
Fotó: Gazprom/Facebook
A Gazprom európai ügyfeleinek többsége áttért arra, hogy a gázért rubelben fizessen – jelentette ki Alekszandr Novak orosz miniszterelnök-helyettes csütörtökön a Szentpétervári Nemzetközi Gazdasági Fórumon.
2022. június 17., 10:132022. június 17., 10:13
„Úgy gondolom, hogy azok az európai fogyasztók, akik kifejezték a váltási szándékukat, váltottak. Ha a teljes fogyasztás mennyiségét vesszük, ez körülbelül 90-95 százalék” – mondta.
Novak úgy vélekedett, hogy az európai országok, amelyek tavaly összességében mintegy 350-400 milliárd eurót fizettek az energiaforrásokért, idén mintegy 400 milliárd euróval fognak túlfizetni. Mint mondta,
„A hazánk energetikai nagyhatalom, a gáz mintegy 23 százalékát mi szállítjuk a világpiacra, és ugyanilyen arányban az olajat és az olajtermékeket is. Ezért az olaj- és olajtermék-szállítások számos országba történő betiltásáról hozott tisztán politikai döntések kihívást jelentenek mind Oroszország, mind az egész olajipar számára” – hangoztatta.
„Az Egyesült Államokban rekordárakat látunk a benzinkutakon, az Egyesült Királyságban és az EU-ban az ár eléri a 2,5 eurót. A fogyasztói árak, a közüzemi költségek emelkednek, az infláció az Egyesült Államokban eléri a 8,6, Európában meghaladja a 6 százalékot.
– tette hozzá. Alekszej Miller, a Gazprom gázipari óriáscég vezérigazgatója a szentpétervári fórumon elmondta, hogy egyelőre nem született megoldás a Németországba az Északi Áramlaton keresztül történő gázszállítások mennyiségének visszaállításáról.

Az orosz állami Gazprom vállalat manipulálta a földgázpiacot Virgil Popescu energiaügyi miniszter szerint, aki úgy látja, amíg Európa függ az orosz gáztól, nem csökkennek vissza az árak a 2021-es szintre.
Elmondta, hogy a Siemens a szankciók miatt nem tudja a kanadai javítóüzeméből az ott karbantartott turbinaberendezést visszaszállítani a portovajai kompresszorállomásra. Közölte, hogy a Gazprom nem sértődött meg az emiatt bekövetkezett áremelkedés miatt.
Miller kijelentette, hogy az Északi Áramlat-2 gázvezeték bármikor üzembe helyezhető. Mint mondta, a csővezeték áll, de az orosz gazdaság nem: a létesítmény kihasználatlan kapacitását átcsoportosították az ország északnyugati körzetének ellátására, aminek nyomán a helyi kormányzók termelési kapacitásik fejlesztésébe kezdtek.

A Gazprom leállította a gázszállítást a bolgár Bulgargaz és a lengyel PGNiG vállalatnak, mivel nem fizettek rubelben a megállapított határidőn belül – erősítette meg szerdai közleményében az orosz gázipari holding.
Miller egyébként úgy vélekedett, hogy megújuló energiaforrások nem jelentenek „szalmaszálat” Európa energiaszektorának megmentéséhez. „Ami a megújuló energiaforrásokat illeti, ez egy kísérlet arra, hogy (az európaiak) mások kárára szerezzék meg az erőforrásaikat.
A megújuló energiaforrások környezetvédelmi szempontból még nagyobb szénlábnyomot jelentenek” – mondta, rámutatva, hogy a megújulók nem életképesek tartalékolás nélkül.
A Gazprom közölte, hogy technikai megállapodást írt alá a kínai CNPC vállalattal a Kínába irányuló orosz gázszállítások távol-keleti útvonaláról, amely rögzíti a gázvezeték határokon átnyúló szakaszának főbb műszaki paramétereit, valamint a szállítandó gáz fizikai és kémiai paramétereit.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.
Az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) szombaton közölt adatai szerint májusban 11 970 személynek folyósítottak különleges nyugdíjat, 13-mal többnek, mint előző hónapban.
Az első négy hónapban 2,508 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1 százalékkal (24 500 toe-val) kevesebbet, mint 2025 azonos időszakában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) szombaton közölt adataiból.
szóljon hozzá!