Hirdetés

A szolgáltatók kezében a villanyszámlák értéke: nem szólhatnak bele az állami hatóságok az árpolitikába

Még nem sikerült a végére járni. A héten születhet döntés a szabadpiaci villanyáram-szerződések ügyében •  Fotó: Gábos Albin

Még nem sikerült a végére járni. A héten születhet döntés a szabadpiaci villanyáram-szerződések ügyében

Fotó: Gábos Albin

Csak javasolni tudják az állami hatóságok a villanyáram-szolgáltatóknak, hogy egyelőre ne emeljenek árakat azoknak a lakossági fogyasztóknak az esetében, akik még nem kötöttek új szerződést a liberalizált piacon. A vonatkozó rendeletet a héten fogadhatják el. A szakhatóság szerint a szolgáltatók hajlandónak mutatkoztak a kedvezményes ár biztosítására.

Bíró Blanka

2021. január 18., 07:572021. január 18., 07:57

2021. szeptember 10., 12:122021. szeptember 10., 12:12

Bár korábban úgy tűnt, hogy január 15-ére megoldás születhet a nem megfelelően kommunikált energiapiaci liberalizáció miatt kialakult helyzetre, a bukaresti hatóságok még nem hoztak a polgárokat megnyugtató döntést a témában. Márpedig mintegy hatmillió, eddig a szabályozott energiapiacon levő háztartási fogyasztó számára érkezhet nagyobb összegű villanyszámla, ha rövidesen nem rendeződik a helyzet.

Az ugyanis már biztos, hogy a szerződéskötés elmaradása esetén alkalmazott egyetemes szolgáltatások árai akár 10–20 százalékkal is magasabbak, mint az eddig alkalmazott szabályozott ár.

Hirdetés

Az energiaügyi minisztérium, valamint az Országos Energiaár-szabályzó Hatóság (ANRE) próbálkoznak, hogy időt nyerjenek a fogyasztóknak anélkül, hogy a szerződéskötés eltolódása esetén magasabb díjszabásra kényszerüljenek. A megoldás azért sem egyszerű, mert úgy kell a szabályozást elfogadni, hogy tulajdonképpen már nem avatkozhatnak be a január elsejétől liberalizált, tehát nem szabályozott energiapiac árpolitikájába. A labda tehát a vállalatok térfelén pattog, a fogyasztók pedig mindössze abban reménykedhetnek, hogy szolgáltatójuk nem sózza rájuk az emelt egyetemes szolgáltatási rendszer árait attól tartva, hogy hosszú távon elveszítheti az ügyfeleit. Ugyanakkor

a fogyasztók körében riadalmat okoz a bizonytalanság, egyre többen hajlandók sorokat kiállni, hogy pontos információkat szerezzenek, megkössék az új szabadpiaci szerződést, és biztosan elkerüljék a drágítást.

Nyugtat a miniszter, de nem avatkozhat be

Az aggódó fogyasztókat próbálta nyugtatni Virgil Popescu energiaügyi miniszter, aki a hírtelevízióknak nyilatkozva azt mondta, nem sürgős az új szerződés megkötése. Azt ígérte, január 15-e után sürgősségi kormányrendelettel szabályozzák, hogy a szolgáltatók az egyetemes szolgáltatási rendszer árai helyett ajánlják fel a legkedvezőbb szabadpiaci díjszabást.

Idézet
Nem kényszerítünk hatmillió embert, hogy egy-két hónap alatt, vagy meghatározott időtartam alatt kössenek új szerződést, hanem a szolgáltatókat kötelezzük, hogy ajánlják fel a legkedvezőbb szabadpiaci árat”

– mondta napokkal ezelőtt a miniszter.

Azonban úgy tűnik, ez a forgatókönyv mégsem egyszerűen kivitelezhető, hiszen éppen a liberalizációval megy szembe, ha bármire is kötelezik a szolgáltatókat.

„Az árliberalizációról szóló uniós irányelveknek mond ellent, ha a gazdasági minisztérium vagy az energiaár-szabályzó hatóság beleavatkozik a szolgáltatók árpolitikájába.

Idézet
Ha valaki megszabja, hogy milyen áron kell számlázni a villamos energiát, azt jelentené, hogy visszatérünk a szabályozott piachoz”

– jelentette ki a Krónika megkeresésére Nagy-Bege Zoltán, az ANRE alelnöke. Rámutatott: arra a következtetésre jutottak, hogy nem avatkozhatnak be a két hete teljesen liberalizált piac alakulásába.

Kedvezmény az egyetemes szolgáltatói díjszabásra

Amint arról korábban írtunk, a hatóság már a múlt héten közvitára bocsátott egy tervezetet, ám a Versenyhivataltól és a szolgáltatóktól is több módosítási javaslatot kaptak, ezért kidolgoztak egy teljesen új változatot, amit máig lehet véleményezni, és szerdán tárgyalja a szabályozó tanács. Ez a tervezetet lehetőséget nyújt a szolgáltatóknak, hogy kitolják a határidőt új szerződések megkötésére áremelés nélkül, és azt is javasolja, hogy a szolgáltatók „bombázzák” további információkkal a fogyasztókat, amíg az új szerződést megkötik – részletezte az ANRE alelnöke. A határozattervezet ugyanakkor leszögezi, hogy minderre lehetőséget biztosítanak a szolgáltatóknak, de nem kötelezik őket.

A szolgáltatók több ízben is kiküldhetik ajánlatukat a lakossági fogyasztóknak •  Fotó: Pinti Attila Galéria

A szolgáltatók több ízben is kiküldhetik ajánlatukat a lakossági fogyasztóknak

Fotó: Pinti Attila

A dokumentumban azt a megoldást vázolták, hogy a szolgáltató hat hónapra az egyetemes szolgáltatási rendszer árait számlázza ugyan, de kedvezménnyel, és a kedvezmény épp az egyetemes díjszabás és a legjobb szabadpiaci árajánlat közötti különbség lehet.

A tervezetben arra is javasolnak megoldást, hogy elkerüljék a torlódást az ügyfélszolgáltatói központoknál.

Ennek érdekében a szolgáltató minden hónapban a számlával kiküld egy űrlapot, amelynek a formáját is előírják a határozatban. Ebben választási lehetőséget biztosítanak a fogyasztónak, hogy kiválassza azt a szabadpiaci árajánlatot, ami alapján a hat hónapra szóló kedvezményt kapja. A fogyasztó az űrlapon kiválasztja az ajánlatot, kipipálja, melyik változat felel meg neki, aláírja és visszajuttatja postán a szolgáltatónak. Ez már új szabadpiaci szerződésnek számít, és nem kell alkalmazni a továbbiakban az egyetemes szolgáltatási rendszer árait. Miután a szolgáltató megkapta az aláírt űrlapot a kiválasztott opcióval, a következő számlával kiküldi a szerződést, amivel a fogyasztónak már nem kell semmit tennie, csak neki is lesz egy példánya. Ezzel a folyamat lezárul, a fogyasztó kikerül a szabályozott díjszabáson levő ügyfelek adatbázisából, a szabadpiacon megkötött szerződés alapján kapja a szolgáltatást.

A verseny alakíthatja a piacot

Nagy-Bege Zoltán lapunk kérdésére hangsúlyozta, továbbra is fennáll a lehetőség, hogy a lakossági fogyasztók online vagy a kapcsolattartó központokban kössenek új szerződést, ezzel a lehetőséggel próbálják egyszerűsíteni a folyamatot, csökkenteni az ügyfélfogadó irodáknál a torlódást.

Minden fogyasztó eldöntheti, miként jár el, mint ahogy az egyetemes szolgáltatási rendszer áraira számolt kedvezmény is csak lehetőség, de nem kötelezettség a szolgáltatóknak.

A hatóság alelnöke hangsúlyozta, a szolgáltatóknak kellene a napokban nyilvánosságra hozniuk, hogy mi a szándékuk a tervezet alapján, nyújtanak vagy sem kedvezményt. Erről a hatóság egyeztetett a cégekkel, és a visszajelzésekből az körvonalazódik, hogy hajlandóak megadni a kedvezményt.

A múlt héten különben a CEZ már kiadott egy sajtónyilatkozatot, hogy kitolták a határidőt június végéig, és nem alkalmazzák az egyetemes szolgáltatási rendszer megemelt árait. „Abban bízunk a többi szolgáltató is követi a példát, a fogyasztó javára válik, ha a nagy szolgáltatók egymás között elkezdenek versengeni” – szögezte le Nagy-Bege Zoltán.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.

A GDP-nek is „befűt” a kánikula
A GDP-nek is „befűt” a kánikula
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

Hirdetés
2026. június 26., péntek

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét

Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét
2026. június 26., péntek

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank

A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank
2026. június 26., péntek

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter

Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter
Hirdetés
2026. június 25., csütörtök

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék

Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék
2026. június 25., csütörtök

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat

Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat
2026. június 24., szerda

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben

Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben
2026. június 24., szerda

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára
2026. június 24., szerda

Ázsiai vendégmunkások Romániában: mennyivel keresnek jobban, mint otthon?

Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?

Ázsiai vendégmunkások Romániában: mennyivel keresnek jobban, mint otthon?
Hirdetés
Hirdetés