
Járhatóbb út. A népszámlálásra vonatkozó törvény módosításainak zöme a kisebbségeknek, így a magyaroknak is kedvez (képünk illusztráció)
Fotó: Haáz Vince
Valószínűleg többen és könnyebben fogják majd vállalni etnikai hovatartozásukat a jövő évi népszámláláson a kisebbségek számára kedvező számos módosításnak köszönhetően – összegzett a Krónikának Barna Gergő szociológus. Az eddigiektől eltérően 2021-ben három szakaszban zajló cenzus próbáját még novemberben megtarthatják.
2020. október 28., 19:192020. október 28., 19:19
2020. október 28., 19:222020. október 28., 19:22
Valós, megbízhatóbb adatokat eredményezhet a romániai lakosságról, és elsősorban a kisebbségekről számos módosítás, melyeket az elmúlt időszakban sikerült kiharcolnia az RMDSZ-nek a 2021-es népszámlálásra vonatkozó törvény kapcsán – számolt be a Krónikának Barna Gergő szociológus, aki külső szakemberként támogatta a szövetség honatyáit a parlamenti munka során.
Emlékeztetett, a kormány még februárban fogadta el a népszavazásra vonatkozó jogszabályt, de ebben nem szerepelt semmilyen, a kisebbségek összeírására vonatkozó kitétel. Az RMDSZ-nek a parlamenti munka során sikerült 29 pontban módosítani a jogszabályt, amelyet mindkét ház elfogadott, és augusztusban az államelnök is kihirdetett. Barna Gergő szerint
– hívta fel a figyelmet a szakember.
Az összeírásnak három szakasza lesz: először összegyűjtik a regiszteri adatokat, azaz összefésülik a különböző adminisztratív adatbázisokat a lakossági nyilvántartótól a nyugdíjpénztárig, egészségbiztosítási pénztárig, telefonszolgáltatókig. A második fázis önkitöltős lesz: a lakosoknak lehetőségük lesz online kitölteni a kérdőívet, otthon vagy az önkormányzatok által létrehozott összeíró pontokon. Ezután, a harmadik szakaszban alkalmazzák a hagyományos módszert: a számlálóbiztosok felkeresik azokat, akik nem vettek részt az önkitöltésben.
Magyar szempontból is sok a változás, a legfontosabb, hogy
„Elvben, ha magyar számlálóbiztos megy egy magyar háztartásba, lehetősége lesz arra, hogy magyarul kérdezzen, és magyarul töltse ki a kérdőívet. Ez jelentős előrelépés 2011-hez képest” – mutatott rá Barna Gergő.
A legutóbbi összeíráson csak mintakérdőív volt kinyomtatva azokon a településeken, ahol a magyarok aránya 20 százalék fölötti – ez jövőre is megmarad arra az esetre, ha a magyar nyelvet nem ismerő számlálóbiztos keres fel magyarokat.
– összegzett Barna Gergő, aki szerint a lehetőség minden olyan kisebbség esetében biztosított lesz, amely igényli, de nemzetközi nyelven is elérhető lesz a felület. A törvény arra is lehetőséget ad, hogy a kisebbségek nyelvén is legyen tájékoztató, felvilágosító kampány. De a számlálóbiztosok munkáját segítő magyar nyelvű eszköztár, útmutatók is lesznek, és az összeíró pontokban is lesz magyar nyelvű támogatás, ha 20 százalék fölötti a magyarság aránya. „Itt kell legyen olyan számlálóbiztos, aki tud magyarul, és magyarul tud segíteni azoknak, akik igénylik” – magyarázta Barna Gergő.
Barna Gergő: „A magyarok anyanyelvükön jobban meg tudják érteni a kérdéseket, pontosabban meg tudják adni a válaszokat, és ez segít abban, hogy valid, megbízható adatokat nyerjünk”
Fotó: Székelyhon Tv
A kisebbségeknek kedvező változtatásoknak több szempontból is jótékony hatása lehet, vélte a szociológus. „Ha magát a szervezési részét nézzük, fennáll egy aszimmetrikus viszony, ha egy román kérdezőbiztos megy be egy magyar háztartásba” – mutatott rá. Ez oldódik azáltal, hogy
„A magyarok anyanyelvükön jobban meg tudják érteni a kérdéseket, pontosabban meg tudják adni a válaszokat, és ez segít abban, hogy valid, megbízható adatokat nyerjünk” – hívta fel a figyelmet Barna Gergő, aki szerint ez amiatt is fontos, mivel a kérdőív nem a legegyszerűbb. Hozzátette, a módosításoktól azt is remélik, hogy többen és könnyebben fogják vállalni etnikai hovatartozásukat, nemcsak a magyar, hanem más romániai kisebbségek esetében is. Ez amiatt is fontos, mivel azoknak, akik csak regiszteri adattal rendelkeznek (nem töltik ki a kérdőívet, és nem kérdezik le őket), nincs etnikai hovatartozásra, anyanyelvre, vallási hovatartozásra vonatkozó adata.
Ezzel kapcsolatosan is született egy fontos törvényi módosítás, hívta fel a figyelmet a szakember. Mégpedig az, hogy
„Ez fontos, mert 2011-ben beemeltek 1,2 millió lakost az adatbázisba, akiknek nem volt etnikuma, és nem mindegy, hogy mihez viszonyítjuk a magyarok arányát” – mondta a szakember. Hozzátette, ez lehetőséget ad arra, hogy ha egy településen nyelvhasználati kérdések merülnek fel, világos legyen, hogy az etnikai arányt hogyan kell számolni.
Az, hogy a regiszteri adatokból bekerülőket milyen módszertan szerint emelik be az adatbázisba, mindenki számára fontos, mutatott rá Barna Gergő.
– emlékeztetett. Ez ugyan az Európai Unióban is elfogadott procedúra, viszont van egy átlátható módszertana, amit Romániában is ki kell dolgozni. „Ez meg kell hogy jelenjen még a népszámlálás előtt, hogy lehessen látni, mi alapján történik majd a végső számoknak a megállapítása. Hiszen az a legfontosabb kérdés, hogy hányan élünk Romániában és az egyes településeken” – mutatott rá Barna Gergő. Példaként a jelenlegi járványhelyzetet említette, hogy a nem egyértelmű demográfiai adatok miatt Bukarestben háromszor számolták újra a fertőzöttségi arányt. „Az lenne a legfontosabb, hogy minél reálisabb képhez jussunk az összeírás végén” – vázolta a célt a társadalomkutató.
mondta a szakember, amikor a külföldi románokról kérdeztük. A demográfiai kérdések a belső mobilitást, illetve a kivándorlást, külföldi munkavállalást firtatják, de lesznek a háztartás összetételélre, illetve az iskolázottságra és gazdasági tevékenységre vonatkozó kérdések is. Ezeket egészítik ki a nemzetiségre, anyanyelvre és felekezeti hovatartozásra vonatkozó etnokulturális kérdések.
Újabb két hónap alatt, október–novemberben zajlana azoknak a felkeresése, akik az önkitöltésben nem vettek részt, azaz a hagyományos összeírás. Az adatok feldolgozása körülbelül egy évet vesz igénybe, valószínűleg 2022 végén fognak megjelenni az első hivatalos eredmények, melyek még előzetes eredmények lesznek. A szakemberek azt remélik, hogy mivel az adatfelvétel már digitálisan történik, ez felgyorsítja a folyamatot.
Bevállalhatják. A kisebbségeknek kedvező változtatásoknak több szempontból is jótékony hatása lehet
Fotó: Pixabay.com
Barna Gergő szerint a törvénymódosítással „kicsit megnyílt a paletta”, és bár ez csak keret, azon reményének adott hangot, hogy ebben a formában lesz gyakorlatba ültetve. „Reméljük, hogy be fogják tartani a törvényi előírásokat” – mondta, hozzátéve, hogy bár a különböző fázisoknak már folyik az előkészítése, egyelőre nincs sok konkrétum. Holott
Valószínűleg minden megyéből kiválasztanak egy-két települést, amelynek néhány népszámlálási körzetében kipróbálják a módszereket, az eszköztárt, a kérdőívet. Egyelőre még nem tudni, hogy a próbanépszámlálás mikor kezdődik, és melyek lesznek az érintett települések, de a mintában kell lenniük olyan helységeknek is, ahol a kérdőív magyar változatát lehet alkalmazni.
„Úgy módosítottuk a törvényt, hogy minél erősebb legyen a rálátásuk ezekre a folyamatokra” – mondta Barna Gergő az önkormányzatokra utalva.
A szociológus szerint a magyarlakta megyeközpontokból is lesznek körzetek a mintában, Csíkszereda, Sepsiszentgyörgy, Szatmárnémeti is bekerülhet a próbafolyamatba. „Nekünk is fontos, hogy lássuk, hogy ami a törvényben van, a gyakorlatban miként lesz alkalmazva, és hogyan fog működni” – mutatott rá a szociológus a magyar nyelvű eszköztárra, kérdőívre utalva.
Közeledik a parlagfű virágzása, ezért Erdély-szerte felszólítják a hatóságok a telek- és ingatlantulajdonosokat, az útkezelőket és az érintett intézményeket, hogy kötelesek intézkedni.
A képességfelmérő vizsga első napját technikai hibák árnyékolták be: a dolgozatfeltöltő platform többször összeomlott, tanárok ezrei rekedtek órákra az iskolákban. A szakszervezetek szerint a minisztérium alkalmatlansága okozta a káoszt.
Újabb mesterséges intelligencia alapú rendszert vezetett be a Kolozs megyei sürgősségi kórház: a Carebot nevű platform a tüdőgócok felismerésében segíti a radiológusokat, ezzel hozzájárulva a tüdőrák minél korábbi diagnosztizálásához.
Még a nyáron átadhatják az észak-erdélyi autópálya Magyarzsombor és Vaskapu közötti, 12 kilométeres szakaszát Szilágy megyében – közölte a közlekedési tárca illetékese.
A meteorológiai szolgálat (ANM) hétfői figyelmeztető előrejelzése szerint szerdáig meleg időre és kellemetlen hőérzetre lehet számítani az egész országban.
Hőségre figyelmeztető előrejelzést adott ki vasárnap a következő napokra az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Románia nagy részére.
Sárga, vagyis elsőfokú hőségriasztást adott ki szombaton az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) 15 megyére. Az ország többi részén kedd estig melegre, kellemetlen hőérzetre és viharos időjárásra figyelmeztető időjárás-előrejelzés lesz érvényben.
Senki sem jelentkezett a tasnádi polgármesteri hivatal által kiírt tenderre, amely egy 102 millió lejes hitel felvételére irányult a Szatmár megyei településen tervezett, Aquapark Transilvania Terme nevű élményfürdő megvalósítása érdekében.
Jól haladnak a munkálatok a Nagyszebent Fogarassal összekötő autópályán – közölte a Brassó megyei út- és hídkarbantartó vállalat.
Nyolc éve kihasználatlanul áll az egykor népszerű gyermekrészleg az aradi Neptun Strandon: azóta benőtte a gaz, a medencék burkolatát pedig tönkretette az idő. Bár az önkormányzat évek óta ígérgeti a felújítást, eddig nem történt semmi.
szóljon hozzá!