
Kölcsey Ferenc szobrát az egykori Aranyszarvas fogadó előtt állítják fel
Fotó: Facebook//Arany-Szarvas-fogadó
Nagykároly önkormányzata szerdai ülésén fogadta el azt a tervezetet, melynek értelmében Kölcsey Ferenc, illetve Aurel Popp alakját mintázó köztéri szobrokat állítanak a partiumi városban. A tervről és megvalósításáról Kovács Jenőt, Nagykároly RMDSZ-es polgármesterét faggattuk.
2022. március 10., 19:552022. március 10., 19:55
Bár Kölcsey Ferenc nem a város szülöttje, a település büszke rá, hiszen a költőóriás, himnuszunk szövegének szerzője Szatmár vármegye főjegyzői tisztségét töltötte be 1829 és 1833 között Nagykárolyban, az akkori megyeszékhelyen.
A városban egykor szobra is állt: gróf Károlyi István Kallós Ede szobrászművésszel készíttette el a másfélszeres életnagyságú Kölcsey-szobrot, melyet 1897-ben avattak fel a Károlyi-kastély kertjében. A szobrot először 1933-ban, majd pedig 1934-ben megrongálták, a második alkalommal le is fűrészelték és elvitték a fejét, aminek nyomán a megcsonkított bronztestet darabokra szedték és beolvasztották. A közeljövőben viszont újra szobrot állítanak Kölcseynek, hiszen Nagykároly önkormányzata szerdai ülésén elfogadta az erre vonatkozó tervezetet.
A tervek szerint a szoborállítás magyarországi segítséggel valósul meg: a Nagykároly és Vidéke Kulturális Egyesület kapná azt az anyagi támogatást, amelyből a szoborállítást finanszírozzák. Az ülő alakos szobrot a mai városháza, az egykori Aranyszarvas Fogadó előtt szeretnék elhelyezni, egy osztrák festő Kölcsey-ábrázolása alapján készíti majd el egy magyarországi művész.
A helyi tanács szerdai ülésén egyúttal elfogadták Aurel Popp (Papp Aurél) festő szobrának felállítását is. Ennek kapcsán Kovács Jenő polgármester elmondta, hogy a tanulmányait Nagykárolyban és Budapesten végző festőt azért is tiszteli a város magyarsága, mert az Ady Endrével jó barátságot ápoló művész „járta ki” az egykor leégett Ady-ház felújítását, emlékhely létrehozását az 1950-es években, illetve sokat tett az erdélyi Ady-kultusz fönntartásáért.
– mondta az Aurel Popp-szobor kapcsán a polgármester. Hozzátette, a nagykárolyi szoborállításoknál az a fő szempont, hogy a kultúrához kapcsolódó személyiségeknek állítsanak emléket ily módon, függetlenül attól, hogy román vagy magyar volt az illető. Az Aurel Popp-szobor Ady Endre szobrának közelében kap majd helyet.
A 19 fős helyi tanácsban – amelyben 14 mandátum az RMDSZ és a Német Demokrata Fórum alkotta koalícióé – a szociáldemokrata és liberális tanácsosok tartózkodása mellett fogadták el a szoborállításokra vonatkozó tervezetet. Kovács Jenő elmondta, hogy nem volt konfliktus a témában – a román tanácsosok azzal indokolták döntésüket, hogy szerintük „most nem ennek van az ideje”.

Az arra járók is észlelhetik, elhanyagolt Nagykároly épített öröksége, egyes épületek rossz, akár veszélyes állapotúak, ugyanakkor sok műemléket restauráltak az utóbbi időben. Enyedi Anna Regina művészettörténésszel jártuk körbe, milyen a műemlék épületek jelenlegi helyzete a városban, és a Szatmár megyei tele
A Hunyad megyei törvényszék hétfőn elrendelte annak a férfinak az előzetes letartóztatását, aki egy pisztollyal négy emberre lőtt Lupényben. A bíróság döntése nem jogerős, 48 órán belül megfellebbezhető.
A NASA űrbéli mezőgazdasági kísérletei által inspirált aeroponikus, azaz talaj nélküli növénytermesztő rendszerrel kísérleteznek Kolozsváron.
Az 1930-as évek elején hagyományos székely népi motívumokkal díszített, élénk virág- és madármintás, jellegzetes kék színű bútorokat adományoztak a marosvásárhelyi Vártemplomnak a város, a gyülekezet neves személyiségei.
A Kolozsvár–Nagyvárad vasútvonal korszerűsítési munkálatai gyors ütemben haladnak, és a 67 kilométer hosszú Kolozsvár–Kissebes szakaszon már közlekednek munkavonatok – számolt be a Pro Infrastruktúra Egyesület.
Mintegy félmillió euró értékű hamis bankjegyet foglaltak le vasárnap délután a Szatmár Megyei Szervezett Bűnözés Elleni Szolgálat rendőrei. A két nagyváradi gyanúsítottat hétfőn a bíróság 30 napos előzetes letartóztatásba helyezte.
A medvék által nagyon sűrűn látogatott Transzfogarasi úton a Romsilva állami erdészet Argeș megyei igazgatósága az incidensek megelőzését szorgalmazza és az óriási összegű bírságokra hívja fel a figyelmet.
Újabb harminc nappal meghosszabbította a bányakatasztrófa miatti vészhelyzetet Parajdon a helyi vészhelyzeti bizottság.
Felújítják Dés és környéke egyik legfontosabb turisztikai és közösségi vonzerejét, a Torok fürdőt. A 4,5 millió eurós fürdőberuházás több látogatót, erősebb helyi gazdaságot és korszerűbb rekreációs lehetőségeket ígér.
Nicușor Dan államfő óriásit tévedett, amikor megtámadta az alkotmánybíróságon a medvék vadászati kvótájának megduplázását célzó törvénytervezetünket – jelentette ki hétfőn Csoma Botond.
Elindult a Méhes György-Nagy Elek Alapítvány kutatói pályázati programja, melynek célja az erdélyi magyar értelmiség 1944 és 1952 közötti időszakának feltárása állambiztonsági források alapján – tájékoztatott hétfőn a budapesti székhelyű alapítvány.
szóljon hozzá!