A mezőgazdasághoz kellenek gépek, területek, támogatás, de a legfontosabb a szeretet Orbán László vízmérnök, gazda szerint, aki már fiatalon megtapasztalhatta a mezőgazdász életet. A kezdetekről, a mindennapokról és terveiről kérdeztük a mezőveresegyházi gazdát.
2022. július 11., 08:172022. július 11., 08:17
Orbán László számára kikapcsolódás a gazdálkodás a napi nyolcórás munka után
Fotó: Zoltán Ildikó
A mezőgazdasághoz kellenek gépek, területek, támogatás, de a legfontosabb a szeretet Orbán László vízmérnök, gazda szerint, aki már fiatalon megtapasztalhatta a mezőgazdász életet. A kezdetekről, a mindennapokról és terveiről kérdeztük a mezőveresegyházi gazdát.
2022. július 11., 08:172022. július 11., 08:17
Orbán László számára kikapcsolódás a gazdálkodás a napi nyolcórás munka után
Fotó: Zoltán Ildikó
A Beszterce-Naszód megyei Mezőveresegyháza dombjai között, távol a civilizációtól fekszik az Orbán-tanya. Évekkel ezelőtt még három ház állt ezen a területen, amelyben élet is volt, viszont mára már egy lélek sincs. Orbán László és családja 20 éve vették meg az egyik ingatlant, melyet önköltségből, évről évre újítottak fel.
Orbán László 27 évesen kötelezte el magát a gazdálkodás mellett. Nagyszüleitől a forradalom után örökölt nagyjából harminc juhot, melyeket a faluban tartott. Mivel nőtt a juhállomány, a tanyára költöztette az állatokat, és itt terjeszkedett, földeket vásárolt, folytatta a mezőgazdasági tevékenységet.
Mezőség szerelmesei. A gazdálkodás mellett múzeumot és táncházat is terveznek a tanyán
Fotó: Zoltán Ildikó
A háztól néhány méterre található istállókat rendre építette, szükség szerint. Kettőt az állatoknak, és kettőt a szénának. A farm több mint 100 hektáron fekszik, a terület nagyobb része legelő. A földeket egyedül kell megdolgoznia, csak néha sikerül napszámost találnia.
A tanyán disznókat és baromfikat is tart a ház részére, viszont sertést elmondása szerint manapság nem éri meg tenyészteni, mert drága a kukorica, és „megeszi a saját árát”. Nincsenek vevők, a vágóhidak inkább Kínából hozzák a húst, mintsem az itteni farmerektől vegyék meg – panaszolta ugyanakkor.
Fotó: Zoltán Ildikó
A mezőveresegyházi gazda azt vallja, csak akkor érdemes mezőgazdasággal foglalkozni, ha vannak gépek, nagyobb terület és finanszírozás. A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) támogatásából gázolajat, műtrágyát és gépeket tudnak vásárolni, viszont saját ráfordítás is szükséges a fejlődéshez.
„Én nagyon szeretem a csendet, és itt senkit nem zavarok. Számomra kikapcsolódás ezen a helyen lenni és dolgozni. Mint mindennek, ennek az életstílusnak is vannak hátrányai. Vízmérnök vagyok Besztercén, és miután ott ledolgoztam a nyolc órát, jövök a farmra, és folytatom itt a munkát. Nyáron nehezebb, mert mindennap itt vagyok, és ilyenkor kevés időt tudok tölteni a családommal.
– részletezte Orbán László. Hozzátette, szeretné, ha a gyerekei továbbvinnék a farmot, és fejlesztenék azt.
Fotó: Zoltán Ildikó
A közeljövőben ugyanakkor több gépet szeretne vásárolni, hogy könnyebben tudja megdolgozni a földeket. Nagyon szereti a Mezőséget, ezért feleségével közösen tovább akarják vinni a tradíciókat. Múzeumot szeretnének berendezni a tanyán, és táncházat is szerveznének az udvaron levő csűrben.
Fotó: Zoltán Ildikó
Fotó: Zoltán Ildikó
Fotó: Zoltán Ildikó
Fotó: Zoltán Ildikó
Fotó: Zoltán Ildikó
Fotó: Zoltán Ildikó
Fotó: Zoltán Ildikó
Fotó: Zoltán Ildikó
Fotó: Zoltán Ildikó
Fotó: Zoltán Ildikó
Fotó: Zoltán Ildikó
Fotó: Zoltán Ildikó
Fotó: Zoltán Ildikó
Fotó: Zoltán Ildikó
Fotó: Zoltán Ildikó
Fotó: Zoltán Ildikó
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint májusban 11 970 személynek folyósítottak különleges nyugdíjat, 13-mal többnek, mint előző hónapban.
Az első négy hónapban 2,508 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1 százalékkal (24 500 toe-val) kevesebbet, mint 2025 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szombaton közölt adataiból.
szóljon hozzá!