Hirdetés

Mérsékelt drágulások áfaemelés után

•  Fotó: Bone Ewald

Fotó: Bone Ewald

Vásárlóbarát üzletpolitikát próbál folytatni az általános forgalmi vagy hozzáadottérték-adó (áfa/TVA) 19 százalékról 24 százalékra történt emelését követően szinte valamennyi erdélyi és partiumi bolt tulajdonosa. Mint a Krónika kérdésére elmondták, ahol csak lehetett, még nem emeltek árat, s ahol muszáj volt, ott is mindössze néhány banival drágítottak. „Az általános forgalmi adó nem a kereskedőé és nem a gyártóé, hanem az államé. A kereskedelemben egyik felől bejön, a másik felől kimegy. Így az áfaemelést a fogyasztó érzi meg, aki a láncszem végén van, aki utoljára vásárol és fizet” – emlékeztetett Bodor Lóránt, a sepsiszentgyörgyi Mimy-Zup üzletlánc ügyvezető igazgatója, amikor arról kérdeztük, hogy jártak el az áfaemelés kapcsán.

Krónika

2010. július 07., 09:582010. július 07., 09:58

Bodor Lóránt elmondta, emberfeletti munkával, egész éjszaka dolgozva oldották meg az újraárazást. Munkájukat az is nehezítette, hogy az éjjel-nappali rendszerben nyitva tartó üzletekben a vásárlók kiszolgálásával párhuzamosan kellett módosítaniuk az árakat. A díjszabásokat az áfaemelés után géppel állították át, így pontosan öt százalékkal növelték. Ezzel a módszerrel furcsa árakkal kénytelenek dolgozni, például 2,82 lejt vagy 1,97 lejt kérnek el egy termékért. Bodor Lóránt elmondta, ezt a következő bejöveteleknél kijavítják. Amikor új árut kapnak, nem kell az egész raktáron levő készletet újraárazni, a friss behozatal árát manuálisan tudják szabályozni, tudtuk meg. Ez esetben a banis árakat lefele kerekítik, ez például egy kifli esetében 2-3 banis veszteséget jelent a kereskedőnek.

Több mint ötszázalékos áremelés

„Óhatatlanul nőttek az árak, és valamelyest visszaesett a forgalmunk” – vonta le az áfaemelés óta eltelt öt nap következtetését Magyari Edit, aki egy tömbház alatti kisboltot működtet Marosvásárhely legnagyobb lakónegyedében, a Tudorban. A városban tucatnyi kenyérüzletes hálózattal rendelkező TimKo tulajdonosai viszont úgy döntöttek: egyelőre nem emelnek árakat. Egyik elárusítónőjük lapunknak elmondta: nem lenne tisztességes áremeléssel válaszolni a csökkenő vásárlóerőre. Nem ugyanez a megfontolás tapasztalható a város zöldséges piacain, ahol ahelyett, hogy a hazai zöldségek és gyümölcsök ára július beköszöntésével csökkenne, szinte napról napra nő. Mind az őstermelők, mind a viszonteladó több mint 10 százalékkal növelték meg a paradicsom és a paprika árát, és jó pár lejjel kerekítették fel a cseresznye és a meggy ellenértékét is.

A cigaretta drágult leginkább, a kereslet maradt

Általában tíz banival drágábbak a nagyváradi kisboltokban kapható élelmiszerek is. A város Rogériusz lakónegyedének egyik eldugott sarkában működő ábécé tulajdonosa a Krónikának elmondta: csak azok a termékek drágábbak, amelyeket július elseje után, már az új áfakulcs-csal hoztak a beszállítók. Tíz-tizenöt baninál többel viszont azóta sem ment fel az ára az alapélelmiszereknek, az árrés pedig nem nőtt. A forgalmas rogériuszi piac közelében lévő egyik kisbolt tulajdonosa, Rodica Brade is úgy nyilatkozott, nem érdemes ennél jobban drágítani, hiszen az csak elüldözné a vevőket. „Nagyon megijedtek az emberek, amikor megtudták, hogy nő az áfa. De én könyvelő vagyok, kiszámoltam magamnak, és igazam volt: nincs olyan nagy baj, mint elsőre sokan hitték” – magyarázta. 10-12 százalékos árrésén ő sem változtatott, és mivel nem kell bérleti díjat fizetnie, nem kényszerült rá, hogy a nagyobb adó okozta növekedésnél nagyobb hasznot próbáljon húzni. A kenyér és a tej árát pedig az eddigi szinten próbálja tartani, éppen úgy, mint a belváros egyik utcájában működő kisbolt tulajdonosai. A családi vállalkozás is arra törekszik, hogy a júliusban érkezett tej és kenyér ára egy banival se legyen magasabb a megszokottnál, így inkább csökkentették az árrést, hogy a vevő ne érezze meg a drágulást. Cukor, olaj és egyéb tartós élelmiszer még van raktáron, de ha újabb adagot kell rendelniük, lehetséges, hogy annak a fogyasztói árát is szinten tartják majd. A boltosok egyöntetű véleménye szerint egyébként nem az élelmiszer, hanem a cigaretta egylejes drágulása okozza a legtöbb nehézséget. Rodica Brade azt mondja, bár ezen csak háromszázalékos az árrés, kénytelen tartani, mert a legtöbb vevő legelőször a cigarettáját kéri, s ha nincs, a többit is máshol veszi meg. A dohányipari termékek forgalma pedig elmondása szerint egyáltalán nem csökkent az emelés óta.

Vásárlóbarát politika

„Az élelmiszerárakon egyáltalán nem változtattunk” – fogalmazott hasonlóképpen a Krónika kérdésére Gáspár Mária, a gyergyószentmiklósi Eastar Kft. vezetője, aki üzleteiben csak azon ipari termékek árát igazította a 24 százalékos áfakulcs után, amelyek forgási ideje meghaladja a 15 napot. Mint mondta, ez hozzávetőleg huszonöt terméket érintett, a többieket továbbra is még a 19 százalékos áfával forgalmazza. Azonban a beérkező új termékeket már az új adókulccsal kapja, és az árképzésnél szintén a 24 százalékos áfával számol. Mivel az élelmiszerek többségének forgási ideje mindössze három nap, hamarosan valamennyi termék már új árban lesz a polcokon. „A lakosság vásárlási kedvének alakulását csak majd a hónap közepe után tudom megítélni” – magyarázta a kereskedő, kifejtve, hogy hónap elején, elseje és ötödike között – amikor életbe lépett a rendelkezés – általában visszafogottan vásároltak az emberek, hisz ebben az időszakban még nem osztják ki a munkanélküli-segélyeket, a nyugdíjakat és sem az állami, sem a  magánszektor nem ad még fizetéseket. Gáspár Mária szerint ilyenkor csak a legszükségesebbeket veszik meg az emberek.

„Kontósfüzetre” szorulnak

A Szatmár megyei Börvely község központjában található önkiszolgáló alkalmazottai már a hónap első napján átcímkézték a termékeket, de ennek ellenére változatlan maradt a forgalmuk. „A régi árut is a megemelt hozzáadottérték-adóval tettük vissza a polcokra. Eddig még egyetlen vevő sem panaszkodott a megemelt árakra, hiszen az az 5 és 20 bani közötti emelkedés alig vehető észre. Senki sem vásárol akkora tételben, hogy komolyan megterhelné a pénztárcáját” – véli a pénztáros. A falusi boltok ahhoz, hogy megőrizzék vevőiket, hitelben is kénytelenek termékeket adni a vásárlóiknak. Az úgynevezett „kontósfüzetek” pedig egyre vastagabbak, és a kocsmák, kisboltok eladóinak általában csak a hónap eleji fizetések, illetve nyugdíj- és szociális juttatások kiutalásakor sikerül behajtaniuk az adósságokat. Ezeket legtöbbször csak részletekben kapják meg, így nekik is ráfizetéssel kell számolniuk.

Elmúlt a pánikhangulat

A Székelyudvarhelyen, Csíkszeredában, illetve Gyergyószentmiklóson szupermarketet működtető Merkúr áruházlánc valamennyi boltjában is zökkenőmentesen zajlottak azok a teendők, amelyeket az áfakulcs átállítása vont maga után – tájékoztatta a Krónikát Gönczi Dezső, az udvarhelyi székhelyű vállalkozás marketingmenedzsere. „Elsejére virradóra egy pluszváltást kellett behívnunk, hogy az előírások szerint csütörtökre, az új forgalmi adó életbelépésének napjára, minden árcímke ki legyen cserélve, elkerülve ezzel az esetleges félreértéseket a vásárlókkal” – magyarázta a menedzser. Az éjszakát is igénybe vevő munka még az éjjel-nappali üzletükben sem okozott fennakadást, ott egy rövid időre „ablakos” kiszolgálást alkalmaztak.

Az áfaemelést megelőző napokban persze Székelyudvarhely szupermarketeinek és kisüzleteinek polcait egyaránt lecsupaszították a vásárlók. Vitték az olajat, mint a cukrot, főként az alapélelmiszerek fogytak ki az üzletekből. Az áfanövelés után azonban a Merkúr üzleteiben még mindig vannak olyan termékek, amelyeknek egyáltalán nem változott az ára – ezek főként a kedvezményesen kínált áruk – , de a kínálat jelentős részének amúgy is nagyon minimálisan, 10-20 banival emelkedett az ára, kizárólag az áfaemelés következtében. A vásárlók részéről az egy-két napos pánikhangulat után így mondhatni pozitív volt a visszajelzés, örömmel nyugtázták, hogy alig változtak az árak – részletezte Gönczi, és mint kiderült, főként a nyugdíjasok nem értették, hogy mi is történik pontosan. Olyan is akadt köztük, aki arról volt meggyőződve, hogy 24 százalékkal lesznek magasabbak az árak.

További áremelések az időjárás miatt
Az élelmiszerek átlagosan 7-8 százalékkal fognak drágulni az elkövetkező periódusban az elmúlt időszak esős időjárása miatt – tájékoztatott tegnap Niculae Ştefan, a termelők érdekeit védő legnagyobb országos szervezet, az Agrostar elnöke. Mint részletezte, több száz hektáron sérült a termés. Ugyanakkor – tette hozzá – az áremeléseket elkerülhetetlenné teszi az is, hogy idén a termelők nem részesülnek állami támogatásban, illetve azok sem kapnak semmiféle kárpótlást, akiknek megsemmisült a terményük egy része az időjárási viszontagságok miatt. Emlékeztetett, az idei év elején vonták vissza a 381-es törvényt, ami korábban arról rendelkezetett, hogy a gazdák természeti katasztrófák esetén kárpótlásban részesülhetnek, s azóta nem jelent meg egyetlen hasonló intézkedés sem. Az Agrostar elnöke szerint a jövő évi árakra is meghatározó lehet az elmúlt időszak, mivel anyagiak hiányában nem tudják elkezdeni az őszi mezőgazdasági munkálatokat sem, tehát kevesebb lesz a jövő évi termés. „Ilyen körülmények között bármit is várnak, a mezőgazdaság nem tud hozzájárulni Románia gazdasági fellendüléséhez” – szögezte le Niculae Ştefan.






 

 

 

 

 

 

Hirdetés

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 27., szombat

Július 1-től lép hatályba a 3 eurós uniós vámszabály

Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.

Július 1-től lép hatályba a 3 eurós uniós vámszabály
Hirdetés
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.

A GDP-nek is „befűt” a kánikula
A GDP-nek is „befűt” a kánikula
2026. június 26., péntek

A GDP-nek is „befűt” a kánikula

2026. június 26., péntek

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét

Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.

Ki, mint vet, úgy arat? Az időjárás és a világpiac is befolyásolja a gazdák helyzetét
2026. június 26., péntek

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank

A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.

Nem a profitra hajt, mégis milliárdos nyereséget termelt a román jegybank
Hirdetés
2026. június 26., péntek

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter

Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.

Felpörgött az uniós források lehívása, rekorddöntésről számolt be a miniszter
2026. június 25., csütörtök

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék

Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.

Magyarország és Románia sem áll készen az euróra, pedig sokan szeretnék
2026. június 25., csütörtök

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat

Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.

Egyre népszerűbb a nyári meló a tinik körében – Akár 15 éves kortól is dolgozhatnak, de be kell tartani a szabályokat
Hirdetés
2026. június 24., szerda

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.

Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét az ENGIE
2026. június 24., szerda

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben

Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.

Mire elég a pénzünk? A lakosság alig több, mint 10 százalékának nőtt a jövedelme az elmúlt egy évben
2026. június 24., szerda

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára az az országos helyreállítási terv PNRR keretében benyújtott negyedik kifizetési kérelem alapján.

Több mint 2,25 milliárd euró érkezett Románia számlájára
Hirdetés
Hirdetés