Hirdetés

Régi álom válik valóra: Kölcsey-szobrot állítanak Nagykárolyban

Kölcsey Ferenc szobrát az egykori Aranyszarvas fogadó előtt állítják fel •  Fotó: Facebook//Arany-Szarvas-fogadó

Kölcsey Ferenc szobrát az egykori Aranyszarvas fogadó előtt állítják fel

Fotó: Facebook//Arany-Szarvas-fogadó

Nagykároly önkormányzata szerdai ülésén fogadta el azt a tervezetet, melynek értelmében Kölcsey Ferenc, illetve Aurel Popp alakját mintázó köztéri szobrokat állítanak a partiumi városban. A tervről és megvalósításáról Kovács Jenőt, Nagykároly RMDSZ-es polgármesterét faggattuk.

Tóth Gödri Iringó

2022. március 10., 19:552022. március 10., 19:55

Bár Kölcsey Ferenc nem a város szülöttje, a település büszke rá, hiszen a költőóriás, himnuszunk szövegének szerzője Szatmár vármegye főjegyzői tisztségét töltötte be 1829 és 1833 között Nagykárolyban, az akkori megyeszékhelyen.

A városban egykor szobra is állt: gróf Károlyi István Kallós Ede szobrászművésszel készíttette el a másfélszeres életnagyságú Kölcsey-szobrot, melyet 1897-ben avattak fel a Károlyi-kastély kertjében. A szobrot először 1933-ban, majd pedig 1934-ben megrongálták, a második alkalommal le is fűrészelték és elvitték a fejét, aminek nyomán a megcsonkított bronztestet darabokra szedték és beolvasztották. A közeljövőben viszont újra szobrot állítanak Kölcseynek, hiszen Nagykároly önkormányzata szerdai ülésén elfogadta az erre vonatkozó tervezetet.

Hirdetés

Kovács Jenő polgármester a Krónikának elmondta, a város lakóinak régi álma volt, hogy ismét legyen Kölcsey-szobor a jelenleg mintegy 21 ezer lelkes, 54 százalékban magyarok lakta szatmári településen.

A tervek szerint a szoborállítás magyarországi segítséggel valósul meg: a Nagykároly és Vidéke Kulturális Egyesület kapná azt az anyagi támogatást, amelyből a szoborállítást finanszírozzák. Az ülő alakos szobrot a mai városháza, az egykori Aranyszarvas Fogadó előtt szeretnék elhelyezni, egy osztrák festő Kölcsey-ábrázolása alapján készíti majd el egy magyarországi művész.

Mivel jövőre lesz a Himnusz megírásának 200. évfordulója, azt szeretnék, hogyha addig elkészülne és felállíthatnák a szobrot.

A helyi tanács szerdai ülésén egyúttal elfogadták Aurel Popp (Papp Aurél) festő szobrának felállítását is. Ennek kapcsán Kovács Jenő polgármester elmondta, hogy a tanulmányait Nagykárolyban és Budapesten végző festőt azért is tiszteli a város magyarsága, mert az Ady Endrével jó barátságot ápoló művész „járta ki” az egykor leégett Ady-ház felújítását, emlékhely létrehozását az 1950-es években, illetve sokat tett az erdélyi Ady-kultusz fönntartásáért.

Idézet
„Ha nagyon őszinte vagyok, nem tagadom, hogy kicsit kompenzáló értéke is van ennek a dolognak, mert csak akkor lesz csend és nyugalom, ha nem csak egyirányú dolgokban gondolkodunk. És szerintem ez nem egy rossz kompromisszum”

– mondta az Aurel Popp-szobor kapcsán a polgármester. Hozzátette, a nagykárolyi szoborállításoknál az a fő szempont, hogy a kultúrához kapcsolódó személyiségeknek állítsanak emléket ily módon, függetlenül attól, hogy román vagy magyar volt az illető. Az Aurel Popp-szobor Ady Endre szobrának közelében kap majd helyet.

A 19 fős helyi tanácsban – amelyben 14 mandátum az RMDSZ és a Német Demokrata Fórum alkotta koalícióé – a szociáldemokrata és liberális tanácsosok tartózkodása mellett fogadták el a szoborállításokra vonatkozó tervezetet. Kovács Jenő elmondta, hogy nem volt konfliktus a témában – a román tanácsosok azzal indokolták döntésüket, hogy szerintük „most nem ennek van az ideje”.

korábban írtuk

Sok régi épület megújult, de van még mit megmenteni Nagykárolyban
Sok régi épület megújult, de van még mit megmenteni Nagykárolyban

Az arra járók is észlelhetik, elhanyagolt Nagykároly épített öröksége, egyes épületek rossz, akár veszélyes állapotúak, ugyanakkor sok műemléket restauráltak az utóbbi időben. Enyedi Anna Regina művészettörténésszel jártuk körbe, milyen a műemlék épületek jelenlegi helyzete a városban, és a Szatmár megyei tele

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Hirdetés
Hirdetés

Ezek is érdekelhetik

Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 08., hétfő

Előzetes letartóztatásba került a családtagjaira rálövő dél-erdélyi férfi

A Hunyad megyei törvényszék hétfőn elrendelte annak a férfinak az előzetes letartóztatását, aki egy pisztollyal négy emberre lőtt Lupényben. A bíróság döntése nem jogerős, 48 órán belül megfellebbezhető.

Előzetes letartóztatásba került a családtagjaira rálövő dél-erdélyi férfi
Hirdetés
2026. június 08., hétfő

Növénytermesztés talaj helyett levegőben: a NASA módszere megérkezett Erdélybe is

A NASA űrbéli mezőgazdasági kísérletei által inspirált aeroponikus, azaz talaj nélküli növénytermesztő rendszerrel kísérleteznek Kolozsváron.

Növénytermesztés talaj helyett levegőben: a NASA módszere megérkezett Erdélybe is
2026. június 08., hétfő

Marosvásárhelyi restaurált népi bútorok és adományozóik

Az 1930-as évek elején hagyományos székely népi motívumokkal díszített, élénk virág- és madármintás, jellegzetes kék színű bútorokat adományoztak a marosvásárhelyi Vártemplomnak a város, a gyülekezet neves személyiségei.

Marosvásárhelyi restaurált népi bútorok és adományozóik
2026. június 08., hétfő

A Kolozsvár és Nagyvárad közötti vasútvonal egy része elvileg már járható, a közlekedés beindítását kérik

A Kolozsvár–Nagyvárad vasútvonal korszerűsítési munkálatai gyors ütemben haladnak, és a 67 kilométer hosszú Kolozsvár–Kissebes szakaszon már közlekednek munkavonatok – számolt be a Pro Infrastruktúra Egyesület.

A Kolozsvár és Nagyvárad közötti vasútvonal egy része elvileg már járható, a közlekedés beindítását kérik
Hirdetés
2026. június 08., hétfő

Hatalmas fogás: félmillió euró értékű hamis pénzzel bukott le két nagyváradi férfi

Mintegy félmillió euró értékű hamis bankjegyet foglaltak le vasárnap délután a Szatmár Megyei Szervezett Bűnözés Elleni Szolgálat rendőrei. A két nagyváradi gyanúsítottat hétfőn a bíróság 30 napos előzetes letartóztatásba helyezte.

Hatalmas fogás: félmillió euró értékű hamis pénzzel bukott le két nagyváradi férfi
2026. június 08., hétfő

Egy használt autó árának megfelelő összeget kell bírságként lepengetnie annak, aki eteti a medvét

A medvék által nagyon sűrűn látogatott Transzfogarasi úton a Romsilva állami erdészet Argeș megyei igazgatósága az incidensek megelőzését szorgalmazza és az óriási összegű bírságokra hívja fel a figyelmet.

Egy használt autó árának megfelelő összeget kell bírságként lepengetnie annak, aki eteti a medvét
2026. június 08., hétfő

Marad a vészhelyzet Parajdon

Újabb harminc nappal meghosszabbította a bányakatasztrófa miatti vészhelyzetet Parajdon a helyi vészhelyzeti bizottság.

Marad a vészhelyzet Parajdon
Marad a vészhelyzet Parajdon
2026. június 08., hétfő

Marad a vészhelyzet Parajdon

Hirdetés
2026. június 08., hétfő

Korszerűsítik a sós tó köré épült népszerű fürdőhelyet

Felújítják Dés és környéke egyik legfontosabb turisztikai és közösségi vonzerejét, a Torok fürdőt. A 4,5 millió eurós fürdőberuházás több látogatót, erősebb helyi gazdaságot és korszerűbb rekreációs lehetőségeket ígér.

Korszerűsítik a sós tó köré épült népszerű fürdőhelyet
2026. június 08., hétfő

Csoma Botond: az államfő óriásit tévedett

Nicușor Dan államfő óriásit tévedett, amikor megtámadta az alkotmánybíróságon a medvék vadászati kvótájának megduplázását célzó törvénytervezetünket – jelentette ki hétfőn Csoma Botond.

Csoma Botond: az államfő óriásit tévedett
2026. június 08., hétfő

Elrajtolt az erdélyi magyar értelmiség 1944 és 1952 közötti időszakának feltárását célzó program

Elindult a Méhes György-Nagy Elek Alapítvány kutatói pályázati programja, melynek célja az erdélyi magyar értelmiség 1944 és 1952 közötti időszakának feltárása állambiztonsági források alapján – tájékoztatott hétfőn a budapesti székhelyű alapítvány.

Elrajtolt az erdélyi magyar értelmiség 1944 és 1952 közötti időszakának feltárását célzó program
Hirdetés
Hirdetés