2009. augusztus 04., 08:522009. augusztus 04., 08:52
Évtizedek óta szívesen napoznak és lubickolnak a nagyváradiak a partiumi megyeszékhely igazi szabad strandján, amelyet a köznyelvben Szilvásként emlegetnek. A fás-kavicsos part enyhén lankás itt, a folyómeder pedig homokos, épp kellemes a fürdőzéshez, a víz pedig közepesen mély és csendes folyású, mivel a kirándulóhely épp egy gát előtt terül el. A Szilvás akár gyalog is könnyen megközelíthető: a városi strandtól mintegy tízperces sétába telik idáig lejönni. Most azonban úgy tűnik, előbb-utóbb eltűnhet ez a kikapcsolódási lehetőség: a nyár elején a városi önkormányzat megadta az engedélyt egy vállalkozásnak, hogy készítse el egy hatalmas üdülőközpont tervét, amely a jelenleg a fürdőzők által szabadon használt területen állhat majd.
A nagyváradi székhelyű Macio Kft.-t egy olasz üzletember, Massimo Burtet képviseli. Ez a vállalat birtokolja a telek egy részét, de mint a városháza sajtóosztálya tájékoztatott, nem biztos, hogy épp ők fognak építkezni is, csak az engedélyt kellett kérvényezniük tulajdonosként. Ennek megfelelően több létesítmény építésére is elkészülhet a városrendezési terv: egy nyolcemeletes szálloda, egy négyemeletes szabadidőközpont épülhet, s a tervben szerepel néhány sportpálya, egy úgynevezett mesterséges „beach” (tengerpart), illetve egy vízparti bár és az ezekhez szükséges parkolók létrehozása.
| Mundrucz József |
Az utóbbi hetek kánikulai hőmérséklete sok váradit csalogatott ki a folyópartra, így tegnapi terepszemlénken is számos fürdőzőt és napozót lencsevégre kaphattunk. A fürdőhely „őrizői” egy középkorú házaspár, akik a parton eszkábált kalyibában laknak immár húsz éve. A férfi, Mundrucz József a kirándulóhely egyetlen bárjában, a Meduzában dolgozott, amíg az be nem zárt. Most a tulajdonos másik kocsmájában, a városközpontban kapott munkahelyet. „Ha tetszene látni, mi folyik itt éjszaka, el sem hinné” – kezdi történetét.
Elmondja, nemcsak nappal, de éjnek évadján is népszerű a környék, de akkor már csak olyanok járnak itt, akik rosszban sántikálnak. Mundrucz József minden reggel összeszedi a rengeteg szemetet, amit a fürdőzők hagynak maguk után, bár senki nem fizet neki ezért. „Én szégyellem, ha szemétdomb van itt, pedig nem én szemetelek” – magyarázza. „Nem fognak itt építeni semmit” – mondja az asszony, Tarr Anikó. Azt mutatja, hol húzódik az ivóvízvezeték – biztos benne, hogy amiatt nem kap majd építkezési engedélyt a vállalkozó.
A kunyhó körül ebek lézengenek, egy ott kiránduló család kislánya egy selymes bundájú kiskutyát vesz fel az ölébe. Egy ott fürdőző úriember, Márián Antal kérdésünkre nosztalgiával meséli, milyen is volt az élet a Szilvásban néhány évtizeddel ezelőtt. Elmondja: ötven éve kifejezetten a város krémje járt ide, színészek, elöljárók, olyan emberek, akik tudtak és akartak vigyázni a környezetükre. „Akkor váradi polgárok jártak a Szilvásba, most meg váradi lakosok, ha érti a különbséget” – kacsint oda.
Ahhoz, hogy a tervezett üdülőkomplexum megépülhessen, valóban szükség van még a Nagyváradi Vízmű Rt. engedélyére, mivel a területen több vezetékhálózat is van a földfelszín alatt, illetve zöld utat kell adnia a Körösök Vízügyi Igazgatóságának is.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.
Bár úgy tűnik, még mindig megosztja a romániai társadalmat az ázsiai vendégmunkások foglalkoztatása, napról napra több nepálit, indiait vagy éppen Srí Lanka-it láthatunk az erdélyi városok utcáin. De miért éri meg ázsiaiként Romániában munkát vállalni?
Az Európai Bizottság 2,25 milliárd eurót folyósított kedden Romániának az országos helyreállítási tervhez (PNRR) kapcsolódó negyedik kifizetési kérelem alapján.
A Pavăl testvérek leküzdötték az utolsó akadályt is: a Dedeman tulajdonosaié lehet a Carrefour romániai üzletága. A Versenytanács úgy döntött ugyanis, hogy a Carrefour Románia felvásárlása nem versenyellenes.
Az Európai Unióban 20,7 százalékkal drágultak májusban éves összevetésben a személyes közlekedéshez használt üzemanyagok és kenőanyagok, miután áprilisban 20,8 százalékos, márciusban pedig 12,9 százalékos növekedést mértek.
Megérkeztek a piacokra a nyár nagy kedvencei, a görögdinnyék, azonban kérdés, hogy vajon amit megvásárolunk, az Görögországban, vagy pedig a dél-romániai Dolj megye márkanévvé vált településén, Dăbuleni-ben termett.