
Fotó: Facebook/Parlamentul Romaniei - Camera Deputatilor
A különleges nyugdíjak „racionális” rendezésére készül a kormány. Dan Barna kormányfőhelyettes, az USR–PLUS pártszövetség társelnöke kedden úgy fogalmazott, a nyugdíjba vonult honatyák különleges juttatásával kezdené meg a hárompárti kormánykoalíció a speciális nyugdíjak eltörlését, már az elkövetkező hetekben összehívnák együttes ülésre a parlament két házát.
2021. február 02., 15:232021. február 02., 15:23
2021. február 02., 17:102021. február 02., 17:10
Mint mondta, a polgármesterek különleges nyugdíjának eltörlésével is próbálkoznának, mint ahogy az összes többi speciális juttatás felszámolására is törekszenek, ám utóbbiak esetében külön jogszabályokra lesz szükség.
A politikus kedden a Digi 24 hírtelevízió műsorában úgy nyilatkozott, a koalíció „racionálisan” akar eljárni a különleges nyugdíjak ügyében.
Volt rá néhány, tökéletesen teátrális próbálkozás tavaly is a régi parlament részéről, annak tudatában, hogy a kezdeményezés alkotmányellenes. A mi hozzáállásunk racionális és pragmatikusan megvalósítható” – fogalmazott Dan Barna. Mint részletezte, a honatyák különleges juttatásával indítanának az elkövetkező időszakban, a parlament két háza pedig együttes ülés keretében törölhetné el ezeket a juttatásokat. „Ezt meg lehet tenni, nincsenek alkotmányossági gondok” – jegyezte meg a miniszterelnök-helyettes. Hozzátette:
amelyek kapcsán egy éves halasztásról született korábban döntés. „A közigazgatási törvénykönyv módosítását tervezzük idén, és hatályon kívül fogjuk helyezni a vonatkozó előírást. Legyen nagyon világos, nem jogosít fel különleges nyugdíjra a polgármesteri tisztség. A hozzájárulás elégséges kritérium” – szögezte le Dan Barna.
A többi különleges nyugdíj kapcsán viszont meglátása szerint csak külön jogszabályokkal lehet eljárni, lépésről lépésre terveznek haladni az alkotmánybíróság által megállapítottak mentén.
– mondta a kormányfőhelyettes.
Amint arról beszámoltunk, a 2016–2020-as időszakban 60 százalékkal nőttek a különleges nyugdíjakra fordított kiadások Romániában olyan körülmények között, hogy a legkisebb fizetések adója az egyik legmagasabb az Európai Unióban – irányította rá a figyelmet Claudiu Năsui gazdasági miniszter.

A 2016–2020-as időszakban 60 százalékkal nőttek a különleges nyugdíjakra fordított kiadások Romániában olyan körülmények között, hogy a legkisebb fizetések adója az egyik legmagasabb az Európai Unióban – irányította rá a figyelmet Claudiu Năsui gazdasági miniszter.
– jelentette ki hétfőn Kelemen Hunor, a szövetség elnöke. Az Agerpres hírügynökség szerint a miniszterelnök-helyettes úgy fogalmazott: egyetértenek az összes speciális nyugdíj eltörlésével, és „semmilyen más variánst nem támogatnak”. Amikor azt kérdezték, hogy egyetért-e az USR javaslatával, hogy töröljék el a közméltóságok különleges nyugdíját, Kelemen azt mondta: a törvény előtt minden polgár egyenlő, ezért a speciális nyugdíjakat minden társadalmi és szakmai kategória esetében el kell törölni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
szóljon hozzá!