
2013. november 01., 09:542013. november 01., 09:54
A nő igéje az „elengedni”. Elengeded és megszülöd, elengeded és elindul, elengeded és óvodába megy, elengeded és családot alapít. Mi még csak a harmadiknál tartunk. Ó – gondoltam – nem lesz ez nehéz. A környezetemben viszont senki nem vélte hasonlóképp. „Majd meglátod, hozza haza a betegségeket, a csúnya szavakat, a köpdösést”. Vagy: „Minek óvodába járatni, úgysem tanulnak semmit, csak kicsapják őket az udvarra”. De hiszen ennél jobbat nem is tehetnének a gyermekemmel – örvendeztem–, az óvodástáskát itthonról kell mondókával, csiribirizabszalmával tömni...
Februárban felkerekedtünk terepszemlére és mellesleg be is iratkoztunk – volna. Megmosolyogtak, elnézőn, hogy nem lehet, majd csak áprilistól. Hát rendben, azért március elején visszasomfordáltunk, mire az a meglepő hír fogadott, hogy a helyek beteltek. Gyorsan végigpörgettem magamban a hónapok neveit, hogy véletlenül nem március előtt van-e az április. Hát nem. Elképedésemet látva, biztosított az igazgatónő, hogy nagyon sajnálja, de megoldható a helyzet, mivel a fiam úgyis nagy, három és fél éves lesz ősszel, kezdhetné a középcsoportban(!), ott még ugyanis akad pár hely. A piciny fiacskám egyből a nagyok közé? Na és akkor hol marad a beszoktatás, ami a kiscsoport első felét kitölti. Megjegyzem, az igazgatónő pedagógus is, pontosan ismeri ennek a fontosságát! Csak csóválta a fejét, amire nyugodtan mondtam, hogy márpedig a fiam kiscsoportban fog kezdeni, s viszonylag kulturáltan elhagytam az irodát. Igen, jó, ha az ember ismer olyanokat, akik beszólhatnak, még ha általában nem is él a protekció lehetőségével. Úgy látszik, a lista is olyan dolog, ami telefonhívás hatására tágul... Így kerültünk mi is a kiscsoportba.
Elkezdtünk gyakrabban bejárni az oviba. A dadus lecsapott Samura.
– Hogy hívnak?
– Kék íjász – fedte fel kisfiam a kilétét motyogva. A dada néni meglepődött, pedig sok kis Rambót és Pamelát pisiltetett már. Szinte dorgálóan szegezte nekem a kérdést:
– Hogyan? ILLIÁSZ?!! – én kushadtam, kisfiam vállat vont.
– Akkor Pókember – mutatkozott be ismertebb nevén.
A dada felderült. – Roth Endre, de szép neved van! Samu megadóan tűrte a további „Endikézést”...
Aztán elkezdődött az ovi. Nem, a kisfiunk nem sírt az első napon. Visított! Másnap már csak sírt, harmadik nap pedig már úgy sietett, hogy szinte búcsúzni is elfelejtett. Mégis, számomra akkor vált biztossá, hogy Samu megtalálta a helyét, amikor egyszer arra sétáltunk és megrángatta a kabátujjamat: „Nézd anya, az az ÉN óvodám!”
Büszkeség fogott el, de ugyanakkor szívfájdalom is. Most valami visszavonhatatlan történt. Erre senki nem figyelmeztetett. Döbbenetes, hogy a fiam nem az enyém többé. Óvodás már, akinek a fényében az óvónénik meg a csoporttársak fürdőznek. Nekem csak az árnyék, a jó magaviseletbe belefáradt kisfiú jut... Rajongok érte, ugyanakkor meg ő teszi leginkább próbára a türelmemet. Idáig pózoltam a fiús anyuka szerep-ábrándjában. Azt hittem, olyan lesz, mintha mindig egy végtelen virágos réten kergetőznénk fehér ruhában és a bogarakról meg a virágokról mesélnék neki, amit ő csodálattól ragyogó szemmel hallgatna. Egy fittyfenét! Mostmár látom, hogy bukdácsolunk a réten, folyton kimoshatatlan sár- és fűfoltokat szerezve. Lelkesen mesélek a bogarakról, mire észreveszem, hogy elemző fiam már szét is szedte a hatlábút elemi részeire. Nem baj, fehérítem a ruháinkat, puzzlezok a szétszedett bogarakkal, s megpróbálom megérteni őt.
Néha meg – amíg Samu az oviban van, én meg kiszabadulok a városba –, fáradhatatlanul keresem a „Fiús anyák kézikönyvét”.
A szerdai átmeneti felfrissülés után ismét erősödik a hőség Erdélyben. Csütörtöktől napos, száraz idő várható, a hétvégére pedig több helyen 33 fokig emelkedhet a hőmérséklet. A jövő hét elején a kánikula tovább fokozódhat.
Néhány nap leforgása alatt másodszor vallott kudarcot a román államfő kormányalakítási kísérlete, ami a válság mélyülésén túlmenően lesújtó képet nyújt az elnök makulátlannak hitt politikai-erkölcsi felfogásáról is.
Miközben az Egyesült Államok a futball-világbajnokságra érkező játékosokat, bírókat és szurkolókat példátlan szigorral szűri a határain, saját utcáin továbbra is ezrek esnek erőszakos bűncselekmények áldozatául.
Téli beszámolómat azzal zártam, hogy az ott szerzett benyomások olyan mély nyomot hagytak bennünk, hogy még vissza kell térnünk. Ez az elhatározás azonban nem maradt sokáig puszta vágy: néhány hónappal később ismét Genf felé vezetett az utunk.
Miközben sokan még mindig nehezen tudják elhinni, hogy 2026-ban egy EU-tagállamban megtörténhet, hogy a falat áttörve lakoltatnak ki a hatóságok egy magyar egyházi vezetőt, olyan hangok is hallatszanak, amelyek őt teszik felelőssé a történtekért.
Az Európai Parlamentben tartott eszmecserén európai képviselők és az Egyesült Arab Emírségek szélsőségesség és terrorizmus elleni küzdelemért felelős különmegbízottja a radikalizmus és a demokratikus ellenálló képesség kérdéseit vitatták meg.
Rekordbírság a bankoknak, perrel fenyegető pénzintézetek, kártérítéssel hitegetett ügyfelek: a ROBOR-ügy egyszerre pénzügyi, jogi és bizalmi botrány az általunk is mohón táplált pénzéhes világunkban.
Még nyárias meleg és helyenként 30 fok feletti hőmérséklet várható szerdán, ám a hét második felében markáns változás következik az időjárásban. Több hullámban érkező frontok miatt záporokra, zivatarokra és megerősödő szélre kell készülni.
Migrén, álmatlanság, szorongás, klimax – egyre többen próbálják ki az gyógypiercinget, amikor gyógyszermentes megoldást keresnek régóta fennálló panaszaikra. A módszer sokak életminőségét javítja, az orvosok azonban óvatosságra intenek.
Bár a színházi nyelvnek „nincs nemzetisége”, mégis egyfajta küldetés magyar darabokat színre vinni olyan közegben, amelyben alig, vagy inkább egyáltalán nem ismerik a magyar kultúrát – vallja Tapasztó Ernő.
szóljon hozzá!