
Szeptember vége óta immár biztossá vált: romániai résztvevője is lesz a jövő évi olimpia műkorcsolyázó versenyének. A németországi Oberstdorfban rendezett Nebelhorn Trophy versenyen Kelemen Zoltán hatodik lett, s ezzel olimpiai kvalifikációt szerzett. A Svájcban élő székelyföldi sportolóval a hazai műkorcsolyázásról, illetve saját terveiről beszélgettünk.
2013. október 11., 15:022013. október 11., 15:02
– Mit tart értékesebbnek: a tavalyi 14.Eb-helyezést vagy az oberstdorfi 6.helyet?
– Az olimpia mindig nagyon fontos volt nekem, már 2010-ben, a Vancouverbe való kijutásom is. Természetesen a sheffieldi Eb-eredményemre is büszke vagyok, de azért ne feledjük, hogy ez a legutóbbi hatodik hely olimpiai részvételt jelent.
– A világelitben korcsolyázók jelentős része fejlett országokban edz, ön is Svájcban él. Ez azt jelenti, hogy Romániában lehetőség sincs a megfelelő felkészülésre?
– Otthon nem lett volna lehetőségem az optimális edzésmunkára, ezért csíkszeredai edzőmmel úgy döntöttünk, kijövünk Svájcba, itt próbálunk meg felkészülni a tornákra. Ha nem sikerült volna a tervünk, már rég abbahagytam volna a sportolást. Amikor Sheffieldben 14. lettem, előtte egész évben edző nélkül versenyeztem, a jelenlegi helyzetben legalább lehetőség van a folytatásra.
– Rendkívül költséges sportágat űz. Honnan teremti elő az anyagiakat? Segít a román szövetség?
– Ezzel kapcsolatban nem nagyon tudok részletekkel szolgálni. Volt egy egyezségünk a szövetséggel, ám támogatás mégsem érkezett, többet az edzőm tudna mondani, ő tartja a kapcsolatot az otthoniakkal. A megélhetéshez és a versenyekhez magunk teremtjük elő az anyagiakat, az edzőm is, én is dolgozunk, magánkluboknál tanítunk gyerekeket korcsolyázni. A munka mellett pedig időt teremtünk a felkészülésre is.
– Sorozatban nyeri a hazai bajnokságokat, nincs ellenfele, aki – ahogy egy korábbi interjúban is nyilatkozta – bizonyos szempontból ösztönözze a fejlődését. Mivel magyarázza ezt az „egyeduralmat?”
– Romániában elsősorban a műkorcsolyapályák hiánya okoz gondot, de az is igaz, hogy főleg Székelyföldön mindenki jégkorongozni akar, a szülők is általában hokizni vagy síelni íratják be gyerekeiket. Csak reménykedhetünk, hogy a közeljövőben több műjégpályát építenek, s így életben marad a sportág.
– A román szövetséget nem zavarja, hogy székelyföldi versenyző dominálja a szakágat?
– Szerintem nincs miért zavarónak lennie. Székely vagyok ugyan, de Romániát képviselem, ezért inkább büszkének kell lenniük, hogy van, ki képviselje az országot a nemzetközi versenyeken.
– Az utóbbi években a magyar műkorcsolyázás is leszálló ágban van, különösen a férfiaknál maradnak el a jó eredmények. Nem gondolt arra, hogy magyar színekben versenyezzen?
– Természetesen gondoltam, csak amikor lehetőségem lett volna, már túl késő volt. Ha országot váltok, legalább két szezont ki kellett volna hagynom.
– Néhány éve sikerült megugrania a hármas axelt is, ami nagyban emelte a technikai jegyeit. A kilencvenes években még csak a magyar származású Elvis Stojko tudott négyest ugrani, ma már szinte ezt is elvárják a versenyzőktől. Próbálkozott már ezzel az ugrással?
– Természetesen igen, majdnem sikerült is a négyes Salchowot megugranom. Következtek azonban a fontos versenyek, és a kvalifikáció miatt úgy döntöttünk, hogy azt ugrom, amit biztosan tudok.
– Az oberstdorfi versenyen nyolc tiszta hármasugrása volt, szinte tökéletes kűrt futott. Lehet ennél jobban is teljesíteni?
– Voltak olyan részei a programnak, főleg az első részében, amelyek nem úgy sikerültek, ahogy terveztük. Legalább 10–15 százalékkal biztosan lehet javítani a teljesítményemen.
– Ugyan Alekszej Jagugyin a kedvence, de a jelenlegiek közül kit tart a legjobbnak?
– Szerintem a háromszoros világbajnok kanadai Patrick Chan ma a legjobb, de a spanyol Javier Fernandeznek is nagy esélyei vannak arra, hogy nyerjen Szocsiban.
– Immár másodszor készülhet olimpiára. Milyen célokat fogalmazott meg?
– A felkészülést lényegében már másfél éve megkezdtük. Az eredeti célom az volt, hogy az idei márciusi kanadai világbajnokságon szerezzem meg a kvalifikációt. Ez azonban nem sikerült, ezért a legutóbbi németországi kvalifikációs tornára kellett összpontosítani. Most innen kell folytatnom, bár ehhez szükségem lenne egy kis hazai támogatásra. Az edzőm már fel is vette a kapcsolatot a román szövetséggel, az olimpiai bizottsággal és a Csíkszeredai Sportklubbal is. Konkrétumokkal még nem szolgálhatok, hiszen alig néhány nap telt el a kvalifikáció óta. Az olimpián mindenesetre a legjobb 24 versenyző közé szeretnék kerülni.
– Milyen programmal készül Szocsira?
– A programot tulajdonképpen szezon elején állítjuk össze, nagyjából mindenki azt csiszolgatja tovább, amit akkor megtanult. Szezon közben ugyanis nehéz váltani, merőben újat tanulni. A programot külön koreográfussal, balettedzővel és két technikai edzővel, Gheorghe Chiperrel és Linda van Troyennel dolgoztuk ki. Tavaly Sandra Schär volt a koreográfusom, idén azonban Szergej Kiricsenkóval készültem.
– Korábban azt nyilatkozta, hogy az oroszországi téli olimpia után befejezi pályafutását. Most is így gondolja?
– Nehéz erre válaszolni, nagyban múlik azon, milyen eredményt érek el, milyen erőben leszek jövőre. Már 27 éves vagyok, ilyenkor már nem olyan könnyű újra formába lendülni a következő szezonra. Ráadásul az anyagi háttér sem biztosított, ezért nehéz döntés előtt állok. Egyelőre szeretném folytatni, részt venni a januári budapesti Európa-bajnokságon, majd az olimpiát követően a Japánban rendezendő világbajnokságon is.
Kelemen Zoltán
Csíkszeredában született 1986. július 31-én. Többszörös román bajnok, az elmúlt években ő képviselte az országot a világversenyeken. 2010-ben kijutott a Kanadában megrendezett olimpiára is. A németországi Nebelhorn Trophyn elért 6. helyezésével kivívta a jogot, hogy a 2014-ben Szocsiban tartandó ötkarikás játékokon is részt vegyen. Svájcban él, edzője az ugyancsak csíkszeredai származású Gheorghe Chiper.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!