
„Tévedett” az alkalmazás. Vaklármának bizonyult a határidő lerövidítése
Fotó: Pál Árpád
A Zöld ház napelemprogramot lebonyolító Környezetvédelmi Alap (AFM) vezetői szerint tévedés volt, hogy a szeptember 10-én feltöltött pályázati iratcsomók egyszerre átkerültek jóváhagyott státusba, és hogy december 6-ig kötelező beszerezni a pályázatok érvényesítéséhez feltételként megszabott visszacsatolási engedélyt (ATR) az áramszolgáltatótól.
2019. november 18., 06:572019. november 18., 06:57
2019. november 18., 10:172019. november 18., 10:17
A programban részt vevő cégek eligazításért fordultak a hatósághoz, emlékeztetve, hogy az eredeti kiírásban 90 napos határidő szerepelt a visszacsatolási engedély beszerzésére, és magyarázatot kértek annak drasztikus lerövidítésére. András Lehel, a programban részt vevő, székelyudvarhelyi székhelyű Melinda-Impex Instal Kft. vezérigazgatója arról tájékoztatta lapunkat, hogy vaklármának bizonyult a határidő lerövidítése. A Környezetvédelmi Alaptól azt a választ kapták, hogy
Eszerint az iratot legkésőbb december 6-án be kellett volna mutatni.
„A téves üzenetet az applikáció generálta, ennek kijavítása folyamatban van, és a téves üzenetek kapcsán minden kivitelezőcég megkapja az utasításokat” – ez áll a hatóság válaszlevelében.
András Lehel kifejtette, bíztak benne, hogy tévedés történt, ám aggódnak, hogy tőlük független kiesések, megtorpanások miatt nem tudják kivitelezni a pályázatokat.

Derült égből villámcsapásként érte a Zöld Ház napelemprogramban pályázó magánszemélyeket és a pályázatot lebonyolító cégeket, hogy kedden egyik percről a másikra jóváhagyott státusba kerültek a szeptember 10-én feltöltött iratcsomók.
Mint ismeretes, a napelemprogram kapcsán a Szervezett Bűnözés és Terrorizmus Elleni Ügyészség (DIICOT) vizsgálódik, mert felmerült a gyanú, hogy az első nekifutáskor, tehát szeptember 10-én a cégek egy része robotprogramokkal gyorsította a feltöltést. A közel két hónapos felfüggesztés után azt ígérték, ezt a lehetőséget kizárják, ám a november 6-ai újraindításkor a régiók egy részében továbbra is rohamos ütemben fogyott a pénzalap. A pályázati összegek Bukarest-Ilfov régió kivételével mindenhol elfogytak, miközben a fővárosban és környékén még most is lehívható 25 millió lej.
A programra összesen 656 millió lejt különítettek el, ami a becslések szerint 33 ezer rendszer telepítésére elég. Legtöbb 20 ezer lejig terjedő támogatás hívható le, 10 százalék önrészt kérnek a legalább 3 kWp teljesítményű napelemek vásárlására és felszerelésére. Miután a kéréseket elbírálják, azoknak a magánszemélyek, akik sikeresen pályáztak, 90 napon belül be kell szerezniük az áramszolgáltatótól a visszatáplálási engedélyt, majd ezután kerül sor a szerződéskötésre. Ezt követően a kivitelezőnek nyolc hónapon belül kell átadnia a munkálatot.

Úgy folytatódik tovább a jövő héten a Zöld ház program, hogy annak lebonyolítói nem tártak fel semmiféle rendellenességet, nem foganatosítottak semmilyen intézkedést, sőt az újraindításról szóló közleményben ismét szerepel valamennyi kivitelező.
Kevesebb mint két év alatt megduplázódott a már nyugdíjba vonultaknak vagy az elhunyt tagok örököseinek kifizetett átlagos összeg, amely a romániai nyugdíjrendszer második, magánkezelésben lévő pillérén keresztül érkezik a kedvezményezettekhez.
Július 1-jétől, szerdától lépnek életben az új európai uniós vámszabályok. Az EU-n kívüli webáruházakból rendelt, 150 euró alatti értékű csomagokban lévő áruféleségek után – minden termékkategóriára külön – 3 eurós vámot kell fizetni.
A kánikula gazdaságra gyakorolt hatását vette górcső alá a Román Nemzeti Bank (BNR) friss jelentése.
Összeállításunkban aradi, bánsági és dél-erdélyi falugazdászok értékelik az aratás előtti helyzetet.
A Román Nemzeti Bank (BNR) 2,346 milliárd lejes nyereséggel zárta a 2025-ös évet, amelynek 80 százalékát, 1,877 milliárd lejt az államkasszába utalták – derül ki a jegybank pénteken közzétett éves jelentéséből.
Románia rekordösszegű, 10 milliárd euró uniós forrást hívott le a 2025. június 10. és 2026. június 10. közötti időszakban, minden korábbi 12 hónapos időszakot felülmúlva ezzel – újságolta el Dragoș Pîslaru.
Egyelőre sem Magyarország, sem Románia nem áll készen az euró bevezetésére – derül ki az Európai Bizottság 2026-os konvergenciajelentéséből, amelyben értékeli az euróövezeten kívüli tagállamok felkészültségét az egységes valuta bevezetésére.
Nem csak nekünk tűnik úgy, hogy évről évre több tini vállal nyári melót, hanem számadatok is igazolják a trendet. Ki egy kis zsebpénzért, egy fesztiválbelépőért, ki tapasztalatszerzés céljából, ki a tandíjért, mások egészen más okok miatt.
Romániában valósítja meg első hibrid energiaprojektjét a francia ENGIE – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
Közel 14 százalékkal nőtt tavaly a romániai háztartások havi átlagjövedelme a hivatalos statisztikák szerint. Egy friss felmérés közben azt mutatja, hogy a lakosság 41 százalékának az elmúlt egy évben csökkent a jövedelme.
szóljon hozzá!