ezirányú kérésüket tegnap közölték Tamás Sándorral, a szövetség Kovászna megyei elnökével. Maros megyében mintegy 300 szakszervezeti tag tüntet várhatóan csütörtökön és pénteken a megye PDL-s és RMDSZ-es honatyáinak területi irodája előtt – jelentette be tegnap Călin Orlando Cociş, a CNSLR Frăţia Maros megyei vezetője. Hozzátette: személyesen is megpróbálnak majd a lehető legtöbb képviselővel és szenátorral is beszélni.

Hirdetés

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 27., szombat

Július 1-től lép hatályba a 3 eurós uniós vámszabály

Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.

Július 1-től lép hatályba a 3 eurós uniós vámszabály
Hirdetés
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.

A GDP-nek is „befűt” a kánikula
A GDP-nek is „befűt” a kánikula
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

2026. június 26., péntek

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét

Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét
2026. június 26., péntek

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank

A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter

Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter
2026. június 25., csütörtök

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék

Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék
2026. június 25., csütörtök

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat

Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE
2026. június 24., szerda

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben

Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben
2026. június 24., szerda

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára
Hirdetés
Hirdetés