Hirdetés

Támogatáspolitika: párbeszédet és jó együttműködést remél Tamás Péter tiszteletbeli konzul az új magyar kormánnyal

támogat

A temesvári Magyar Házat magyar állami támogatással sikerült visszavásárolniuk a magyaroknak

Fotó: Facebook/Várbástya Egyesület

A 16 év után leköszönt Orbán-kormány nemzetpolitikája nagymértékben hozzájárult a külhoni magyar közösségek megerősödéséhez: a kedvezményes honosításban megnyilvánuló közjogi nemzetegyesítésen túl a magyar állam több mint másfél évtizeden át anyagilag is támogatta a határon túli magyarság intézményrendszerének megerősödését, a civil szféra önszerveződését, infrastrukturális beruházások révén is vonzóbbá tette az anyanyelvű oktatást, nem beszélve a kulturális-műemlékvédelmi programokról. Szinte nincs olyan régió, amelyben egy-egy szimbolikus megvalósítás ne emlékeztetne a nemzetépítő munkára: Temesváron például a Magyar Ház visszavásárlásához nyújtott anyagi támogatás egy ilyen üzenetértékű cselekedet, hiszen a bánsági magyarság több évtizedes álma vált valóra azzal, hogy a román állam által kisajátított ingatlan ismét közösségi tulajdonba került. Tamás Péter, Magyarország temesvári tiszteletbeli konzulja, a Magyar Házat üzemeltető Várbástya Egyesület elnöke azt reméli, hogy az új magyar kormány is hasonló támogatáspolitikát folytat majd. Mint a Krónikának kifejtette: az anyagiak mellett a külhoni magyar közösségek igényeinek és gondjainak megértése, illetve átérzése is fontos.

Pataky Lehel Zsolt

2026. május 17., 08:472026. május 17., 08:47

2026. május 17., 08:562026. május 17., 08:56

Az Orbán Viktor és kormánya által meghirdetett nemzetpolitika minden téren jelentős támogatásban részesítette a külhoni magyar területeket. Tamás Pétertől, Magyarország temesvári tiszteletbeli konzuljától azt kérdeztük többek között, hogy mennyire voltak fontosak a bánsági magyarság számára ezek a támogatások, illetve mire számít Magyar Péter miniszterelnök kormányától ezen a téren, különösen a tekintetben, hogy mind a Tisza-párti kormányfő, mind az illetékes miniszterek arról biztosítottak, hogy a határon túli magyarok jogai és kedvezményei nem sérülnek.

Idézet
Nagy fontosak és hasznosak voltak ezek a támogatások. Annak ellenére, hogy Temesvár szórványnak számít a magyarság szempontjából, nagy jelentőségű város, hiszen egy nagy gazdasági központ. Ezért kiemelt figyelmet érdemel a helyi magyarság is, amely egyfajta végvárnak számít, és tudjuk, hogy ha a végvárak elesnek, akkor veszélybe kerül a tömbmagyarság is” – nyilatkozta a Krónikának Tamás Péter.

Magyarország tiszteletbeli konzulja szerint Dél-Erdély határvidékén és a Bánságban, Arad és Temesvár vonzáskörzetében a magyarság próbál közösséget építeni, szervezi saját kulturális életét, de az elszántsághoz és tenni akaráshoz pénz is kell, ezért a magyar kormány támogatásai „nagyon jól jöttek”, és meg is valósultak belőlük a kitűzött célok. Példaként említette a Temesvári Magyar Napok életre hívását és támogatását, a közoktatásban részesülő diákok anyagi megsegítését, a magyar egyetemisták Bolyai Szakkollégiumát, az Új Ezredév Református Központ építését, vagy a temesvári Magyar Ház visszavásárlását közösségi tulajdonba.

Hirdetés

A Magyar Házat a Várbástya Egyesület vásárolta vissza 2022-ben attól a román kiadóvállalattól, amely az 1989-es rendszerváltás után „privatizálta” az épületet. A Magyar Házban a temesvári magyar egyesületeknek, a magyar politikai képviseletnek biztosítanak helyet, egyúttal közösségi és kulturális rendezvények helyszíneként működik. A kétemeletes plusz tetőtér-beépítésű épületet 1930-ban közadakozásból építette fel a város magyar közössége, melynek kulturális intézményei és politikai képviselete a trianoni döntés nyomán székház nélkül maradtak. A kommunista román hatalom a pártsajtót költöztette a házba, de csak 1967-ben államosította. Az 1990-es években a temesvári magyarság képviselői számtalan pert indítottak a Magyar Ház visszaszerzéséért, de ezeket rendre elvesztették. Az épület a Timpress lapkiadó tulajdonában volt, míg a helyi magyar hetilap, az RMDSZ és más magyar civil szervezetek bért fizettek az elődeik által épített ház használatáért. A kilakoltatás és a ház végleges elvesztésének a veszélye szűnt meg, amikor a magyar állam támogatást nyújtott a Várbástya Egyesületnek, hogy megvásárolja és magyar közösségi tulajdonba helyezze az épületet.

„Az épület visszaszerzése az egész erdélyi magyarság számára azt üzeni, hogy hinni és küzdeni kell, és az álmok megvalósulnak” – mondta Tamás Péter, aki egyben a Várbástya Egyesület elnöke is. Ez szervezi a Temesvári Magyar Napokat, május 30–31-én pedig az immár ötödik kiadásához érkezett Temesvár–Szeged–Temesvár kerékpártúrát is.

„A Magyar Ház óriási eszmeiséggel bír, mert a magyarokban mindig élt a vágy, hogy visszakaphassák, hiszen ez a lelke a temesvári magyarságnak. S miután ez sikerült, be is laktuk a házat. Itt van a Heti Új Szó szerkesztősége, az RMDSZ-székház, a tiszteletbeli konzulátus, az állampolgársági eskütétel itt történik meg, a Várbástya Egyesület, a Szórvány Alapítvány, a Bánsági Kárpát Egyesület itt talált otthonra, úgyhogy több funkciót is egyesít, ugyanakkor egyfajta kulturális és közösségi központnak lehet nevezni. Az év végén remélhetőleg befejezzük a tatarozást, elkészül a nagy bálterem, és akkor teljes egészében lehet majd használni a termeket, helyiségeket. Nem csak a magyar közösségnek fontos ez, ugyanis nyitunk mások felé is. Meg akarjuk mutatni, hogy a németekkel, románokkal, szerbekkel lehet közös rendezvényeket a Magyar Házban lebonyolítani” – magyarázta Tamás Péter.

A támogatással olykor felér az odafigyelés is

A kedden hivatalba lépett új magyar kormány vezetője, Magyar Péter és több minisztere korábban hangsúlyozta, hogy a határon túli magyarok szerzett jogai és kedvezményei sérthetetlenek, ugyanakkor a forrásokat folyósító intézményeket, alapítványokat átvilágítják majd. Tamás Pétertől megkérdeztük azt is, hogy milyen támogatáspolitikát tartana megfelelőnek a Tisza-párti kormánytól.

korábban írtuk

Tarr Zoltán a Tisza-kormány magyarságpolitikájáról: küldetés a határokon átívelő, valódi lelki és szellemi nemzetegyesítés
Tarr Zoltán a Tisza-kormány magyarságpolitikájáról: küldetés a határokon átívelő, valódi lelki és szellemi nemzetegyesítés

Magyarságpolitikánk legfőbb küldetése a határokon átívelő, valódi lelki és szellemi nemzetegyesítés. Kötelességünk, hogy a magyarság újra egyetlen, megtörhetetlen és összetartó közösséget alkosson – fogalmazta meg kedden Tarr Zoltán.

„Véleményem szerint egy jó párbeszéd kialakulásával kell kezdődnie a támogatáspolitikának. Hadd emeljem ki néhai Potápi Árpád nemzetpolitikai államtitkárt, de megemlíthetném Szilágyi Péter helyettes államtitkárt is, akiknek a munkássága idején nemcsak anyagi segítségről volt szó, hanem mindig odafigyeltek a közösségekre, és tudtak a dolgainkról, de Magyarország Kolozsvári Főkonzulátusával is nagyon jó az együttműködésünk. Jobban tudtak a problémáinkról, mint sok temesvári, tehát ismerték az intézményeinket, a szükségleteinket. Ezért egy nagyon jó légkörben lezajlandó tárgyalásokra van szükség,

hogy ismerje meg az új kormány is, hogy mivel küszködünk, melyek a problémáink.

Mert például itt van a Magyar Ház, amelynek a megvásárlására és a tatarozására kaptunk eddig támogatást. Úgy néz ki, hogy ez a fejezet lezárul, de utána működtetni kell s a közöség szolgálatába állítani. Sajnos a városháza magas adót vetett ki az ingatlanra, úgyhogy ebben is remélünk segítséget, együttműködést, tanácsadást, stratégiát. Ezért mondanám azt, hogy egy nyitott, jó párbeszédre számítunk” – fejtette ki.

Megtiszteltetés Magyarországot képviselni Temesváron

Tiszteletbeli konzulként Tamást Péter a magyar külügyminisztérium kinevezettje, s egyelőre nem tudta megmondani, hogy a kormányváltás befolyásolja-e a tisztségét.

Tamás Péter, Magyarország temesvári tiszteletbeli konzulja, a Várbástya Egyesület elnöke •  Fotó: Facebook/Temesvári Rádió Magyar adása Galéria

Tamás Péter, Magyarország temesvári tiszteletbeli konzulja, a Várbástya Egyesület elnöke

Fotó: Facebook/Temesvári Rádió Magyar adása

„Az elmúlt tizenegy évben lelkesen végeztem a munkámat, főként a temesvári és bánsági magyarságért. Olyasmit is vállaltam, ami nem éppen a tiszteletbeli konzulok munkája, de én tiszta szívvel belevetettem magam, és részt vállaltam a közösségépítésben. Ezt továbbra is csinálnám, mert nekem Temesvár a szívügyem, ráadásul Magyarországot képviselni Temesváron óriási megtiszteltetés számomra, büszkeséggel tölt el” – fogalmazott.

Temesváron egyébként négy kontinens 19 országának van tiszteletbeli konzulja, rajtuk kívül két főkonzul – a német és a szerb – lát el diplomáciai képviseletet. Szerinte ez a tisztség egyfajta kapocs, közvetítői szál a helyi magyar közösség és a magyar kormány között. „Diplomáciai munkámmal a magyar közösséget segítettem minden téren” – zárta szavait Tamás Péter.

korábban írtuk

Hosszas kálvária után ismét magyar közösségi tulajdonban van a temesvári Magyar Ház
Hosszas kálvária után ismét magyar közösségi tulajdonban van a temesvári Magyar Ház

A temesvári Várbástya Egyesület a magyar állam támogatásával csütörtökön megvásárolta a város szívében álló Magyar Házat.

korábban írtuk

Amikor mindenhonnan összegyűl a bánsági magyarság – Jubilál a Temesvári Magyar Napok
Amikor mindenhonnan összegyűl a bánsági magyarság – Jubilál a Temesvári Magyar Napok

Idén is minőségi, értékeket felvonultató rendezvénysorozat lesz a Temesvári Magyar Napok, amely immár 10. alkalommal örvendezteti meg a bánsági magyar közösséget.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 16., kedd

Két emberre támadt a medve a Székelyföldön

Medve sebesített meg két férfit hétfőn a Hargita megyei Kászonújfaluban. Mindkét áldozat több sérülést szenvedett, de nincsenek életveszélyben – számolt be az Agerpres hírügynökség.

Két emberre támadt a medve a Székelyföldön
Hirdetés
2026. június 15., hétfő

Robbanásszerűen nőtt a medvepopuláció Dél-Erdélyben, egyre több gazdaságba törnek be a nagyvadak

A Hunyad megyei környezetvédelem friss adatai szerint a térségben több mint 1000 barnamedve él, miközben a Román Akadémia szerint a megyében az ideális állomány 250 példány lenne.

Robbanásszerűen nőtt a medvepopuláció Dél-Erdélyben, egyre több gazdaságba törnek be a nagyvadak
2026. június 15., hétfő

Bálványosfürdő természeti kincsére szavazhat a közönség

A Magyar Talajtani Társaság Év Talaja versenyének történetében először neveztek erdélyi talajszelvényt a megmérettetésre. A bálványosfürdői Apor-lányok feredőjénél feltárt különleges mintára június 16-án déli 12 óráig szavazhat a közönség.

Bálványosfürdő természeti kincsére szavazhat a közönség
2026. június 15., hétfő

Csodák Palotája a székelyföldi láthatáron, azaz tudományos játszóházat alakítanak ki

A budapesti Csodák Palotájához hasonló, még annál is nagyobb szabású tudományos játszóházat alakítanak ki Sepsiszentgyörgyön.

Csodák Palotája a székelyföldi láthatáron, azaz tudományos játszóházat alakítanak ki
Hirdetés
2026. június 15., hétfő

Egyre közelebb a munkálatok vége a dél-erdélyi autópálya egyik legnehezebb szakaszán

„Egyre gyorsabban épülnek az A1-es autópálya Lugos–Déva szakaszán kivételezés alatt álló alagutak” – tudatta Horațiu Cosma, a közlekedési minisztérium államtitkára egy Facebook-bejegyzésében.

Egyre közelebb a munkálatok vége a dél-erdélyi autópálya egyik legnehezebb szakaszán
2026. június 15., hétfő

Berobban a nyár, de a záporoktól egyelőre nem szabadulunk

Országszerte különösen meleg lesz a következő napokban, de záporokra, zivatarokra is gyakran lehet számítani – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat június 15. és 28. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.

Berobban a nyár, de a záporoktól egyelőre nem szabadulunk
2026. június 15., hétfő

Tartalékos tábornok: Veștea hanyagsága évekig hátráltatta az Erdélyben gyakorlatozó NATO-erőket

Hanyagsággal vádolta meg Adrian Veștea kijelölt miniszterelnököt Dorin Toma tartalékos tábornok, a NATO Délkeleti Többnemzetiségű Hadosztály Parancsnokságának 2022 és 2025 közötti volt parancsnoka.

Tartalékos tábornok: Veștea hanyagsága évekig hátráltatta az Erdélyben gyakorlatozó NATO-erőket
Hirdetés
2026. június 15., hétfő

Referendummal menesztik egy erdélyi település polgármesterét

A Maros megyei Mezőszengye község lakosságának több mint fele, azaz 52,2 százalék igennel szavazott a település polgármesterének, Vasile Grecnek a leváltásáról szóló népszavazáson, míg 47,8 százalék nem értett egyet a polgármester távozásával.

Referendummal menesztik egy erdélyi település polgármesterét
2026. június 14., vasárnap

Csalással gyanúsított moldovai és ukrán állampolgárokat vettek őrizetbe Kolozsváron

Több mint 107 ezer lejjel károsítottak meg egy kolozsvári nőt azok a fiatal külföldi állampolgárok, akiket a rendőrség néhány órán belül azonosított és őrizetbe vett. A gyanúsítottak a jól ismert „hiteles csalás” módszeré

Csalással gyanúsított moldovai és ukrán állampolgárokat vettek őrizetbe Kolozsváron
2026. június 14., vasárnap

Drónok, AI, humanoid robotok: a jövő mérnökeit elsőként a Bánságban képzik

A Temesvári Műszaki Egyetem új fejezetet nyit a romániai felsőoktatásban: egy olyan képzési profil körvonalazódik az intézményen belül, amely a mesterséges intelligenciát, a humanoid robotokat és a drónokat helyezi a középpontba.

Drónok, AI, humanoid robotok: a jövő mérnökeit elsőként a Bánságban képzik
Hirdetés
Hirdetés