Hirdetés

Az örök és megszépülő Fellegvár – felújítják a kolozsváriak kedvenc kilátóhelyét

Rálátás a Fellegvárra. Hosszú időbe kerül még a felújítás •  Fotó: Nánó Csaba

Rálátás a Fellegvárra. Hosszú időbe kerül még a felújítás

Fotó: Nánó Csaba

A Fellegvár a régi kolozsváriak számára kirándulóhely, ahonnan jó időben szinte az egész város belátható. Eredetileg csak a dombon lévő erődöt nevezték Fellegvárnak, később az egész 405 méteres magaslat ezen a néven vonult be a köztudatba. Rövidesen sor kerül a teljes felújítására.

Nánó Csaba

2021. május 07., 08:282021. május 07., 08:28

A fellegvári erőd Giovanni Visconti tervei alapján 1713–1723 között épült császári katonai erődítményként, a Rákóczi-szabadságharc leverése után; az erődben a katonai létesítmények mellett börtön is volt. 1849-ben itt végezték ki Stephan Ludwig Roth szász evangélikus lelkészt, aki a császár megbízásából a küküllőmenti szász falvak biztosa volt. Sokáig a Fellegvár egyféle kirándulóhelynek számított, a zsúfolt hétköznapok után ide jártak egyet szusszanni a kincses város polgárai.

A 19. században a dombon még nem épült szinte semmi, jól lehetett majálisozni, ha az időjárás is engedte. Ám a város építése, szépítése soha nem állt le.

Hirdetés

A dualizmus éveiben, illetve a századfordulón Kolozsvár helyenként nagy valószínűséggel inkább egy építőtelepre hasonlíthatott, mintsem „kincses városra”. A csillagok állása kedvezővé tette, hogy jelentős dolgok szülessenek városszerte. Kolozsvárnak olyan főépítésze volt, mint Pákey Lajos, és a várost olyan jeles polgármesterek vezették, mint Haller Károly (1884–1886), Albach Géza (1886–1898) és Szvacsina Géza (1898–1913). E három polgármester mandátuma alatt indult jelentős fejlődésnek a Szamos-parti város. A 20. század elején készült el az impozáns Nemzeti Színház a Hunyadi-téren, a Fadrusz-féle Mátyás-szoborcsoport, a Jókai által is kedvelt New York kávéház. Ugyanakkor a város északi részét uraló dombon kiépült a Fellegvár, amelynek ékessége volt a Stróbl Alajos alkotta Erzsébet-szobor: ennek avatására 1901. június 16-án került sor. 1919-ben, amikor a román adminisztráció berendezkedett Kolozsváron, a szobor nyomtalanul eltűnt. Napjainkban került elő a Szépművészeti Múzeum raktárából, és Lucian Nastasă-Kovács igazgatónak köszönhetően ma már biztonságban tudható. Azt viszont a tősgyökeres kolozsváriak közül is kevesen tudják: 1901 és 1919 között a Fellegvár város felőli sétányán állt Árpád, Lehel, Vérbulcs és Örs fejedelmek szobra, ezeket szintén 1919-ben pusztították el.

Volt egyszer egy Sáncalja

Nem volt ám mindig idilli környezet a kolozsváriak szeretett kilátóhelye. „A Sétatértől északra, a Fellegvár oldalában fekvő úgynevezett Sáncalja egymás fölibe rakott sorai az apró házaknak, amelyek egy része a sziklába vájt odúk fölibe van építve és többnyire szegény mesteremberek és napszámosok hajlékai” – írta 1891-ben Finály Henrik a Budapesti Látogatók lapjában.
A 20. század elején a vár sáncai alatt szegények kunyhói álltak. Dülöngélő, házaknak aligha nevezhető építményekben, rettenetes körülmények között éltek itt a város legszegényebb emberei. Egy ilyen sziklalakásból, nyomorúságos sorsból küzdötte fel magát egyetemi rektorságig és akadémiai tagságig Nagy István író. Az 1960-as évek végén jelent meg önéletrajzi regénye, a Sáncalja, majd ennek folytatása, a Ki a sánc alól. A regény címéül szolgáló Sáncalja lényegében a szülőföldet jelenti, Kolozsvár külvárosi részét, ahol sziklába vájt barlangodúban, sárga homokkő üregben nyomorgott a legszegényebb nép. Nagy István is ilyen barlangházban jött a világra.

Sáncalja annak a földhözragadt szegénységnek, kietlen, nyirkos, éheztető, testet-lelket próbára tevő szegénységnek a szimbóluma, amelynek szorításában, fullasztó levegőjében töltötte el az író gyermekéveinek első 14 esztendejét.

A környéken uralkodó állapotok demoralizálták a többnyire iskolázatlan lakókat, így nem csoda, hogy „a nyomor a betegség és a bűn odúiként” emlegették ezt a városrészt. A kunyhókat 1962–63-ban lebontották, a hegy oldalát parkosították, aztán az 1970-es években felépült a Fellegvár tetején a Belvedere szálloda, amelynek ablakaiból az egész város látható.
Bár a Fellegvár kinézete az idők folyamán jócskán megváltozott, a domboldal üregeiben még a 90-es évek elején is laktak hajléktalanok, és nem igazán volt ajánlatos sötétedés után elkalandozni a sétányokon.

Kolozsvár nyomornegyedére ma már semmi sem emlékeztet, csupán néhány irodalmi mű őrzi rossz emlékét.

Szépülő domboldal

Az utóbbi években a városvezetés is belátta, hogy a város egyik legjelentősebb turistacsalogatójának, a Fellegvárnak több részén is tarthatatlan állapotok uralkodnak, ezért tervbe vette felújítását. Úgy tűnik, immár konkrét lépések is születtek az ügyben. Az ezzel kapcsolatos fejleményekről az Erdélyi Napló Oláh Emesét, Kolozsvár alpolgármesterét kérdezte. A városvezető lapunknak elmondta, hogy a polgármesteri hivatal felkérésére az Építészek Országos Rendje két évvel ezelőtt hirdette meg a Fellegvár felújítására vonatkozó nemzetközi ötletbörzét. A nyertes pályázatot 2019. július 1-jén hirdették ki, a Metapolis Architects BVBA, Atelier Mass és Ana Horhat által benyújtott projekt lett az első helyezett.

Mivel a Fellegvár egy része magántulajdonban van, szükség lesz területkisajátításra, hogy az elfogadott terveket az önkormányzat meg tudja valósítani.

Ezt követően övezeti városrendezési tervet kell elfogadni, majd meg kell hirdetni a kivitelezésre vonatkozó közbeszerzési eljárást. Maga a kivitelezés 24 hónapot ölelne fel – mondja a városvezető. Az alpolgármestertől megtudtuk: a terv kivitelezése mintegy 206 millió lejbe kerül, amit uniós alapokból kívánnak fedezni. Oláh Emese hozzátette: mivel a Fellegvár Kolozsvár kilátója, kirándulóhelye, ugyanakkor történelmi műemlék-
együttes, ezt a jellegét is szeretnék erősíteni. Az önkormányzat kiváló minőségű, szabadtéri események megszervezésére alkalmas szabadidős övezetet hozna létre, amely nem utolsósorban a város egyik reprezentatív helye lehet, és egyaránt kiszolgálja a kolozsváriak és az ide látogató turisták igényeit. A szabadidőközpont kialakítása a Fellegváron régóta esedékes, erre már születtek ötletek, tervek, de eddig nem valósultak meg.

Ami a Sissi-szobrot illeti, az alpolgármester lapunknak megerősítette, hogy jelenleg a Szépművészeti Múzeumban őrzött büsztöt nemcsak visszaadják a nagyközönségnek, hanem a megfelelő környezet kialakításáról is gondoskodnak.

Emellett az Erzsébet híd felőli sétányt eredeti állapotában állítják helyre, az egykori pihenőhelyet, ahol az osztrák császárné és magyar királyné mellszobra állt, rendbe hozzák. Oláh Emese megjegyezte: az egykori sétány helyreállítását az is indokolja, hogy kevésbé meredek, mint a lépcső, és a kanyargós ösvény bejárása jobb rálátást biztosít a városra.
Funar keresztje
A Fellegváron 1702-ben márványkeresztet helyeztek el, ami eltűnt az első világháború után. Az 1930-as években új kereszt készült, ezt 1948-ban a kommunisták felrobbantották. Utólag kisebb méretben újraépült, azonban az 1960-as évek elején az új városrendezési terv életbe lépésével ismét eltűnt. 1995-ben Gheorghe Funar polgármester keresztet emelt a román mártírok emlékére egy hazugságoktól hemzsegő táblával, ez pedig a nacionalista viták újabb fejezetét nyitotta meg. Hogy az úgynevezett Funar-kereszt sorsa mi lesz, még nem lehet tudni. „A tervekben a kereszt sorsa nem szerepel. Arról még nem született döntés, hogy lebontásra kerül, vagy elköltöztetik más helyszínre” – mondja Oláh Emese. Ami viszont örvendetes, hogy a felújítási tervek szerint a Fellegvár több irányból is megközelíthető lesz, az egykori katonai erődítmény műemlékjellege is hangsúlyosabbá válik. Az idővel felhúzott támaszfalakat is megszüntetnék ahol lehet, hogy láthatóvá váljanak az eredeti sziklafalak.
Előreláthatólag nem lesz könnyű dolguk a kivitelezőknek. Az alpolgármester szerint jelenleg a legnagyobb gondot a földcsuszamlások jelentik, ezért van szükség a domboldal megerősítésére, a tervekben erre is biztosítanak műszaki megoldást. Mivel az egykori vár jelenleg csak a Szamos-parti lépcsőn közelíthető meg, az Erzsébet (Emil Racoviță) úti és a Fellegvári (General Drăgălina) úti feljáratot is helyreállítanák, és egy új gyalogfelüljárót is létrehoznának az Ilona (Copernicus) utcában. A régi sétányok helyreállítása mellett tehát újakat is kialakítanak, mintegy összekötve a meglévőket, bejárhatóvá téve a domboldalt – ezeken nem lesznek lépcsők, így tolószékkel, biciklivel is lehet majd közlekedni rajtuk. A szálloda alatti fősétányt újragondolják, a kerítés helyét sziklatömbök veszik át, amelyek jobban illeszkednek a környezetbe, s pihenőhelyként is szolgálhatnak. A Fellegvár jellegzetessége, a sokak által kedvelt kör alakú kilátó, illetve a domb alatti játszótér megmarad, de felújítják. A tervek szerint az önkormányzat tulajdonába kerülhet az ejtőernyős torony is, amely szerves részét képezi a Fellegvár felújítási terveinek.

Idézet
A Fellegvár, amely jelenleg elhanyagolt övezet, most nemcsak megszépül, hanem egységet fog alkotni a város egyéb zöldövezeteivel, a Szamos partjával és a Hója erdővel.

Az a tervünk, hogy egy szabadidős folyosót hozzunk létre a városban, amely egyaránt szolgálja a helyiek és a turisták igényeit” – fogalmazott lapunknak Oláh Emese alpolgármester.
A projekt során a 14 hektáros övezeten 1100 új facsemetét ültetnek el, a gyalogos útvonalak is új arculatot kapnak. A Fellegvár újabb játszótérrel és sportterülettel is gazdagodni fog. A beruházásnak két év alatt kell megvalósulnia, a projektet az önkormányzat vissza nem térítendő alapokból támogatja.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 23., kedd

Rövid enyhülés után újra erősödik a hőség

A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.

Rövid enyhülés után újra erősödik a hőség
Hirdetés
2026. június 16., kedd

Elbuktak Nicușor Dan proxyjai, és az RMDSZ jól tette, hogy hozzájárult ehhez

Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.

Elbuktak Nicușor Dan proxyjai, és az RMDSZ jól tette, hogy hozzájárult ehhez
2026. június 15., hétfő

Terroristagyanús futballvilág?

Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.

Terroristagyanús futballvilág?
Terroristagyanús futballvilág?
2026. június 15., hétfő

Terroristagyanús futballvilág?

2026. június 13., szombat

Svájc: Chaplin világába csöppentünk a Riviérán

Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.

Svájc: Chaplin világába csöppentünk a Riviérán
Hirdetés
2026. június 12., péntek

Premontrei botrány: senki ne az áldozatot hibáztassa, még az RMDSZ se!

Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.

Premontrei botrány: senki ne az áldozatot hibáztassa, még az RMDSZ se!
2026. június 11., csütörtök

Brüsszeli tanácskozás az iszlamizmus kihívásáról: az európai muszlimok is áldozatokká válnak

Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.

Brüsszeli tanácskozás az iszlamizmus kihívásáról: az európai muszlimok is áldozatokká válnak
2026. június 09., kedd

Nem csak a bankok trükkje: a botrány mindannyiunkról szól

Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.

Nem csak a bankok trükkje: a botrány mindannyiunkról szól
Hirdetés
2026. június 09., kedd

Viharok és lehűlés jön: vasárnap már csak 17 fok várható

Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.

Viharok és lehűlés jön: vasárnap már csak 17 fok várható
2026. június 07., vasárnap

Gyógyszer helyett piercing? Erdélyben egyre többen kipróbálják

Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.

Gyógyszer helyett piercing? Erdélyben egyre többen kipróbálják
2026. június 06., szombat

Magyar szerzők színdarabjaival arat sikereket a Moldovai Köztársaságban az Aradi Kamaraszínház igazgatója

Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.

Magyar szerzők színdarabjaival arat sikereket a Moldovai Köztársaságban az Aradi Kamaraszínház igazgatója
Hirdetés
Hirdetés