
Tiltakozás. Az ukrán nagykövetség nem szeretné, ha az orosz művészek fellépnének Kolozsváron
Fotó: Pexels
Nemtetszését fejezte ki Ukrajna bukaresti nagykövetsége, miután kiderült: Kolozsváron pénteken két orosz művész részvételével tartanak koncertet. Nem ez lenne az első alkalom, hogy a politikai feszültségek miatt orosz művészek kolozsvári fellépése lehetetlenülne el.
2025. december 10., 13:302025. december 10., 13:30
A nagykövetség bejegyzésben tiltakozott az orosz művészek fellépése ellen. „A nagykövetséget arról tájékoztatták, hogy december 12-én Kolozsváron koncertet adnak Andrej Borejko és Nyikolaj Luganszkij orosz művészek, a Transilvania Állami Filharmonikus Zenekar kíséretében. A város számos lakója és vendége csatlakozik a klasszikus zene estjéhez, élvezve a koncertterem fényeit és hangulatát.
– áll az ukrán nagykövetség bukaresti Facebook-oldalán kötté tett bejegyzésben. A nagykövetség képviselői azt állítják, hogy míg az orosz művészek kényelmes körülmények között felléphetnek, az ukrán művészek légitámadás elleni óvóhelyeken alszanak, fűtés és világítás nélkül.
Sőt,
Ukrajna nemcsak a létezéshez való jogáért küzd, hanem az európai kontinens biztonságáért és békéjéért is – állítják a nagykövetség képviselői, hozzátéve, hogy az orosz invázió kezdete óta legalább 224 művész halt meg Ukrajnában a háború miatt. Legutóbb hétfőn érkezett arról jelentés, hogyaz ukrán hegedűművész, Valerij Litvin meghalt a fronton.
A zenei művészetet nem lehet füstfelhőként felhasználni, hogy elterelje a figyelmet Oroszország bűneiről, és egyetlen dal sem csökkentheti az ukrán nép szenvedéseit, akik minden nap életükkel fizetnek Ukrajna és egész Európa szabadságáért” – áll a nagykövetség Facebook-oldalán.
A kolozsvári filharmónia péntekre hirdette meg a koncertet, Andrej Borejko vezényletével, Nyikolaj Luganszkij zongorakíséretével.
Mint arról beszámoltunk, szeptemberben kiderült: bár az év elején még úgy hirdették meg a kolozsvári Gheorghe Dima Zeneakadémia műsorrendjét, hogy idén egy ünnepségen a világhírű orosz szoprán, Anna Nyetrebko is fellép, és díszdoktori címet is átvehet, a fellépést végül – a rektor szerint politikai okokból – le kellett mondani.
Az év elején Vasile Jucan, a kolozsvári intézmény rektora több különleges rendezvényt is bejelentett, amelyekkel az intézmény új szákhelyre költözését ünneplik, amely Románia egyik legkorszerűbb zenei kampusza.

Bár az év elején még úgy hirdették meg a kolozsvári Gheorghe Dima Zeneakadémia műsorrendjét, hogy idén a világhírű orosz szoprán, Anna Nyetrebko is fellép, a fellépést végül – a rektor szerint politikai okokból – le kellett mondani.
„Olyan okok miatt, amelyeket jelenleg nem fedhetek fel, valószínűleg politikai okokból, valószínűleg a politikai helyzet miatt. A koncertre sor kerül, de ő nem lesz ott. Az koncert továbbra is áriakoncert lesz, de sajnos Anna Nyetrebko nélkül” – mutatott rá a rektor az Adevărulnak.
„Mindenféle javaslatot kaptunk, és az volt az ötlet, hogy elhalasztjuk az eseményt. Nem töröltük, csak egy kicsit elhalasztjuk” – mondta a rektor.
A művésznőt „Putyin dívájaként” is szokás emlegetni, és annak ellenére, hogy a világ egyik legismertebb szopránja, és elítélte az ukrajnai háborút, az ukrajnai háború kezdete óta számos nyugati intézmény bojkottálta.
A meteorológiai szolgálat újabb elsőfokú hőségriasztásokat adott ki: szerdán nyolc megyében, csütörtökön pedig az ország több mint háromnegyedében lesz érvényben a figyelmeztetés. De több erdélyi megyében viharos időjárásra is számítani kell.
Jól haladnak a munkálatok a Marosvásárhelyt Nyárádszeredával összekötő autópálya-szakaszon – derül ki a közlekedési tárca illetékesének tájékoztatásából.
Több száz, folyamatosan működő kriptovaluta-bányászgépet foglalt le az adóhatóság Szatmár megyében, miután egy be nem jelentett, jelentős energiafogyasztással működő bányászfarmra bukkant. A lefoglalt berendezések értéke meghaladja a kétmillió lejt.
Határozottan lépnek fel a medvék etetése ellen a hatóságok: három hét alatt 50 ezer lejnyi bírságot róttak ki a Transzfogarasi úton.
Idén sem használható az ópálosi szivattyúállomás a mezőgazdasági területek öntözésére, mivel zajlik a víznyerő csatorna medrének a betonozása. Tavaly ugyanezzel a magyarázattal hagyták üzemen kívül a berendezést.
Rengeteg autó parkol a Déli-Kárpátokban a több mint 2000 méter magasságban található Leaota-csúcs közelében, tönkretéve a törékeny ökoszisztémát, a védett erdélyi havasszépe növényt – hívta fel a figyelmet a közösségi oldalon Gajdó Kelemen Éva.
Több millió eurót kap az Európai Unió szolidaritási alapjából Parajd – tájékoztatott kedden Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő sajtóirodája.
Nyolc megye összesen 21 településén okozott károkat a rossz idő az elmúlt 24 órában.
Politikai szóváltás alakult ki hétfőn a magyar Országgyűlésben, miután Toroczkai László, a Mi Hazánk elnöke rákérdezett Orbán Anita külügyminiszterre, hogy mit tesz a kormány a nagyváradi premontrei apát kilakoltatása ügyében.
Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.
szóljon hozzá!