
Európai uniós alapokból újították fel Félixfüdő köztereit
Fotó: Facebook/Stațiunea - Băile Felix/Ioan Vid
Hamarosan lezárul az elmúlt fél évszázad legnagyobb közberuházása Félixfürdőn: a 7 millió eurós üdülőfelújításnak köszönhetően az ország egyik legkedveltebb turisztikai célpontjára rá sem ismernének azok, akiknek még a lepukkant, csak nyugdíjasjegyekre hajtó fürdőhely korábbi képe él az emlékezetükben. A következő nagyberuházás egy új akvapark építése lesz, melyet mintegy 40 millió euróból valósítanának meg Bihar megye több évszázados dicső múltra visszatekintő, termálvizes-tavirózsás ékességében.
2024. június 01., 10:182024. június 01., 10:18
Váradszentmárton községközpont a regionális operatív program 2014–2020-as kiírása során nyert európai uniós finanszírozást Félixfürdő közterületeinek felújítására, közművesítésre. A többéves beruházás összesen mintegy 7 millió euróból valósul meg, a tervek szerint idén júniusban az utolsó simításokat is elvégzik a Nagyváradtól csupán néhány kilométerre fekvő üdülőhelyen.
A munkálatok során felújították az utakat, járdákat, biciklisávot építettek, korszerű utcai világítással, pihenésre alkalmas kültéri bútorzattal, dísznövényekkel, kutakkal ellátott sétányokat, tereket hoztak létre, melyeket bekameráztak a turisták biztonsága érdekében. Emellett felújították az ivóvíz-, illetve a szennyvíz- és folyóvíz-elvezető hálózatot is, miközben parkolóhelyeket is létesítettek a vendégek számára.
például az idei május elsejét és ortodox húsvétot övező hosszú hétvégén felmérések szerint Románia legnépszerűbb belföldi turisztikai célpontja volt. Talán ennek is köszönhető, hogy a 12 400 lakosú (köztük csupán néhány száz magyarnak otthont adó) Váradszentmártont – amelyhez egy másik népszerű üdülőközpont, Püspökfürdő is tartozik – az ország öt leggazdagabb községe között tartják számon.
Fotó: Destinatiaanului.ro
Cristian Laza polgármester a Transilvaniabusiness.ro portálnak úgy fogalmazott, mindez nagyrészt a hivatalban dolgozó jó csapatnak köszönhető, amely nagy uniós támogatásokat nyert a községnek. Ugyanakkor számos jogi csatát is meg kellett nyerni ahhoz, hogy véghezvigyék a nagyberuházást.
A legnagyobb kihívást a település bejáratánál található nagy parkoló visszaszerzése jelentette, melyet az önkormányzat szerint jogtalanul foglalt le egy korábban bérleti szerződést kötő magánvállalkozás. A mintegy háromhektáros, lerobbant állapotú területet a legfelsőbb bíróságon sikerült visszavenni köztulajdonba. Itt most 800 férőhelyes korszerű parkolót alakítottak ki, és megkönnyítették a bejutást is Félixre (melyet immár a napokban átadott terelőút is segít: a váradi körgyűrűről 7 perc alatt el lehet jutni Félixfürdő végéig). De itt még nincs vége a településfejlesztésnek: a következő nagy projekt a Pece egyik, a falun átfolyó mellékpatakjának befedése, mely révén újabb bicikliutakat és filagóriás sétányokat hoznának létre.
Közben arra ösztönzik a magánkézben lévő turisztikai egységek tulajdonosait is, hogy folyamatosan fejlesszenek, fejlődjenek. A még a kommunizmusban épült nagy szállodák esetében szigorúan fellépnek: jövő évtől 500 százalékos többletingatlanadót rónak ki rájuk, ha nem újítják fel őket.
Egyébként a szociáldemokrata polgármester szerint más téren is fejlődnie kell Félixfürdőnek: tovább kell növelni a szálláshelyek számát, amely automatikusan maga után vonná az újabb teraszok, vendéglők, szórakozóhelyek létesítését. Az elöljáró az éjszakai életen is „erősítene”. „Elértük az évi 300 ezer turistát, kötelező szintet lépni” – nyilatkozta a Transilvaniabusiness.ro portál által idézett Cristian Laza.
A régi közkedvelt strandok mellett élményfürdők is épültek, épülnek
Fotó: Facebook/Stațiunea - Băile Felix/Ioan Vid
Aki az éjszakai élet felpörgetésével gyakorlatilag tovább szeretné „fiatalítani” a Félixre érkező turisták átlagéletkorát, mely egy-két évtizeddel ezelőtt még igen magas volt, hiszen a kommunizmusban és a rendszerváltás utáni években az üdülőhely nagyrészt gyógyfürdőként működött, többnyire nyugdíjasok látogatták az államilag kiutalt jegyeknek köszönhetően. Hiszen a beszámolók szerint naponta több mint 17 millió liter 49 Celsius-fokos, kénes, szén-dioxidos, nátriumos, káliumos víz tör itt elő a földből. A fürdő vize ásványanyag-tartalmának köszönhetően enyhíti a mozgásszervi és reumás panaszokat, segíthet nőgyógyászati vagy idegrendszeri betegségek esetén, de műtétek utókezeléseire is ajánlják.
Azonban amióta nekiláttak a strandok felújításának, sőt akvaparkok is épültek a hévízi tündérrózsás tavaknak is otthont adó Félixen (és a szomszédos Püspökfürdőn), a környék egyre inkább vonzóvá vált a fiatalabbak számára is.
A hévízi tündérrózsák „otthona” felülnézetből
Fotó: Destinatiaanului.ro
„A legnagyobb projektünk, melynek finanszírozási pályázatát hamarosan benyújtjuk, egy akvapark építése, amilyen még nincs Romániában, mintegy 40 millió euró értékben, Félixfürdő bejáratának jobb oldalán, a President komplexummal szemben” – nyilatkozta a polgármester. A tervekről egyébként mozgóképes látványterv is készült.
Mint ismeretes, Félixfürdő évszázadok óta híres termálvizéről. Amint Péter I. Zoltán A Nagyvárad melletti termálfürdők rövid története című, a Korunk folyóiratban megjelent írásából kiderül, a hagyomány szerint Helcher Félix (aki a váradi premontrei birtok első adminisztrátora volt 1711–1721 között) a szentmártoni pusztán az erdőséget vizsgálva észrevette, hogy a kondás az erdő aljában, a Luncs patak nádasában őrzi a gazdaság sertéseit.
Fotó: Páva-Sándor Edina
Helcher erre kitisztíttatta a forrást, és deszkából valamilyen kis fürdőházat építtetett a forrás fölé. Hasonlóan írta le Mayer Antal is e történetet az 1861-ben kiadott füzetében, szerinte a fürdőt később az adminisztrátorról nevezték el Félixnek. Voltak, akik úgy tartották, hogy a fürdő már a török fennhatóság alatt is létezett, de valószínűleg akik ezt állították, a későbbi Félixfürdőt a közeli Szent László-fürdővel tévesztették össze.
Jelentős változás az 1770-es évek elején történt. Hatvani István az 1777-ben kiadott Thermae Varadiensis című könyvében azt írja, Ehenger Lajos adminisztrátor „felépíttette a forrás fölé az első emeletes épületet, melyben felül öt és alul is öt betegszoba volt. A tükörfürdőben a medence fagerendák helyett középen egy lábnyi széles kőfal által kétfelé osztott, hogy a nők a férfiaktól elkülönülve fürödhessenek. A tükrök oldalai és fenekei simított terméskövekből rakattak ki. A boldog, meleg forrás a kőtalpazat nyílásain keresztül bugyog fel...” Az egyik medencét 1982-ben feltárták, tatarozták, ma is látható a parkban a Bálint-forrás közelében. Ez az épület lett a fürdő első szállodája, Félix néven.
Fotó: Destinatiaanului.ro
Az első világháború alatt, Megyeri Ferenc mérnök terve alapján 1917-ben felépítették a fürdő szimbólumává lett kis tornyos épülettel körülvett szabadtéri úszómedencét. Erre az időre alakult ki a fürdőnek az a képe, amely alapvetően nem változott egészen az 1960-as évekig. Egy 1948-i minisztertanácsi rendelettel megfosztották jogi személyiségüktől a romániai történelmi egyházakat, és minden vagyonukat elkobozták. Így vesztette el a premontrei rend Félixfürdőt is, mely a hatvanas évektől jelentős átalakításon esett át a kommunizmus éveiben – írja Péter I. Zoltán.
Miközben az AUR látványos előretörése sokak szemében a nacionalizmus és a magyarellenesség visszatérését jelzi, egy friss országos kutatás szerint a román társadalom politikai megosztottságát ma már nem elsősorban az etnikai kérdések alakítják.
Megújult az egykori apátsági épület és plébániatemplom, elkészült a zarándokközpont a Bihar megyei Szentjobbon.
Több mint 226 ezer lejnyi állami támogatást szerzett jogosulatlanul egy 26 éves, Máramarosszigetről származó férfi a gyanú szerint úgy, hogy valótlan adatokat közölt ukrajnai menekültek elszállásolásáról és ellátásáról.
Brassóban a medvék már nem csak az élőket zavarják, hanem a temetőben is gyakran felbukkannak, a sírokon taposnak, a pap a csendőrséggel éjszaka járőrözik a sírkertben.
A medvék és a viperák egyre gyakrabban jelennek meg a népszerű túraútvonalakon, ezért a most kezdődő nyári időszakban fokozott elővigyázatosságra van szükség – hívta fel a figyelmet a Salvamont hegyimentő-szolgálat.
Egy friss felmérés szerint a romániai nagyvárosokban élők legfőbb kikapcsolódási helye a bevásárlóközpont.
Precedensértékű pert nyert a tanügyi tárcával szemben egy kolozsvári diáklány, aki azért fordult bírósághoz, mert egy bécsi egyetem felvételi vizsgája egybeesett az érettségivel, és nem engedték meg számára a speciális vizsgaidőszakban való részvételt.
Az 1989-es rendszerváltás óta drámaian visszaesett a szőlőtermesztés és a bortermelés a ménes–magyarádi dombokon, ezért az érintettek az összefogástól remélik a vállalkozások forgalmának növelését, a térség történelme és hagyományai megismertetését.
Ismét megvételre kínálják a tulajdonosok az érköbölkúti Bónis-kúriát, amely arról híres, hogy az 1848–1849-es magyar forradalom és szabadságharc idején átmenetileg a Szent Korona menedékhelye is volt.
Miközben Kolozsvár közel 50 millió lejt oszt szét sport-, kulturális és szociális projektekre, a legnagyobb támogatást az Kolozsvári U fociklub kapja: 14 millió lejt. Ez több, mint amennyit a TIFF, a magyar napok és más kulturális események együtt kapnak.
szóljon hozzá!